Podział lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu

• Autor: Monika Cieszyńska

W 2004 roku rozwiodłem się z żoną. Nie kontaktowaliśmy się ze spółdzielnią mieszkaniową w sprawie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego ani nie dokonaliśmy podziału majątku. Jestem członkiem spółdzielni; żona od dawna ze mną nie mieszka. Chciałbym wykupić mieszkanie od spółdzielni. Porozumienie z byłą żoną na temat podziału tego prawa nie jest możliwe, czy zatem konieczne będzie dokonanie podziału całego majątku? Co powinienem zrobić, by jak najszybciej uzyskać prawo do lokalu?

Podział lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu

Obowiązek podziału spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po rozwodzie

Po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa powstaje obowiązek podziału spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, gdyż prawo może przysługiwać tylko jednej osobie lub małżeństwu. Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) „po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa, w terminie jednego roku byli małżonkowie powinni zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa”.

W Pana sytuacji więc wystąpienie z wnioskiem do sądu o podział tego prawa jest konieczne i niezbędne.

Podział całego majątku nie będzie raczej konieczny, niemniej trudno przewidzieć, jak sąd podejdzie do problemu.

Uregulowanie przez byłych małżonków sprawy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Proszę pamiętać, że uregulowanie przez byłych małżonków sprawy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu jest bardzo ważne. Spółdzielnia w przypadku bezczynności możne wręcz podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy „jeżeli małżonkowie nie dokonają powyższych czynności spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu”. Wówczas roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim.

Wniosek o podział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Wniosek o podział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu należy złożyć w dwóch egzemplarzach do sądu rejonowego, wydziału cywilnego, w okręgu, w którym Pan mieszka.

We wniosku jako uczestnika postępowania powinien Pan wskazać byłą żonę. Jeśli nie zna Pan jej adresu – to już na tym etapie można wnieść o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu.

We wniosku należy wskazać wartość przedmiotu sporu – będzie nią wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego – oraz podnieść żądanie przyznania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu i zwięźle je uzasadnić.

Przyznanie spółdzielczego prawa do lokalu jednemu z małżonków z nakazem spłaty połowy wkładu na rzecz drugiego z nich

Jeśli sąd przyzna Panu mieszkanie, będzie Pan musiał spłacić byłą żonę z połowy wkładu. Co do zasady udziały każdego z małżonków w majątku wspólnym są równe, jednakże na podstawie art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku”. Warunkiem ustalenia nierównych udziałów jest łączne spełnienie dwóch przesłanek, a mianowicie: istnienia ważnych powodów oraz przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu. Przez ważne powody rozumie się takie okoliczności, które oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego sprzeciwiają się przyznaniu jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do której powstania ten małżonek nie przyczynił się.

Opłata za wniosek o podział majątku

Wniosek o podział majątku musi być opłacony – opłatą w wysokości 1000 zł. Jeśli nie będzie mógł Pan pokryć tej opłaty, do wniosku winien Pan załączyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych z uwagi na to, że nie jest Pan w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku o zwolnienie należy dołączyć także oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru.

Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że świadczymy również usługi w zakresie przygotowania pism (w tym wniosku o podział majątku) i reprezentacji przed sądowej oraz sądowej.