.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie faktury kosztowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.09.2010

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli koszty uzyskania przychodu zostały zawyżone, korekta nie tylko jest możliwa, ale i konieczna, bowiem skoro koszty zostały zawyżone, wpłynęły na zaniżenie zaliczki na podatek dochodowy, co rzutuje na zaniżenie podatku za rok, którego dotyczy omawiany problem, a tym samym powstała zaległość podatkowa (zakładam, że nie ma Pan straty), którą należy zapłacić wraz z odsetkami oraz skorygować odpowiednie dokumenty – o tym jednak za chwilę.

 

Po wyksięgowaniu kosztu należy skorygować odpowiednie deklaracje, wyksięgowanie faktury kosztowej na ogół wpływa bowiem na wysokość podatku dochodowego (tu zaliczki oraz podatku) i na podatek VAT. Podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację, a „skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty” (art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa).

 

Pamiętać należy, iż uprawnienie do skorygowania deklaracji:

 

  1. ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
  2. przysługuje nadal po zakończeniu:

     

    • kontroli podatkowej,
    • postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

 

Proszę pamiętać, że korekty dokonuje się na takiej samej wersji druku deklaracji, na której złożono zeznanie pierwotnie. Deklaracje z lat ubiegłych ciągle dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »