.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy praca męża była w warunkach szczególnych?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.07.2017

Mąż ukończył 60 lat. Od 1974 do 2016 roku pracował bez przerwy. Został zwolniony z przyczyn ekonomicznych i od listopada 2016 roku do końca kwietnia 2017 roku jest osobą bezrobotną. Od maja 2017 roku chce przejść na zasiłek przedemerytalny. Wyczytaliśmy,że niektóre wykonywane zawody zalicza się do prac w warunkach szkodliwych. Czy praca męża była w warunkach szczególnych? Pracował jako operator żurawi wieżowych, jako operator koparki i później prowadził własną działalność polegającą na wywozie śmieci. Czy o te lata może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i czy te okresy pracy mogą być zaliczone do okresu 15 lat w szczególnych warunkach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy praca męża była w warunkach szczególnych?

Fot. Fotolia

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

 

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  • rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.

 

Do prac w szczególnych warunkach zalicza się prace operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych lub stoczniowych. Niestety z pytania nie wynika, czy dokładnie takie prace Pani mąż wykonywał.

 

Natomiast określenie, że mąż był operatorem koparki, także nie przesądza, że była to praca w warunkach szczególnych tutaj należałoby spojrzeć do świadectwa pracy. Nawet gdyby powyższe prace zaliczyć do tych uprawniających do emerytury pomostowej – to łączny ich staż wynosi 11 lat 3 miesiące i 10 dni.

 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, mimo wykonywania pracy znajdującej się w wykazie prac w szczególnych warunkach, nie może skorzystać z przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę. Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach nie na zasadzie umowy o prace, ale w ramach własnej działalności nie daje podstaw do zaliczenia jej do stażu pracy. Wobec tego mąż ma za krótki staż pracy, żeby otrzymać emeryturę pomostową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »