Renta z KRUS a założenie firmy

• Autor: Irena Sawa

Od kilku miesięcy pobieram rentę chorobową z KRUS. Zastanawiam się nad założeniem własnej firmy. Czy stracę wtedy prawo do renty? Czy będę musiał opłacać pełne składki na ZUS po założeniu firmy? Czy powinienem ustalić stopień niepełnosprawności, by korzystać np. z ulgi w opłatach?

Renta z KRUS a założenie firmy

Czy posiadając prawo do renty chorobowej i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

W czasie pobierania renty chorobowej i równoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej podlega Pan tylko dobrowolnym składkom ZUS (opłacanie składek zależy od Pańskiej woli). Obowiązkowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest tylko składka zdrowotna.

Pobierana przez Pana renta chorobowa bezspornie jest rentą z ubezpieczenia społecznego, dlatego w stosunku do osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która ma ustalone prawo do renty, ma zastosowanie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią wskazanego art. 9 ust. 5 ustawy osoby prowadzące działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Z uwagi na to, że wskazany wyżej przepis prawa ma zastosowanie do Pana osoby, to stwierdzić należy, że posiadając prawo do renty chorobowej i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą, nie musi Pan obowiązkowo, tylko z własnej woli, dobrowolnie, odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dla Pana obowiązkową po rozpoczęciu działalności gospodarczej będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 243,39 zł miesięcznie – podstawa prawna: art. 66 z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

Wyjaśniam ponadto, iż przy rencie chorobowej ustalona jest niezdolność do pracy, gdyż stanowi ona podstawę przyznania renty chorobowej.