Rozbiórka małego budynku bez pozwolenia - skarga sąsiadów do srarostwa

Rozebrałem częściowo mały budynek bez pozwolenia, na własnej działce, i wylałem wieniec. Wymiary budynku 6,40 m x 4,40 m, została piwnica. Sąsiedzi złożyli na mnie skargę do starostwa, że zrobiłem rozbiórkę budynku bez pozwolenia. Ja chciałem postawić na tym samym miejscu domek letniskowy. Co mam teraz zrobić?

Rozbiórka małego budynku bez pozwolenia - skarga sąsiadów do srarostwa

Zwolnienie z pozwolenia na rozbiórkę

Zgodnie z art. 31 ustawy Prawo budowalne:

„1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:

1) budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;

2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.

2. Rozbiórka obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wymaga uprzedniego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Przepisy art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych ust. 5, 5aa, 5c, 5d i 6a stosuje się odpowiednio.

(…)

5. Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego”.

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – naruszenie prawa

Proszę zatem w pierwszej kolejności przeanalizować, czy Pana budynek korzystał ze zwolnienia od uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, czyli czy był niższy niż 8 m, a był w odległości od granicy działki nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Jeśli tak – to wówczas miał Pan obowiązek dokonania zgłoszenia rozbiórki. Brak zgłoszenia to samowola budowlana. Wówczas organ nadzoru budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych bez wymaganego zgłoszenia (art. 50 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane). Dokonanie rozbiórki bez uzyskania odpowiednich zezwoleń stanowi naruszenie prawa i jako takie podlega karze grzywny (art. 93 pkt 3 ustawy Prawo budowlane).

Jeśli zaś dokonał Pan rozbiórki budynku, na którego postawienie nie potrzebował Pan pozwolenia na budowę, to mógł Pan dokonać rozbiórki bez uzyskiwania pozwolenia na rozbiórkę i bez dokonywania zgłoszenia. Wówczas rozbiórka była w pełni legalna bez informowania jakichkolwiek organów.