Montaż kominka w kamienicy

Mieszkam w starej kamienicy. Chciałam wybudować kominek w mieszkaniu, wskazany kominiarz wydał opinię zezwalającą, wyznaczył przewód, nawiew itp. Kominek wykonano, został odebrany. Zarządca kwestionuje opinię kominiarza. Czy istnieje szansa, że kominiarz podtrzyma swoją opinię? To budynek 5-kondygnacyjny.

Montaż kominka w kamienicy

Wymogi dotyczące instalacji kominka

Wymogi dotyczące instalacji kominka są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 132 ust. 1 rozporządzenia „budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami”.

Zgodnie z § 132 ust. 3 rozporządzenia „kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,

2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9 rozporządzenia,

3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1 rozporządzenia,

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:

  1. co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka – dla kominków o obudowie zamkniętej,
  2. zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s – dla kominków o obudowie otwartej”.

Ponadto w § 145 ust. 1 rozporządzenia określono, że „trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym – co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2”.

Instalacja kominka w budynku wielorodzinnym

Budynek, w którym Pani mieszka, należałoby zakwalifikować jako budynek wielorodzinny (mieszkalny). W takim przypadku możliwie byłoby zainstalowanie kominka w Pani mieszkaniu, ponieważ w rozporządzeniu jest to dopuszczone.

Pewną trudność może jednak stanowić brak definicji w prawie budowlanym definicji „budynku mieszkalnego wielorodzinnego”.

W art. 3 pkt 2a ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zdefiniowano jedynie budynek mieszkalny jednorodzinny, którym jest budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Z reguły przyjmuje się, że budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym w rozumieniu prawa budowlanego są te budynki, które nie są budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi określonymi w ustawie.

Kolejną wątpliwość może w praktyce stanowić ustalenie, czy 5-kondygnacyjny budynek mieszkalny wielorodzinny jest budynkiem niskim, a więc czy spełnia wymóg z § 132 ust. 3 rozporządzenia, w którym jest mowa o ,,budynkach niskich”.

Jakie budynki są niskimi budynkami wielorodzinnymi w których można instalować kominki?

Niestety, przepisy prawa budowlanego nie określają precyzyjnie, jakie budynki są niskimi budynkami wielorodzinnymi, w których można instalować kominki.

Niemniej jednak może Pani tak twierdzić, budynek ma bowiem tylko 5 kondygnacji.

Ponadto proszę rozważyć uzyskanie od kominiarza, który Pani wykonał kominek i odebrał instalację pisemnego potwierdzenia, że spełnia on wyżej wymienione przepisy rozporządzenia.

Proszę najpierw spróbować takie zaświadczenie uzyskać od kominiarza, który wykonywał kominek. W razie dalszych wątpliwości zarządcy wspólnoty może Pani również zwrócić się o opinię (najlepiej na piśmie) do innego kominiarza.

Trudno ocenić, na jakiej podstawie zarządca kwestionuje opinię kominiarza. Może Pani spróbować to ustalić (np. czy dotyczy wentylacji, przewodu kominowego). Może to Pani pomóc w rozmowach z kominiarzami, których opinię będzie Pani starała się uzyskać na własną rękę. Przepisy cytowanego rozporządzenia dość precyzyjnie określają bowiem parametry techniczne kominka i jego przewodu kominowego, a także pomieszczeń, w których może on być zainstalowany.