Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wcześniejsza emerytura z tytułu choroby zawodowej

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 23.04.2015

Urodziłam się w 1959 r. Pracuję od 1984 r. W 1997 r. otrzymałam orzeczenie o chorobie zawodowej. Rentę pobierałam do 1999 r., jednocześnie pracując. Później założyłam swoją działalność. Czy posiadając orzeczenie o chorobie zawodowej, mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jakie świadczenia otrzymam?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej) spowodowanej wypadkiem przy pracy, w drodze do lub z pracy albo chorobą zawodową mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli:

 

  • skończyli: kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat oraz
  • mogą udokumentować okres składkowy i nieskładkowy odpowiednio: kobieta – 20 lat, mężczyzna – 25 lat.

 

Uprawnienie do przejścia na emeryturę na powyższych warunkach przysługuje osobom, które mają ustalone prawo do renty z tytułu:

 

  1. niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy,
  2. wypadku w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym do dnia 31 grudnia 2002 r.,
  3. choroby zawodowej,
  4. wypadku przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. wypadku przy wykonywaniu działalności twórczej lub artystycznej,
  6. wypadku przy wykonywaniu umowy agencyjnej lub zlecenia,
  7. wypadku przy wykonywaniu przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi albo zakonnymi.

 

Napisała Pani, że miała rentę a latach 1997–1999. Oznacza, że nie pobiera Pani aktualnie renty? Jeśli nie – nie ma Pani prawa do wcześniejszej emerytury.

 

Jeśli zaś nadal jest Pani uprawniona – to zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru: przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty.

 

Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości – określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus osiem =

»Podobne materiały

Ekwiwalent za urlop macierzyński od firmy, która ogłosiła upadłość

Przebywam na urlopie macierzyńskim. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę z powodu upadłości firmy, ale nie wypłacił mi ekwiwalentu za urlop (ok. 25 tys. zł). Odprawę otrzymałam z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (wniosek złożył syndyk). Czy moim jedynym wyjściem jest bierne oczekiwanie n

 

Szkolenia a umowy lojalnościowe

Pracuję w ASO w Warszawie, naprawiam samochody. Byłem na jednym szkoleniu (podpisałem umowę lojalnościową 3-letnią miesiąc temu). Teraz pracodawca wysyła mnie na nowe szkolenie, ale ja odmawiam podpisania lojalki (informacja przekazana przez mistrza:jeżeli nie podpiszę, to mnie zwolnią). Odpowiedzia

 

Zwrot za zakup okularów korekcyjnych dla nauczyciela

Jestem nauczycielem z ponad 30-letnim stażem pracy. Coraz więcej czasu spędzam przy komputerze (dziennik elektroniczny, dokumentacja pracy, itd.). Czy należy mi się zwrot za zakup okularów korekcyjnych, bo bez nich nie mogę już pracować? Jak mogę ubiegać się o zwrot? Który lekarz ma wystawić zaświad

 

Sprzedaż mieszkania przed rozwodem

Czy możliwa jest sprzedaż mieszkania przed rozwodem? Jesteśmy w związku małżeńskim prawie 34 lata. Mąż od dawna jest na rencie. Chcę sprzedać mieszkanie i kupić mniejsze, a najlepiej dwa. Zamieszkalibyśmy osobno i może łatwiej byłoby o rozwód. Szczegóły choroby męża opisuję

 

Czynności komornika przerywają bieg przedawnienia – windykacja zobowiązań po upływie 10 lat

Miesiąc temu upłynęło 10 lat od wydania wyroku sądowego nakazującego mi spłatę należności, jakie pozostały po nieudanej działalności gospodarczej, jaką prowadziłem jako osoba fizyczna. Komornik do dzisiaj nie może podjąć windykacji, ponieważ nie posiadam żadnego majątku, nie pracuję, jestem na utrzy

 

Zajęcie mieszkania TBS dłużnika na poczet długów

Wygrałem sprawę o zwrot długu od mojej znajomej (mam klauzulę wykonalności). Obecnie dłużniczka przebywa za granicą, ale jest najemcą mieszkania w TBS. Czy mogę złożyć papiery do komornika o zajęcie tego mieszkania, skoro dana osoba nie ma innego majątku? Czy oznaczałoby to konieczność wyprowadzki j

 

Sprostowanie fałszywych zeznań

Zostałem wezwany na rozprawę sądową w charakterze świadka, ponieważ wcześniej składałem zeznania na policji. Wstyd się przyznać, ale z różnych powodów moje zeznania były fałszywe – poświadczyłem nieprawdę (nie było mnie wcale na miejscu zdarzenia). Czy mam możliwość uniknięcia kary za składani

 

Nauka pływania dzieci i młodzieży szkolnej a kasa fiskalna

Chcę wynajmować od szkoły basen i prowadzić naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Kursy pływania będę prowadził osobiście. Czy otwierając działalność będę musiał od razu ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej (naukę pływania klasyfikuje się chyba do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »