Ochrona członka rady nadzorczej z wyboru załogi

• Autor: Irena Sawa

Czy stosunek pracy członka rady nadzorczej z wyboru załogi jest chroniony w czasie kadencji rady nadzorczej? W jakim okresie? Dodam, że to spółka powstała po przekształceniu przedsiębiorstwa komunalnego, w większości dalej jest w rękach gminy.

Odnosząc się do treści problemu wskazanego w pytaniu, stwierdzić należy, iż członek rady nadzorczej z wyboru załogi korzysta z ochrony stosunku pracy w okresie trwania kadencji rady nadzorczej oraz w okresie jednego roku po upływie kadencji.

Zgodnie z treścią art. 15 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.) – „pracownikowi spółki, będącemu członkiem jej rady nadzorczej, spółka nie może, w okresie trwania kadencji rady ani w okresie roku po zakończeniu kadencji, wypowiedzieć stosunku pracy. W tym czasie spółka nie może również zmienić na niekorzyść pracownika warunków pracy lub płacy”.

Biorąc pod uwagę meritum sprawy stwierdzić należy, iż ustawa gwarantuje osobom wchodzącym w skład rady nadzorczej, że stosunek pracy nie zostanie w trakcie trwania kadencji rady nadzorczej i w ciągu roku po jej zakończeniu wypowiedziany.

Powyższe gwarancje dotyczą także niezmieniania na niekorzyść członków rad nadzorczych warunków pracy i płacy bez zgody rady nadzorczej.

Ponadto ustawa wprowadza zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy z członkiem załogi, wchodzącym w skład rady nadzorczej w okresie trwania kadencji rady nadzorczej oraz w terminie jednego roku po jej zakończeniu.

Ochrona z art. 15 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji ma charakter bezwzględny, gdyż polega na zakazie wypowiedzenia, a nie np. na jego uzależnieniu od zgody jakiegoś organu.

Nie obejmuje ona przypadków „rozwiązania” stosunku pracy, co oznacza, iż możliwe jest w razie istnienia przyczyn z art. 52 Kodeksu pracy ( rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, tzw. dyscyplinarka) lub art. 53 Kodeksu pracy (rozwiązanie umowy po upływie okresów zasiłkowych, długotrwała choroba) rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Za zgodne z prawem należy także uznać wypowiedzenie dokonane jeszcze przed rozpoczęciem się kadencji danego pracownika w radzie nadzorczej, mimo że termin rozwiązania umowy o pracę w następstwie tego wypowiedzenia będzie przypadał już na okres kadencji w radzie nadzorczej.

Pomimo iż ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji jest aktem prawnym późniejszym niż ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U z 2003 r. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.), tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych, to nie wyłącza ona odnośnych unormowań tej drugiej ustawy.

To oznacza, że gdy dochodzi do zwolnienia pracownika spółki, korzystającego z ochrony przewidzianej w art. 15 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z uwagi na przyczyny określone w pierwszej ze wskazanych ustaw, to ochrona ta jest wyłączona.