Czynsz i opłaty za puste mieszkanie w małżeństwie

• Autor: Monika Cieszyńska

Żona wyprowadziła się ze wspólnego mieszkania spółdzielczego własnościowego na początku 2008 r. Ja mieszkałem w nim do stycznia 2009 r., po czym też się wyprowadziłem. Od czasu wyprowadzki nie dokonywałem żadnych opłat, powstały więc zaległości. Spółdzielnia przysłała pisma o zagrożeniu wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Żona wniosła niedawno pozew rozwodowy bez podziału majątku. Czy mam rację, twierdząc, że żona powinna nie tylko w połowie spłacić zaległość, ale i zwrócić połowę kosztów za poprzednie miesiące?

Czynsz i opłaty za puste mieszkanie w małżeństwie

Kto powinien ponosić koszty utrzymania mieszkania należącego do majątku wspólnego małżonków?

Osoby, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, bez względu na to, czy są członkami spółdzielni, czy też nie, obowiązane są uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Co więcej, obowiązek ten jest niezależny od tego, czy w mieszkaniu tym osoby te faktycznie zamieszkują.

Rozwód a rozliczenie kosztów utrzymania wspólnego mieszkania

Dopóki trwa Wasze małżeństwo, za czynsz odpowiadacie solidarnie. Solidarność odpowiedzialności polega na tym, że spółdzielnia może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich Was łącznie lub od każdego z osobna. Rozliczenie ewentualnych nakładów może nastąpić w odrębnym postępowaniu, jednak pod warunkiem, że nakłady na mieszkanie pochodziły z majątku osobistego (a nie wspólnego). Należy pamiętać, że wynagrodzenie za pracę lub z innej działalności zarobkowej czy dochody z majątku osobistego stanowią – dopóki nie powstanie między Wami rozdzielność majątkowa – Wasz majątek wspólny (a nie osobisty). W celu uniknięcia powyższych trudności należało już z chwilą rozstania zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej. Wówczas mógłby Pan żądać rozliczenia nakładów, które poniósł Pan z własnego wynagrodzenia czy z innych dochodów na mieszkanie.

Którego z małżonków spółdzielnia obciąży zaległymi opłatami eksploatacyjnymi?

Tym samym za zaległy czynsz od 01.2009 r. do chwili prawomocnego orzeczenia rozwodu odpowiadacie solidarnie. Spółdzielnia może albo:

  1. albo wystąpić o całość czynszu:
    1. wyłącznie do Pana,
    2. wyłącznie do Pana żony,
    3. do Was obojga (wówczas możecie się między sobą dogadać, że spłacicie zaległość po połowie)
  2. albo do każdego z Was o połowę czynszu.

Rozwiązanie z pkt 2 w praktyce występuje bardzo rzadko.

Uprawnienie spółdzielni do wyboru dłużnika, od którego można żądać spełnienia całości lub części świadczenia, jest nieograniczone i w żaden sposób nie może Pan wyboru spółdzielni zakwestionować. Co do zasady wierzyciel występuje w jednym pozwie przeciwko obu małżonkom.

Odpowiedzialność współmałżonka za długi powstałe w czasie trwania małżeństwa

Uzasadnienia takiej odpowiedzialności szukać należy w fakcie, że obydwoje jesteście posiadaczami spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu, jesteście zatem obowiązani ponosić ciężar z tytułu opłat za lokal. Również w myśl art. 30 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Musi Pan mieć na uwadze fakt, że formalnie między Wami małżeństwo nadal istnieje.

Co się dzieje z majątkiem wspólnym po rozwodzie?

Na skutek rozwodu między Wami powstanie rozdzielność majątkowa. W konsekwencji majątek wspólny ulegnie likwidacji, pozostaną natomiast tylko Wasze majątki osobiste, w których skład dodatkowo wejdą udziały w majątku wspólnym, który przestanie istnieć. Co do zasady przyjmuje się, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe.

Od chwili powstania rozdzielności majątkowej między Państwem do chwili podziału majątku można mówić zatem tylko o równych udziałach w rzeczach lub prawach. Każdy z Was będzie miał prawo do współposiadania rzeczy wchodzących w skład uprzedniego Waszego majątku wspólnego. Dopiero podział majątku (na drodze umowy czy sądownie) sprawi, że dany przedmiot czy prawo wejdą do majątku osobistego. Podobnie jest z Waszym mieszkaniem – do momentu zniesienia własności macie tylko określone udziały w mieszkaniu.

Jeśli chodzi o opłaty za mieszkanie, to do czasu podziału majątku obydwoje jesteście – jako posiadacze własnościowego prawa do lokalu – odpowiedzialni za czynsz.

Z uwagi na to, że w okresie od powstania rozdzielności majątkowej do czasu podziału majątku jesteście współwłaścicielami tego mieszkania w częściach ułamkowych, każdy z Was będzie odpowiadał za połowę czynszu.

Warto by zatem uregulować kwestię mieszkania poprzez podział majątku. Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku zaległości czynszowych spółdzielnia może wystąpić o sprzedaż Waszego mieszkania przez komornika w drodze licytacji, co spowoduje dodatkowe koszty sądowe i komornicze.