Mamy 10 937 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.06.2013

Czy mogę odrzucić darowiznę w postaci przelewu na moje konto bankowe? Zaznaczam, że w żaden sposób nie przyjęłam jeszcze pieniędzy, ale bank naliczył już odsetki od tej kwoty. Jak mam zwrócić pieniądze? Powinnam przyjąć tylko odsetki? Czy należy zgłosić to w urzędzie skarbowym? Czy mogłabym przyjąć część darowizny, a część zwrócić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jako że nie istnieją w zasadzie żadne ograniczenia co do możności przyjmowania darowizn, organy skarbowe uznają w praktyce, że darowizna wykonana jest skuteczna. Niemniej jednak, mimo że prawo nie wymaga np. pisemnego oświadczenia obdarowanego, że darowiznę przyjmuje, ma on pełne prawo ją odrzucić. Jeśli nie złożyła Pani oświadczenia, że darowiznę przyjmuje, może Pani zwrócić ją, jednocześnie składając oświadczenie, że jej nie przyjmuje. Przelew zwracający darowiznę polecałbym opisać tak, by już z opisu wynikało, że jest to zwrot odrzuconej darowizny.

 

Sprawa odsetek jest problematyczna. Moim zdaniem należą się darczyńcy, jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych można argumentować, że są to przychody z kapitałów pieniężnych jako odsetki od środków na rachunkach bankowych (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Od tak uzyskanych dochodów (przychodów) wypłacający, co do zasady, pobiera 19% zryczałtowanego podatku dochodowego z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika, również on dokonuje wpłaty i wystawia stosowną deklarację. Jak widać, wystarczy, że środki te są na rachunku podatnika „zgromadzone”, nie muszą stanowić jego własności.

 

Jest jeszcze jeden problem. Skoro do darowizny nie doszło, ale środki wpłynęły na Pani konto, organy podatkowe mogą sugerować, że miał miejsce depozyt nieprawidłowy. Dochodzi do niego wtedy, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi. Moim zdaniem jednak nie mamy tu do czynienia z taką sytuacją, gdyż pieniądze przelano Pani z zamiarem darowania ich, a Pani nie przyjęła darowizny, co powoduje, że nie miała Pani prawa rozporządzania pieniędzmi.

 

Możliwość częściowego przyjęcia darowizny zależy od sytuacji i od tego, czy darczyńca dopuszcza takie rozwiązanie. Co do zasady jest to jednak możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - cztery =

»Podobne materiały

Zwrot darowizny wobec nieporozumień pomiędzy darczyńcą a obdarowanym

Przeszło 10 lat temu notarialnie przepisałem mieszkanie w formie darowizny na kuzynkę. Dokument ten wprawdzie nie zawiera uwagi, że kuzynka zobowiązuje się do opieki nade mną, ale zobowiązała się do tego, jak i do płacenia za mieszkanie, w obecności notariusza. Wyjechała i w 

 

Pozew o odwołanie darowizny

Zawarłam z kuzynem umowę darowizny z ustanowieniem bezpłatnego użytkowania mieszkania. Poza tym, zgodnie z ustnymi ustaleniami, obdarowany zobowiązał się do opieki nade mną w razie choroby i na starość. Kuzyn od czasu dokonania darowizny jednak bardzo się zmienił – zaczął być wulgarny, sprowad

 

Darowizna mieszkania od brata

Mój brat planuje przekazać mi na drodze darowizny swoje mieszkanie. Czy mogę być zwolniony od podatku od darowizny?

 

Zwrot darowanego mieszkania

W 2007 roku otrzymałem darowiznę od babci w postaci mieszkania. W tym roku przekazałem to mieszkanie mojej żonie, a kilka miesięcy później małżonka darowała mi je z powrotem. Teraz babcia, powołując się na rażąca niewdzięczność, żąda zwrotu tego mieszkania. Zgadzam się z jej żądaniami. Czy jest możl

 

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego?

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego po upływie 12 lat. Obdarowany nic nie robi i nic nie hoduje w gospodarstwie.

 

Zgoda sądu na darowanie części mieszkania należącej do osoby ubezwłasnowolnionej

Mam 37 lat i od urodzenia mieszkam z rodzicami w spółdzielczym lokalu mieszkalnym. W 2000 roku rodzice wykupili mieszkanie na własność, czyli posiadają prawo do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Od 2014 roku mój tata wskutek choroby jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną. Mama jes

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »