.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Tytuł prawny do lokalu komunalnego

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 17.05.2014

Jestem najemcą mieszkania komunalnego. Umowę podpisałam, będąc panną. Z kolei mój mąż posiada mieszkanie własnościowe, które kupił przed ślubem. Czy tytuł prawny do lokalu komunalnego nadal mi przysługuje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawy związane z mieszkaniem komunalnym reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

 

Art. 11 ust. 3 pkt 2) stanowi, iż właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

 

Jeżeli oceniać prawo do mieszkania komunalnego na podstawie ustawy, to mieszkanie takie Pani przysługuje, ponieważ nie jest Pani właścicielką innego mieszkania.

 

Jednak regulacje tej ustawy są dość ogólne, a art. 21 przewiduje, że rada gminy uchwala zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Zatem najwięcej informacji można znaleźć w uchwałach rad gmin w swoim mieście.

 

Każda gmina ustala własne zasady najmu lokali komunalnych, a jednym z podstawowych warunków najmu lokalu jest nieposiadanie przez wnioskodawcę oraz jego małżonka tytułu prawnego do innego lokalu lub budynku spełniającego warunki lokalu zamiennego.

 

Lokal zamienny to według ww. ustawy lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.

 

Uchwały w tym zakresie mogą się różnić, jednak z reguły rady gmin uchwalają, że „odmawia się zawarcia umowy najmu lokalu, jeżeli: wnioskodawca, jego małżonek, osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu lub inna osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkiwania posiada tytuł prawny do innego lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części i może go używać, a także gdy posiada tytuł prawny do nieruchomości, której zbycie lub z której pożytki dają możliwość zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie”.

 

Jeżeli zatem na podstawie ustawy gmina określi wymogi w zakresie najmu lokali mieszkaniowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, to nawet jeśli ma Pani umowę najmu, umowa najmu może zostać wypowiedziana.

 

Jednak byłoby dobrze, gdyby zapoznała się Pani z uchwałą rady gminy swojego miasta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »