Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozbiórka małego budynku bez pozwolenia - skarga sąsiadów do srarostwa

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 15.11.2020

Rozebrałem częściowo mały budynek bez pozwolenia, na własnej działce, i wylałem wieniec. Wymiary budynku 6,40 m x 4,40 m, została piwnica. Sąsiedzi złożyli na mnie skargę do starostwa, że zrobiłem rozbiórkę budynku bez pozwolenia. Ja chciałem postawić na tym samym miejscu domek letniskowy. Co mam teraz zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozbiórka małego budynku bez pozwolenia - skarga sąsiadów do srarostwa

Zwolnienie z pozwolenia na rozbiórkę

Zgodnie z art. 31 ustawy Prawo budowalne:

 

„1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:

1) budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;

2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.

2. Rozbiórka obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wymaga uprzedniego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Przepisy art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych ust. 5, 5aa, 5c, 5d i 6a stosuje się odpowiednio.

(…)

5. Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego”.

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – naruszenie prawa

Proszę zatem w pierwszej kolejności przeanalizować, czy Pana budynek korzystał ze zwolnienia od uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, czyli czy był niższy niż 8 m, a był w odległości od granicy działki nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Jeśli tak – to wówczas miał Pan obowiązek dokonania zgłoszenia rozbiórki. Brak zgłoszenia to samowola budowlana. Wówczas organ nadzoru budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych bez wymaganego zgłoszenia (art. 50 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane). Dokonanie rozbiórki bez uzyskania odpowiednich zezwoleń stanowi naruszenie prawa i jako takie podlega karze grzywny (art. 93 pkt 3 ustawy Prawo budowlane).

 

Jeśli zaś dokonał Pan rozbiórki budynku, na którego postawienie nie potrzebował Pan pozwolenia na budowę, to mógł Pan dokonać rozbiórki bez uzyskiwania pozwolenia na rozbiórkę i bez dokonywania zgłoszenia. Wówczas rozbiórka była w pełni legalna bez informowania jakichkolwiek organów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus jeden =

»Podobne materiały

Alkoholizm i przemoc fizyczna męża a podział majątku

Mam męża alkoholika, który pije od wielu lat, stosuje przemoc fizyczną i psychiczną wobec mnie i dzieci. Został już skazany za znęcanie się na karę więzienia w zawieszeniu. Nie łoży na rodzinę, zaciąga długi, kradnie, awanturuje się, nie pracuje. Jak w takiej sytuacji wyglądałby rozwód i podział maj

 

Odrzucenie pozwu o zasiedzenie – jak do tego doprowadzić?

Wnioskodawca złożył wniosek o zasiedzenie mojej nieruchomości. Dołączył dokumenty potwierdzające brak księgi wieczystej (a ja dostarczyłem sądowi odpis księgi z dowodem, że byłem i jestem właścicielem działki). Złożyłem wniosek o oddalenie pozwu i dołączyłem dokument potwierdzający moje „upomi

 

Bezprawne pobranie pieniędzy z konta

Bank bezprawnie pobrał dużą sumę pieniędzy z mojego konta. Rzekomo chodzi o zajęcie komornicze, jednak nikt mnie o nim nie poinformował. Minęło już kilka tygodni, a nie dostałam żadnej odpowiedzi na reklamację. Co robić?

 

Jak przekształcić lokal mieszkalny na użytkowy?

Chcę kupić lokal mieszkalny albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego – z zamiarem zaadaptowania go na sklep, a następnie go wynająć. Jak to powinienem załatwiać? Jeżeli na przykład zlecę to pośrednikowi, na co w umowie pośrednictwa powinienem zwrócić uwagę, aby nie wpaść w p

 

Uprawnienia do nauczania przedmiotu BHP

Ukończyłam studia podyplomowe z BHP 2-semestralne, jestem magistrem inżynierem metalurgii, nauczycielem dyplomowanym. Czy studia podyplomowe uprawniają mnie do nauczania przedmiotu BHP?

 

Stawki podatku VAT za działalność artystyczną

W 2005 roku rozpoczęłam działalność gospodarczą, którą można określić jako artystyczną. Komponuję utwory, które później sprzedaję instytucjom, daję występy artystyczne oraz piszę felietony do pism. Za swoje usługi wystawiam faktury VAT, ale nie wiem, czy stosuję dobre stawki podatku. 1. Za skomponow

 

Dopłata za towar zakupiony na Allegro

Kupiłem sprzęt na Allegro i zapłaciłem za wszystko. Teraz dostałem informację o konieczności dopłacenia za towar 300 zł z powodu błędu na stronie. Czy przysługuje mi prawo do odebrania zakupionego towaru?

 

Podatek drogowy w Niemczech i przerejestrowanie samochodu

Od kilku miesięcy pracuję w Niemczech, gdzie jestem zameldowany. Mam własny samochód, którym poruszam się po kraju (ma polskie numery rejestracyjne). Niedawno zatrzymała mnie policja, informując, że muszę płacić podatek drogowy i przerejestrować samochód. Czy faktycznie muszę to zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »