Zamieszczenie zdjęć wnętrza domu na stronie internetowej bez zgody właścicieli

• Autor: Eliza Rumowska

Kupiliśmy dom i zamówiliśmy projekt jego wykończenia całościowego, w tym m.in. projekty wszystkich drzwi oraz mebli. Za projekt oczywiście zapłaciliśmy projektantowi, a następnie znaleźliśmy wykonawców m.in. stolarza – wykonawcę drzwi i mebli. Po zamontowaniu drzwi i mebli przez stolarza na jego stronie internetowej ukazały się zdjęcia wszystkich pomieszczeń naszego domu, w tym wykonanych przez niego drzwi. Pan stolarz nigdy nie pytał o nasze zdanie w kwestii zrobienia zdjęć i umieszczenia zdjęć naszego domu, w tym wykonanych przez niego mebli według naszego projektu, na jego stronie internetowej. Zawarta ze stolarzem umowa nie zawiera żadnych postanowień w tej kwestii. Umowa odnosi się tylko do kwestii płatności. Nie chcemy, by jakiekolwiek zdjęcia pomieszczeń naszego domu były zamieszczane na stornach internetowych, tym bardziej, że przedstawiają one całościową aranżację pomieszczeń, za którą my zapłaciliśmy projektantowi i nie chcielibyśmy, by bez naszej zgody były wystawiane do na stornach. Zdjęcia przedstawiały także części pomieszczeń, które w ogóle nie były związane wykonywanym zleceniem. Czy w takich okolicznościach stolarz mógł zrobić i umieścić takie zdjęcia na swojej stronie internetowej bez naszej wiedzy i zgody? Jakie mamy w takiej sytuacji prawa?

Zamieszczenie zdjęć wnętrza domu na stronie internetowej bez zgody właścicieli

Fot. Fotolia

Czy publikacja i wykorzystanie bez zgody właściciela zdjęć mieszkania jak i wzornictwa użytkowego wykonanego według projektu jest przestępstwem?

W mojej ocenie taka publikacja i wykorzystanie bez zgody i upoważnienia zarówno utrwalonego obrazu mieszkania, jak i wzornictwa użytkowego wykonanego według projektu jest bezprawna. Kodeks cywilny w zakresie ochrony dóbr osobistych stanowi:

„Art. 23. [Dobra osobiste człowieka]

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

Ponadto w mojej ocenie doszło do naruszenia prawa własności w taki sposób, że jest na naruszana poprzez publikację w przestrzeni ogólnodostępnej (w Internecie) do celów marketingowych utrwalonego obrazu Państwa własności bez zgody właściciela.

Ochrona dóbr osobistych

W zakresie ochrony dóbr osobistych tryb postępowania przewiduje poniższy przepis Kodeksu cywilnego:

„Art. 24. [Ochrona dóbr osobistych]

§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym”.

Wezwanie do zaprzestania naruszeń w zakresie dóbr osobistych

Natomiast w zakresie ochrony własności będzie to roszczenie negatoryjne:

„Art. 222. [Roszczenie negatoryjne] (…)

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

Dlatego należy pisemnie tego przedsiębiorcę wezwać do zaprzestania naruszeń w zakresie dóbr osobistych i własności, powołując się na cytowane przepisy Kodeksu cywilnego. Jeżeli nie wykonałby wezwania lub odmówił po upływie ustalonego terminu, pozostaje złożyć pozew po sądu powszechnego.