Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.06.2013

Czy mogę odrzucić darowiznę w postaci przelewu na moje konto bankowe? Zaznaczam, że w żaden sposób nie przyjęłam jeszcze pieniędzy, ale bank naliczył już odsetki od tej kwoty. Jak mam zwrócić pieniądze? Powinnam przyjąć tylko odsetki? Czy należy zgłosić to w urzędzie skarbowym? Czy mogłabym przyjąć część darowizny, a część zwrócić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jako że nie istnieją w zasadzie żadne ograniczenia co do możności przyjmowania darowizn, organy skarbowe uznają w praktyce, że darowizna wykonana jest skuteczna. Niemniej jednak, mimo że prawo nie wymaga np. pisemnego oświadczenia obdarowanego, że darowiznę przyjmuje, ma on pełne prawo ją odrzucić. Jeśli nie złożyła Pani oświadczenia, że darowiznę przyjmuje, może Pani zwrócić ją, jednocześnie składając oświadczenie, że jej nie przyjmuje. Przelew zwracający darowiznę polecałbym opisać tak, by już z opisu wynikało, że jest to zwrot odrzuconej darowizny.

 

Sprawa odsetek jest problematyczna. Moim zdaniem należą się darczyńcy, jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych można argumentować, że są to przychody z kapitałów pieniężnych jako odsetki od środków na rachunkach bankowych (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Od tak uzyskanych dochodów (przychodów) wypłacający, co do zasady, pobiera 19% zryczałtowanego podatku dochodowego z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika, również on dokonuje wpłaty i wystawia stosowną deklarację. Jak widać, wystarczy, że środki te są na rachunku podatnika „zgromadzone”, nie muszą stanowić jego własności.

 

Jest jeszcze jeden problem. Skoro do darowizny nie doszło, ale środki wpłynęły na Pani konto, organy podatkowe mogą sugerować, że miał miejsce depozyt nieprawidłowy. Dochodzi do niego wtedy, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi. Moim zdaniem jednak nie mamy tu do czynienia z taką sytuacją, gdyż pieniądze przelano Pani z zamiarem darowania ich, a Pani nie przyjęła darowizny, co powoduje, że nie miała Pani prawa rozporządzania pieniędzmi.

 

Możliwość częściowego przyjęcia darowizny zależy od sytuacji i od tego, czy darczyńca dopuszcza takie rozwiązanie. Co do zasady jest to jednak możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwrot darowizny wobec nieporozumień pomiędzy darczyńcą a obdarowanym

Przeszło 10 lat temu notarialnie przepisałem mieszkanie w formie darowizny na kuzynkę. Dokument ten wprawdzie nie zawiera uwagi, że kuzynka zobowiązuje się do opieki nade mną, ale zobowiązała się do tego, jak i do płacenia za mieszkanie, w obecności notariusza. Wyjechała i w ogóle się mną nie interesuje, muszę płacić za wszystko. Ostatnio zaproponowała, pewnie żeby się pozbyć problemu, że zwrócić mieszkanie. Każe mi jednak teraz je od niej odkupić za 40 tys. zł! Czy kuzynka może mi aktem notarialnym przekazać darowiznę, tak jak ja jej darowałem? Czy ja muszę moją dawną własność od niej odkupić?

Pozew o odwołanie darowizny

Zawarłam z kuzynem umowę darowizny z ustanowieniem bezpłatnego użytkowania mieszkania. Poza tym, zgodnie z ustnymi ustaleniami, obdarowany zobowiązał się do opieki nade mną w razie choroby i na starość. Kuzyn od czasu dokonania darowizny jednak bardzo się zmienił – zaczął być wulgarny, sprowadzał do „mojego” mieszkania podejrzane osoby. W końcu się wyprowadził, zostawiając mnie samą sobie. Uważam, że jest to rażąca niewdzięczność – chciałabym więc odwołać tę darowiznę. Czy jest to możliwe? Jakie kroki powinnam podjąć? Czy mam złożyć pozew o odwołanie darowizny?

Darowizna mieszkania od brata

Mój brat planuje przekazać mi na drodze darowizny swoje mieszkanie. Czy mogę być zwolniony od podatku od darowizny?

Jak zabezpieczyć się na stare lata?

Wraz z mężem chcemy przekazać w formie darowizny naszej córce dom, którego właścicielami jesteśmy. Jak jednak zabezpieczyć się na stare lata? Córka obiecuje nam opiekę, ale wolelibyśmy mieć coś na piśmie.

Obrazy jako prezent dla sponsorów i gości domu kultury

Do zeszłego roku byłem dyrektorem domu kultury. W ciągu kilku ostatnich lat w podziękowaniu sponsorom lub też gościom urzędu miejskiego i domu kultury przekazywano (ofiarowano) obrazy. Niestety ciężko było wziąć pokwitowanie na przekazany (ofiarowany) obraz. Dziś nowa dyrekcja domu kultury żąda zwrotu pieniędzy za te obrazy. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Mam tylko listę osób, którym przekazywano obrazy.

Obowiązki przyjmującego darowiznę

W 1999 r. otrzymałem stary dom od mojej cioci. Systematycznie inwestuję w nieruchomość. W testamencie ciocia ma wpisane dożywotnio dwa pokoje, bez informacje o jakichś moich powinnościach. Czy mam obowiązek zapewnienia jej opieki? Niedługo będzie potrzebowała jej całodobowo, ale mnie nie stać na taki wydatek. A może mogę ją umieść w domu opieki?

Zwrot darowanego mieszkania

W 2007 roku otrzymałem darowiznę od babci w postaci mieszkania. W tym roku przekazałem to mieszkanie mojej żonie, a kilka miesięcy później małżonka darowała mi je z powrotem. Teraz babcia, powołując się na rażąca niewdzięczność, żąda zwrotu tego mieszkania. Zgadzam się z jej żądaniami. Czy jest możliwość, aby babcia na tej zasadzie odebrała mi tę darowiznę w postaci mieszkania? Nie chodzi mi o zwykły akt notarialny, tylko zwrot mieszkania babci.

Jak uchronić dom przed podziałem?

Od urodzenia mieszkam w domu rodzinnym z rodzicami i obecnie moją rodziną. Mam rodzeństwo, które mieszka osobno ze swoimi rodzinami. Rodzice chcą mi przepisać swój dom. Jednak po ich śmierci nie będę miał środków na spłatę rodzeństwa. Jak uchronić dom w tej sytuacji, by nie odebrał go komornik? Może rozważyć umowy dożywocia? Czy rodzeństwo musi o niej wiedzieć i wyrazić zgodę?

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego?

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego po upływie 12 lat. Obdarowany nic nie robi i nic nie hoduje w gospodarstwie.

Obawy o prawa drugiej żony ojca do mieszkania

Ojciec przepisał mi jako darowiznę (notariusz) rok temu mieszkanie. Niedługo się żeni. Ja jestem właścicielem mieszkania, a ojciec jest w nim zameldowana – jego przyszła żona nie. Czy mam mieć jakieś obawy, że nabędzie prawo do tego mieszkania po śmierci ojca? Czy może dojść do zasiedzenia? Czy jeśli ojciec i jego żona będę mieli jakieś długi, to zostanę nimi obciążony?

Czy mogę walczyć o moją część domu?

Mieszkam za granicą. W Polsce jest mój dom rodzinny, mieszka w nim tata. Siostra stara się przekonać go, by dom przepisał tylko jej. Dokumenty mają być podpisane niebawem. Czy mogę walczyć o moją część domu? Czy nie mam na to jednak żadnych szans?

Zgoda sądu na darowanie części mieszkania należącej do osoby ubezwłasnowolnionej

Mam 37 lat i od urodzenia mieszkam z rodzicami w spółdzielczym lokalu mieszkalnym. W 2000 roku rodzice wykupili mieszkanie na własność, czyli posiadają prawo do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Od 2014 roku mój tata wskutek choroby jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną. Mama jest jego prawnym opiekunem. Postanowiliśmy, aby to mieszkanie przepisać na mnie w formie darowizny. Aby to zrobić, mama musi najpierw wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na darowiznę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Co należy w tym wniosku ująć i czym umotywować?

Darowizna od małżonka po darowiźnie od teściów

Na początku tego roku teściowie przepisali działkę tylko na mojego męża. Chcielibyśmy zacząć budować dom na tej działce, wszystkie dokumenty mają być na nas oboje. Czy mąż może udzielić mi darowizny? Jaka będzie opłata? Czy prawdą było to, że teść nie mógł działki przepisać na nas oboje, bo byłyby duże koszty podatkowe?

Cofnięcie zapisu o darowiźnie

Rodzice w darowiźnie po moim ślubie przekazali mi dom. Chcąc otrzymać kredyt, wraz z mężem rozszerzyliśmy własność majątkową, co uczyniło notarialnie mojego męża współwłaścicielem domu. Teraz sytuacja w małżeństwie nie jest dobra. Mam zamiar wnieść pozew o rozwód. Piszę z zapytaniem, czy jest możliwe, aby cofnąć zapis o darowiźnie wykonany przez moich rodziców? Darowizna miała miejsce w grudniu 2012 roku.

Podważenie darowizny dla małoletniej córki

Zrobiłem akt darowizny na domu dla małoletniej córki. Jednak sąd podważył tę umowę ze względu na służebność dla moich rodziców (oraz ja sam zmieniłem zdanie). Czy córka po osiągnięciu 18 lat może się posłużyć tą umową i próbować ją wyegzekwować?

Złe decyzje rodziców dotyczące mieszkania

Rodzice wykupili mieszkanie na własność. Tata w testamencie przekazał swoją połowę lokalu mojej siostrze. Zmarł w 2013 r. Później mama przekazała swoją część siostrze darowizną. Ja dowiedziałam się o tym dopiero niedawno. Mama żałuje złych decyzji dotyczących mieszkania, bo siostra zmarła 3 miesiące temu. Mieszkanie teraz przeszło na mojego szwagra. Czy mam prawa choćby do jakiejś części mieszkania?

Działka darowana przez rodzica a inwestycja małżonków

Wkrótce otrzymam od ojca w darowiźnie działkę budowlaną. Jestem w związku małżeńskim, mamy wspólnotę majątkową. Akt notarialny ma być sporządzony tylko na mnie. Czy otrzymana darowizna będzie stanowiła mój majątek osobisty? Idąc dalej – czy jeśli będzie to mój majątek osobisty, to sporządzenie aktu darowizny pomiędzy ojcem a córką i fakt, że do aktu nie przystępuje małżonek, automatycznie reguluje taką sytuację, czy też należy zawrzeć jakąś specjalną klauzulę na tę okoliczność? A dociekając głębiej – jeśli na otrzymanej działce powstałaby w przyszłości jakaś inwestycja, np. dom mieszkalny lub przeznaczony na działalność gospodarczą, to które z nas będzie właścicielem tego obiektu?

Uzupełnienie lub zamiana umowy darowizny na umowę dożywocia

Przed laty zawarta została umowa darowizny nieruchomości na rzecz córki. Czy istnieje możliwość uzupełnienia bądź zamiany umowy darowizny na umowę dożywocia? Z jednej strony chodzi o opiekę i pielęgnowanie w chorobie, a z drugiej – o uniknięcie zapłaty zachowku. Zarówno córka jak i ja jesteśmy zgodni. Po prostu przed laty zawarliśmy nie taką jak trzeba umowę.

Darowizna uczyniona pod wpływem szantażu, jak udowodnić?

Moja mama w 2012 r. bardzo chorowała, kilkakrotnie była hospitalizowana i z jej stanem psychicznym nie było najlepiej. Pod wpływem szantażu mojego brata zapisała swoje mieszkanie jego córce. Mama ma służebność osobistą polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego. W tej chwili cała opieka nad staruszką spoczywa na mnie i na siostrze. Wnuczka, której zostało darowane mieszkanie, od chwili podpisania aktu notarialnego nie odwiedziła babci. Mama ze swojej renty opłaca wszystkie media i czynsz za mieszkanie. Czy wnuczka ma obowiązek opłacania przynajmniej czynszu? Czy my z siostrą możemy od tej darowizny się odwołać, dokumentując stan zdrowia mamy w czasie, kiedy był podpisany akt notarialny? A jeśli nie można cofnąć aktu notarialnego, co można jeszcze zrobić?

Zasiedzenie działki i przekazanie jej dziecku

Czy mogę dziecku w akcie darowizny przekazać działkę, którą zasiedziałem po postanowieniu sądu w styczniu br.? Opłaty sądowe i skarbowe są uiszczone.

Przekazanie samochodu córce z obowiązkiem spłaty brata

Jestem wdowcem, córka pełnoletnia jest już samodzielna, na utrzymaniu mam niepełnoletniego syna. Chcę przekazać córce samochód z zachowaniem sprawiedliwego podziału pomiędzy dziećmi na uzgodnionych wzajemnie warunkach. Samochód wartości rynkowej ok. 12 tys. zł przejmuje córka; córka spłaca brata w wysokości połowy wartości samochodu; właścicielką samochodu zostaje córka. Jak sporządzić umowę darowizny, która uwzględniałaby ww. warunki i spełniała wymogi obowiązujące we wszelkich urzędach, m.in. w US?

Roszczenia brata wobec darowizny domu od rodziców

Mam pytanie odnośnie darowizny. Mój ojciec chce przepisać mi działkę wraz z domem, a od jakiegoś czasu mój brat chce z tej działki, która ma zostać przepisana, połowę bez domu. Czy roszczenia brata wobec darowizny dla mnie są zasadne? Dodam, że pozostałe rodzeństwo nie ma takich problemów.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »