Darowizna wkładu mieszkania lokatorskiego

• Autor: Aleksander Słysz

Rodzice przepisali na mnie swoje mieszkanie lokatorskie. Wypełniłam druk SD-Z2, kwota darowizny wynosiła 160 000 zł. Ponieważ jestem zameldowana w Warszawie, więc rozliczyłam się z warszawskim urzędem skarbowym i stamtąd otrzymałam wezwanie do okazania kopii przelewów: wkładu ze spółdzielni na konta moich rodziców, z ich kont na moje i z mojego na konto spółdzielni. Tymczasem w moim mieście panie w spółdzielni mówią, że żadnych przelewów nie robią, więc nie wydadzą mi żadnej kopii. Co teraz zrobić i kto ma rację?

Darowizna wkładu mieszkania lokatorskiego

Zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych

Całość przedstawionego przez Panią problemu opiera się na interpretacji art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514), który stanowi m.in., że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2,
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Niezgłoszenie darowizny w terminie 6 miesięcy od dnia jej otrzymania

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa powyżej, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Jak widać wyraźnie, urzędnicy w Pani mieście uznają, że otrzymała Pani „prawo majątkowe” w postaci wkładu mieszkaniowego, natomiast urzędnicy w Warszawie uznają, że otrzymała Pani „środki pieniężne”. Z pozoru różnica kosmetyczna, jednak kwalifikacja otrzymanej darowizny jako „darowizny środków pieniężnych” wymaga, aby skorzystać ze zwolnienia, dokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Przepisanie wkładu mieszkaniowego na córkę

Moim zdaniem nie otrzymała Pani środków pieniężnych, ale prawo majątkowe, które jest wkładem mieszkaniowym, zatem nie może być mowy o wymogu dokumentacji przelewu, gdyż przelew jako przekazanie środków pieniężnych w ogóle nie następuje. Nie ma możliwości, by udokumentować zdarzenie, którego nie ma i nie było.

Jeżeli mieszkanie nie jest własnościowe, nie ma Pani możliwości w formularzu SD-Z2 zaznaczenia pola nr 1 w części F. Zgaduję, że zaznaczyła Pani pole nr 7 w części F.  W przypadku gdy otrzymała Pani wkład w spółdzielni niewiążący się z własnościowym lokalem, może Pani moim zdaniem zaznaczyć pole nr 9 w części F i wpisać w polu nr 90 „wkład mieszkaniowy”. Dalej wypełnić należy zgodnie z pouczeniem. Jeżeli złożyła Pani już źle wypełniony formularz, nie ma powodu do zmartwień – może go Pani skorygować.

Na marginesie zaznaczę, że podatek od kwoty 160 000 zł (od rodziców), zakładając zgłoszenie i nieudokumentowaną darowiznę środków pieniężnych, wyniósłby około 9233 zł, jednak jak już wspomniałem, moim zdaniem w Pani przypadku nie może być mowy o opodatkowaniu.