Ogrzewanie mieszkania komunalnego

Od 50 lat jestem lokatorem mieszkania komunalnego, ogrzewanego dawniej piecami. Piece były już zniszczone, więc na własny koszt, za zgodą administracji, zamontowałem inne ogrzewanie, które jednak już teraz nie nadaje się do użytku, a mnie nie stać na nowe. Zwróciłem się do gminy z prośbą o modernizację ogrzewania mieszkania komunalnego, które zajmuję. Na razie pismo zostaje bez odpowiedzi. Co mogę zrobić, by domagać się swoich praw?

Ogrzewanie mieszkania komunalnego

Wymiana pieca służącego do ogrzewania mieszkania komunalnego

Zakładając, że Pana roszczenia – w zakresie wymiany pieca służącego do ogrzewania mieszkania komunalnego – są słuszne, art. 6a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) oraz art. 622 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dają Panu podstawy do domagania się od wynajmującego modernizacji lub wymiany instalacji centralnego ogrzewania mieszkania komunalnego.

Dokonanie modernizacji instalacji centralnego ogrzewania mieszkania komunalnego na koszt wynajmującego

Do wykonania ciążącego na nim zobowiązania można zmusić wynajmującego poprzez powództwo do sądu o upoważnienie przez sąd wierzyciela (Pana) do wykonania czynności na koszt dłużnika (wynajmującego), a więc do tzw. wykonania zastępczego. Takie upoważnienie spowoduje, że będzie Pan mógł dokonać modernizacji lub wymiany instalacji centralnego ogrzewania mieszkania komunalnego sam, na koszt dłużnika (tu – wynajmującego).

* Stan prawny z dnia 24.07.2012 r.