Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna wkładu mieszkania lokatorskiego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.11.2009

Rodzice przepisali na mnie swoje mieszkanie lokatorskie. Wypełniłam druk SD-Z2, kwota darowizny wynosiła 160 000 zł. Ponieważ jestem zameldowana w Warszawie, więc rozliczyłam się z warszawskim urzędem skarbowym i stamtąd otrzymałam wezwanie do okazania kopii przelewów: wkładu ze spółdzielni na konta moich rodziców, z ich kont na moje i z mojego na konto spółdzielni. Tymczasem w moim mieście panie w spółdzielni mówią, że żadnych przelewów nie robią, więc nie wydadzą mi żadnej kopii. Co teraz zrobić i kto ma rację?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Całość przedstawionego przez Panią problemu opiera się na interpretacji art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514), który stanowi m.in., że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2,
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa powyżej, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

Jak widać wyraźnie, urzędnicy w Pani mieście uznają, że otrzymała Pani „prawo majątkowe” w postaci wkładu mieszkaniowego, natomiast urzędnicy w Warszawie uznają, że otrzymała Pani „środki pieniężne”. Z pozoru różnica kosmetyczna, jednak kwalifikacja otrzymanej darowizny jako „darowizny środków pieniężnych” wymaga, aby skorzystać ze zwolnienia, dokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Moim zdaniem nie otrzymała Pani środków pieniężnych, ale prawo majątkowe, które jest wkładem mieszkaniowym, zatem nie może być mowy o wymogu dokumentacji przelewu, gdyż przelew jako przekazanie środków pieniężnych w ogóle nie następuje. Nie ma możliwości, by udokumentować zdarzenie, którego nie ma i nie było.

 

Jeżeli mieszkanie nie jest własnościowe, nie ma Pani możliwości w formularzu SD-Z2 zaznaczenia pola nr 1 w części F. Zgaduję, że zaznaczyła Pani pole nr 7 w części F.  W przypadku gdy otrzymała Pani wkład w spółdzielni niewiążący się z własnościowym lokalem, może Pani moim zdaniem zaznaczyć pole nr 9 w części F i wpisać w polu nr 90 „wkład mieszkaniowy”. Dalej wypełnić należy zgodnie z pouczeniem. Jeżeli złożyła Pani już źle wypełniony formularz, nie ma powodu do zmartwień – może go Pani skorygować.

 

Na marginesie zaznaczę, że podatek od kwoty 160 000 zł (od rodziców), zakładając zgłoszenie i nieudokumentowaną darowiznę środków pieniężnych, wyniósłby około 9233 zł, jednak jak już wspomniałem, moim zdaniem w Pani przypadku nie może być mowy o opodatkowaniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Druk SD-Z2

Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec. Wraz z mamą odziedziczyliśmy dom. Otwarcie testamentu odbędzie się za tydzień w sądzie. Wiem, że spadek muszę w ciągu miesiąca zgłosić w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku. Mieszkam jednak w Niemczech (mam podwójne obywatelstwo) i mogę mieć z tym problem. Gdzie muszę złożyć taki wniosek? Czy to druk SD-Z2? Jak uniknąć podatku?

Wkład mieszkaniowy

Wraz z żoną i dziećmi mieszkam w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim. Prawo do tego lokalu miała moja mama, która zmarła dwa miesiące temu. Złożyłem w spółdzielni deklarację przystąpienia do spółdzielni i wniosek o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Po mamie dziedziczę ja, a także mój brat, z którym nie utrzymuję kontaktu. Czy muszę złożyć do sądu wniosek o nabycie spadku? W Prawie spółdzielczym przeczytałem, że roszczenia o wypłatę wkładu ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat (art. 29). Kiedy brat dowie się, iż dziedziczy część wkładu mieszkaniowego, może zażądać pieniędzy. Boję się, że będą to duże pieniądze, których ja nie posiadam. Nie chciałbym stracić mieszkania. Czy mogę złożyć wyżej wymieniony wniosek za trzy lata? Co robić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »