.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jeden licznik za prąd do dwóch lokali

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 25.05.2015

Od 44 lat jestem zameldowana i mieszkam w budynku, który – jak się niedawno okazało – należy nie do mnie, a do mojego wuja. Chce on odłączyć mi energię elektryczną, bo mamy jeden licznik (na niego) – do mojego i jego mieszkania (ja płacę połowę). Co mogę zrobić? Czy mogę założyć swój licznik?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rzeczywiście Pani położenie od strony formalnoprawnej nie wygląda aktualnie dobrze. Oto bowiem z prawnego punktu widzenia jest Pani tylko posiadaczem nieruchomości, jednak z tego tytułu w dalszej części porady udzielę Pani wyjaśnień, co może dać szanse uzyskania własności przy spełnieniu określonych warunków.

 

Teraz jednak stan faktyczny i prawny jest następujący. Prawnym dysponentem własności jest właściciel wpisany do księgi wieczystej, co oznacza, że może on decydować w granicach prawa zarówno o infrastrukturze i mediach na terenie swej własności, jak i o sposobie jej wykorzystania przez inne osoby (tzn. Panią).

 

Dodatkowym problemem jest fakt, iż abonentem operatora elektrycznego jest także właściciel, a nie Pani. W istocie abonent ma prawo podjąć działania mające na celu zakończenie świadczenia usług dostawy energii elektrycznej do jego nieruchomości. Mówiąc krótko – ma prawo wypowiedzieć umowę z zakładem energetycznym. Należy więc uprzedzić jego działania następującą deklaracją – wystąpić z pismem do zakładu energetycznego z prośbą, aby w razie wpłynięcia wypowiedzenia umowy dotychczasowej nie odłączano prądu, lecz zawarto z Panią umowę (tzw. przepisanie licznika) . Inną opcją jest prośba o zainstalowanie podlicznika lub drugiego licznika prądu (dość spory koszt) i zawarcie nowej umowy niezalenie od umowy wuja. Proszę także wobec zakładu energetycznego wykazać się zamieszkiwaniem pod tym adresem. Problemem będzie jednak sprzeciw właściciela, ponieważ zakład energetyczny nie może dokonywać instalacji na cudzy wniosek wbrew woli właściciela. Tak wyglądają możliwości zabezpieczenia dostaw prądu.

 

Co do prawa do nieruchomości – jak nadmieniłam – teraz jest Pani posiadaczem. Jednak napisała Pani, że jest nim od 44 lat. Prawo stanowi natomiast, że osoba będąca w wyłącznym posiadaniu (samoistnym) nieruchomość powyżej lat 30, w sposób nieprzerwany i niezakłócony – ma prawo ubiegać się o nabycie własności tej nieruchomości przez zasiedzenie.

 

Jeżeli spełniałaby Pani dwa powyższe warunku (czas i nieprzerwane posiadanie samoistne), wówczas należy wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie. Sąd po ustaleniu, że przesłanki do zasiedzenia zostały spełnione – stwierdzi nabycie własności.

 

Tak oto wygląda Pani sytuacja – warto więc podjąć działania, bo nieczynienie niczego może doprowadzić do pozbawienia Pani dostawy energii, a nawet dachu nad głową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton