Czy gmina może wydać nakaz budowy szamba?

Czy gmina może wydać nakaz budowy szamba? Posiadam dom jednorodzinny na wsi bez kanalizacji publicznej. Zużycie wody jest u mnie przeciętne (ok. 30 litrów na dzień, ok. 10 m3 na rok). Budowa kanalizacji gminnej jest w projekcie, ale gmina odmawia podania dokładnego terminu budowy. Powiedziano mi, że zostanę zmuszona do budowy szamba. Ja wolę poczekać, bo i tak później muszę dokonać przyłączenia do kanalizacji publicznej. Mam 70 lat i skromną emeryturę. Czy faktycznie mogą zmusić mnie do budowy szamba, wydając stosowny nakaz?

Czy gmina może wydać nakaz budowy szamba?

Odprowadzanie nieczystości i ścieków z nieruchomości

Kwestie związane z czystością i odprowadzaniem na terenie gmin nieczystości, w tym ścieków, reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Niestety art. 5 ust. 2 tej ustawy stanowi, że właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Kiedy przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe?

Ustawodawca przewiduje tu alternatywę: albo istnieje sieć kanalizacyjna – wówczas zasadą jest, że nieruchomość ma być podłączona do tej sieci, a jedyny wyjątek dotyczy takiej sytuacji, kiedy nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych – wtedy przyłączenie jej do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, albo sieć kanalizacyjna nie istnieje i jej budowa jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona – wówczas właścicielowi nieruchomości przysługuje wybór między wyposażeniem nieruchomości w:

  1. zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych,
  2. przydomową oczyszczalnię ścieków

    – oba te urządzenia muszą spełniać wymagania określone w przepisach odrębnych.

Na tle tej regulacji należy podkreślić, że jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje, to posiadanie zbiornika bezodpływowego, nawet spełniającego wszelkie wymagania, nie zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Zwalnia jedynie posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Tak więc przykro mi, ale obowiązek ten rzeczywiście ciąży na Pani jako na właścicielu nieruchomości.

Obowiązek podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Wszystkie aglomeracje zgodnie z ustawą mają być wyposażone w sieci kanalizacyjne, aczkolwiek w różnych terminach: do końca roku 2010 – większe i do końca roku 2015 – mniejsze. Było to związane z wynegocjowaniem okresów przejściowych dla wdrożenia dyrektywy 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Te regulacje przejął krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych zatwierdzony przez Radę Ministrów w grudniu 2003 roku.

Niestety w myśl ustawy nadzór nad realizacją tego obowiązku sprawuje wójt, a w przypadku stwierdzenia jego niewykonania wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku.

Wykonywanie tej decyzji podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r., poz. 1015, z późn. zm.).

Niestety taki jest stan prawny, natomiast jeśli Pani nie dysponuje pieniędzmi na budowę, proszę się zwrócić do wójta z prośbą o pomoc materialną przy realizacji tej inwestycji, wskazując na swoje dochody, bo niestety niska emerytura nie zwalnia właściciela nieruchomości z zapewnienia szamba na posesji.