Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwa w pracy a czas na korzystanie z toalety

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 05.07.2011

Pracuję w systemie 12-godzinnym. Kilkakrotnie korzystam z toalety, ponieważ mam chory pęcherz. Ostatnio oznajmiono mi, że moje wyjścia do toalety całkowicie zabrały mój czas na przerwę śniadaniową. Czy pracodawca ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepis art. 134 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, piętnastominutowej przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy. Obowiązkowi temu odpowiada stosowne prawo pracownika chronione jak każde roszczenie ze stosunku pracy. Prawo do tej przerwy jest powiązane z faktycznym czasem trwania pracy w ciągu jednego dnia pracy, a nie z obowiązującą pracownika dobową normą czasu pracy. Celem instytucji opisanej w art. 134 K.p. jest odpoczynek od pracy i czas na spożycie posiłku.

 

Żaden przepis nie reguluje kwestii korzystania z toalety celem wykonania czynności fizjologicznych, a wliczania go do czasu przerwy śniadaniowej. W mojej ocenie należy jednak odwołać się do art. 8 K.p. który mówi, iż „nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”.

 

Czynności fizjologiczne należą do podstawowych czynności człowieka. Działanie Pańskiego pracodawcy nakazujące wliczać czas na skorzystanie z toalety do czasu przerwy śniadaniowej wydaje się nie przestrzegać Pańskich praw pracowniczych wynikających z przytoczonego powyżej przepisu. Postawa taka jest bowiem sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. W orzecznictwie Sądu Najwyższego prezentowane jest stanowisko, w myśl którego z ochrony wynikającej z zasad współżycia społecznego korzystać może tylko ten, kto sam zasad powyższych nie lekceważy. Pogląd Pańskiego pracodawcy w mojej ocenie pozostaje także sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa określonego w art. 134 K.p. Działanie takie nie tylko urąga godności człowieka, ale także pozostaje w sprzeczności z ogólnie rozumianymi zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus III =

21.03.2018

Niewolnictwo powraca znowu trzeba zrobić rewolucje ?

Alfred

11.07.2013

ok, nie może odliczyć czasu w toalecie od przerwy (jeśli takowa obowiązuje), ale ma w pełni prawo do tego aby pracownik został o tyle dłużej w pracy ile to stracił czasu w toalecie. innymi słowy jeżeli przychodzisz do pracy na 5 godzin to masz pracować całe 5 godzin, jeżeli przychodzisz do pracy na 6 godzin i więcej to masz prawo do 15 minut przerwy, więc masz pracować przez 5 godzin i 45 minut. Więc jeżeli przez jakiś czas (prócz przerwy) nie pracujesz to musisz go odpracować. Co bardzo istotne, co ludziom jest często ciężko zrozumieć to to, że dostają wynagrodzenie za pracę a nie za bycie w pracy!!

h168

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »