.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa na odkupienie części działki od sąsiada

Chciałabym odkupić od sąsiada fragment jego pola, na którym częściowo stoi nasz budynek, który otrzymaliśmy w darowiźnie, nie będąc świadomymi tego, jaka jest sytuacja. Zależy mi, aby zabezpieczyć się przed nierzetelnością sąsiada, aby po umówieniu się na kwotę sprzedaży nie odstąpił od sprzedaży lub nie zechciał podwyższyć kwoty. Czy mogę z nim podpisać umowę przyrzeczenia? Czy to prawda, że w przypadku odmowy mogę zażądać od niego odsprzedaży tego kawałka ziemi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przeniesienie własności działki za odpowiednim wynagrodzeniem

Zgodnie z art. 231 Kodeksu cywilnego (K.c.) – samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

 

Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

 

Warunkiem skutecznego dochodzenia roszczeń z art. 231 K.c. jest wymóg, aby wartość budynku lub innego urządzenia znacznie przewyższała wartość zajętej działki. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 maja 2002 r. (III CKN 940/00) stwierdził, że ocena, kiedy wartość budynku lub innego urządzenia „przenosi znacznie” wartość zajętej na ten cel działki, należy do sądu, który dokonuje jej, uwzględniając okoliczności sprawy, a m.in. różnicę wysokości pomiędzy obu tymi wartościami.

 

Istotą roszczeń z komentowanego przepisu jest więc żądanie odpowiednio przeniesienia na uprawnionego albo nabycia od niego własności działki, na której wzniesiony został budynek lub inne urządzenie, za odpowiednim wynagrodzeniem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie ceny za wykup działki

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjne w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2007 r. (I ACa 261/07) odpowiednie wynagrodzenie za przeniesienie własności działki gruntu zajętej pod budowę stanowi ekwiwalent jej wartości rynkowej, a ustalenie jej ceny następuje według cen obowiązujących w dacie orzekania.

 

Istota ekwiwalentnego świadczenia wzajemnego za wykup działki sprowadza się do zapłaty wynagrodzenia odpowiedniego, tj. odpowiadającego przeciętnym cenom, normalnie stosowanym przy sprzedaży tego rodzaju działek w wolnym okresie, z wyłączeniem oczywiście cen o charakterze spekulacyjnym.

 

Słowem – jeśli sąsiad nie zechce podpisać umowy przedwstępnej i sprzedać działki, wówczas przysługuje Pani roszczenie właśnie z art. 231 § 1 K.c.

 

Na koniec dodam, że naprawdę warto spróbować podpisanie najpierw z sąsiadem umowę przedwstępną i dopiero potem załatwianie sprawy administracyjnej. Mając umowę przedwstępną są Państwo zabezpieczeni także w tym przypadku, gdy sprawa trafi do sądu – będą to już bowiem koszty związane z postępowaniem sądowym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu