.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy praca męża była w warunkach szczególnych?

Mąż ukończył 60 lat. Od 1974 do 2016 roku pracował bez przerwy. Został zwolniony z przyczyn ekonomicznych i od listopada 2016 roku do końca kwietnia 2017 roku jest osobą bezrobotną. Od maja 2017 roku chce przejść na zasiłek przedemerytalny. Wyczytaliśmy,że niektóre wykonywane zawody zalicza się do prac w warunkach szkodliwych. Czy praca męża była w warunkach szczególnych? Pracował jako operator żurawi wieżowych, jako operator koparki i później prowadził własną działalność polegającą na wywozie śmieci. Czy o te lata może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i czy te okresy pracy mogą być zaliczone do okresu 15 lat w szczególnych warunkach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy praca męża była w warunkach szczególnych?

Fot. Fotolia

Przejście na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

 

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  • rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.

Czy praca operatora żurawi wieżowych jest pracą w szczególnych warunkach?

Do prac w szczególnych warunkach zalicza się prace operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych lub stoczniowych. Niestety z pytania nie wynika, czy dokładnie takie prace Pani mąż wykonywał.

 

Natomiast określenie, że mąż był operatorem koparki, także nie przesądza, że była to praca w warunkach szczególnych tutaj należałoby spojrzeć do świadectwa pracy. Nawet gdyby powyższe prace zaliczyć do tych uprawniających do emerytury pomostowej – to łączny ich staż wynosi 11 lat 3 miesiące i 10 dni.

 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, mimo wykonywania pracy znajdującej się w wykazie prac w szczególnych warunkach, nie może skorzystać z przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę. Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach nie na zasadzie umowy o prace, ale w ramach własnej działalności nie daje podstaw do zaliczenia jej do stażu pracy. Wobec tego mąż ma za krótki staż pracy, żeby otrzymać emeryturę pomostową.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu