Chorobowe na początku czy przed urlopem wychowawczym?

• Autor: Michał Kibil

Od 7 stycznia do 5 lutego przebywałam na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W połowie stycznia złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, nie podając daty jego rozpoczęcia ani zakończenia, tylko prosząc o 24 miesiące tego urlopu. Pod koniec urlopu wypoczynkowego dostałam 14 dni zwolnienia lekarskiego (od 5 do 18 lutego), ponieważ zachorowałam. Mąż przekazał kadrom moje zwolnienie, ale powiedziano mu, że jest niepotrzebne, ponieważ przebywam na urlopie wychowawczym. Dowiedział się też, że za luty dostanę wynagrodzenie za cztery dni urlopu wypoczynkowego i jeden dzień chorobowego. Czy od 6 do 18 lutego byłam na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie wychowawczym?

Chorobowe na początku czy przed urlopem wychowawczym?

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy przez osobę przebywającą na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy przez osobę przebywającą na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, bez podania daty jego rozpoczęcia, skutkować będzie przyznaniem go w pierwszym dniu, w którym bez zawnioskowania o urlop osoba rozpoczęłaby pracę.

Wnioskując więc o urlop na podstawie art. 186 § 4 Kodeksu pracy, jego rozpoczęcie zostało zaliczone na dzień przypadający po zakończeniu urlopu wypoczynkowego.

Po zawnioskowaniu o urlop wychowawczy ze względu na chorobę otrzymała Pani zwolnienie na 14 dni.

W tym miejscu musiało nastąpić rozróżnienie na tę część zwolnienia, na którą ma wpływ choroba, i tę, co do której zwolnienie chorobowe nic nie zmienia.

Niewykorzystanie części urlopu wypoczynkowego ze względu na chorobę

Na mocy art. 166 pkt 1 „część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną ze względu na chorobę, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym”. Tym samym dni, w których przebywała Pani na urlopie wypoczynkowym, a co do których otrzymała Pani zwolnienie, pozostają Pani nadal do wykorzystania jako niewykorzystana część urlopu wypoczynkowego. Za te dni zostanie Pani wypłacone wynagrodzenie jak za zwolnienie chorobowe.

Ze stanu faktycznego przez Panią przywołanego wynika, że jest wyłącznie jeden taki dzień.

Ponieważ planowo (na co wskazuje stan faktyczny) urlop wypoczynkowy kończył się 5 lutego, a zwolnienie lekarskie obejmowało dwa tygodnie od 5 do 19 lutego, to tym granicznym dniem, za który przysługuje Pani wynagrodzenie za zwolnienie chorobowe, jest 5 lutego.

Od rozpoczęcia urlopu wychowawczego (wskazany uprzednio termin 3.02.2010 r.) kwestie zwolnienia chorobowego nie mają znaczenia.

Możliwość przełożenia dni urlopu wychowawczego ze względu na chorobę

Brak jest przepisów określających możliwość przełożenia dni urlopu wychowawczego ze względu na chorobę. Ze względu na nieodpłatny charakter urlopu wychowawczego w dniach, w których pozostaje Pani jednocześnie na urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim, wynagrodzenie Pani nie przysługuje.

Na moment obecny pozostaje Pani na urlopie wychowawczym. Pani urlop wychowawczy należy liczyć do dnia 3 lutego 2012 r.