Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna pieniędzy z zagranicy od osoby niespokrewnionej a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.02.2018

Darowizna z zagranicy w postaci pieniężnej od osoby niespokrewnionej ze mną (zupełnie obcej) – czy podlega opodatkowaniu w danym kraju, skąd pochodzi taka darowizna (USA), i ile wynosi w USA? Zaznaczam, że mam mieć założone konto w USA, na które wpłynie darowizna w walucie dolarów. Skoro podatek od darowizny wynosi raz od otrzymanej kwoty, a potem mogę dowolne kwoty przelewać na konto w Polsce, czy od każdej kwoty przelanej na konto w Polsce muszę płacić podatek? Jaki jest podatek w Polsce, w jakim czasie mam zgłosić? Podatek w złotówkach w przeliczeniu z kursu dolara czy podatek w dolarach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymanie darowizny stanowi czynność prawną, która co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Art. 2 ustawy podaje, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Powyższe oznacza, że jeżeli mieszka Pan na stałe w Polsce lub jest Pan polskim obywatelem, to otrzymanie darowizny na konto znajdujące się w USA podlega opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania darowizny. W rezultacie obowiązek podatkowy powstanie w chwili otrzymania kwoty na amerykańskie konto, a nie w momencie wypłaty poszczególnych kwot na polskie konto. Podatek od darowizny płaci się raz od otrzymanej kwoty.

 

Zarówno podstawę opodatkowania, jak i samą kwotę podatku należy wyliczyć w złotych polskich. Jeżeli zatem otrzyma Pan darowiznę w dolarach, to dla celów podatkowych należy tę kwotę przeliczyć na złote polskie wg kursu z dnia otrzymania darowizny.

 

W dalszej kolejności wskazać należy, że osoby całkowicie obce zaliczane są na gruncie ustawy do III grupy podatkowej. W przypadku tej grupy kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł.

 

Przykładowo zatem jeżeli otrzyma Pan darowiznę, która w przeliczeniu na złotówki wynosi 50 000 zł, to podatek oblicza się w sposób następujący:

 

50 000 - 4902 = 45 098 zł

2877,9 + 20% x (45 098 - 20 556)= 2877,9 + 4908,4 = 7786 zł podatku.

 

W celu zgłoszenia i rozliczenia podatku od darowizny zobowiązany jest Pan jak obdarowany złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zeznanie SD-3. Zeznanie to należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny. Darczyńca nie musi składać żadnych dokumentów do urzędu skarbowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus sześć =

»Podobne materiały

Wycofanie faktury kosztowej

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »