Kara za zaśmiecanie

• Autor: Łukasz Obrał

Czy jest prawo, które chroni nas przed zaśmiecaniem. Konkretnie chodzi mi o nagminne zaśmiecanie klatek schodowych, wind w blokach, pozostawianie gruzu w śmietniku? Czy są za to jakieś kary?

Kara za zaśmiecanie

Kara za śmiecenie w miejscach publicznych

Stosownie do art. 145 ustawy dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 109, poz. 756 ze zm.), kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Miejsce dostępne dla publiczności, inaczej miejsce publiczne, to miejsce ogólnie dostępne. W wyroku z dnia 9 listopada 1971 r. (sygn. akt. VKRN 219/71) Sąd Najwyższy stwierdził, że za „miejsce publiczne” uważa się każde miejsce dostępne dla nieokreślonej liczby osób.

Klatki schodowe i windy należy uznać za miejsca publiczne, nawet jeżeli dostęp do nich bywa ograniczony, np. poprzez zainstalowanie domofonu. Ich zaśmiecanie jest traktowane jako wykroczenie i podlega karze.

Co do śmietnika, to w przypadku gdy jest to pomieszczenie zamknięte, dostępne wyłącznie mieszkańcom domu, trudno uznać je za miejsce publiczne.