Zaliczenie do emerytury studium nauczycielskiego

Ukończyłem studium nauczycielskie 2-letnie w roku 1969 i pracowałem jako nauczyciel 30 lat. Jestem emerytem. Czy nauka w studium nauczycielskim może być zaliczona od emerytury? Czy po przepracowaniu jednego kwartału na umowę-zlecenie będę mógł starać się o przeliczenie emerytury?

Zaliczenie do emerytury studium nauczycielskiego

Okresy doliczane do okresów zatrudnienia nauczyciela

Zgodnie z art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z póź. zm.) okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.

Na tej podstawie do trzydziestoletniego okresu zatrudnienia, a w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletniego okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, zalicza się okres studiów w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem, iż ukończone one zostały w planowanym terminie.

Okres nauki w studium nauczycielskim

Brak możliwości zaliczenia do celów emerytalnych okresu nauki w studium nauczycielskim jako okresu nieskładkowego wynika zatem z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ studium nauczycielskie było zakładem kształcenia nauczycieli i nie posiadało statusu szkoły wyższej.

Okres nauki w studium nauczycielskim może traktowany tak samo jak okres nauki w szkole wyższej – jeżeli został zaliczony przez szkołę wyższą na poczet wyższych studiów zawodowych I stopnia lub studiów wyższych uzupełniających. Warunkiem uwzględnienia okresu tej nauki jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną zaświadczenia szkoły wyższej, potwierdzającego fakt ukończenia studium nauczycielskiego, programowy tok trwania studiów oraz fakt zaliczenia nauki w studium nauczycielskim na poczet studiów wyższych.

Słowem – okres nauki w studium nauczycielskim nie jest wliczany do emerytury.

Przeliczenie emerytury – złożenie wniosku

Jeśli chodzi o przeliczenie emerytury zgodnie z art. 110 ustawy dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoba uprawniona może wystąpić z wnioskiem, gdy spełnia łącznie następujące warunki:

  • prowadziła działalność zarobkową, od której odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe),
  • działalność ta w całości lub części przypada na okres po przyznaniu świadczenia,
  • nowo ustalony wskaźnik wysokości świadczenia jest wyższy od poprzednio obliczonego (warunek ten nie musi być jednak spełniony przez osobę, która od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie świadczenia, prawo do niego miała zawieszone),

lub:

  • prowadziła działalność zarobkową, od której odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe),
  • działalność ta w całości przypadała na okres po przyznaniu świadczenia (wyłącznie z tego okresu będzie ustalana nowa podstawa wymiaru świadczenia),
  • wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia wynosi co najmniej 130%.

Osoba z ustalonym prawem do wcześniejszej emerytury, urodzona po 31 grudnia 1948 r., która pracowała po przyznaniu świadczenia, może skorzystać z doliczenia nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych i nieskładkowych.

Moment złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia

W sytuacji, gdy emeryt podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, może wystąpić o doliczenie tego okresu do pobieranej emerytury, na zasadach określonych w art. 112–113 ustawy emerytalnej. Wniosek taki można zgłosić nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku. Natomiast jeżeli w trakcie kwartału ustało ubezpieczenie (zatrudnienie), wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może być zgłoszony w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po ustaniu zatrudnienia.

Przeliczenia dokonuje się w oparciu o kwotę bazową przyjętą do obliczenia emerytury, czyli starą kwotę bazową. Jednak na wniosek świadczeniobiorcy wysokość emerytury może być obliczona ponownie, w oparciu o art. 110 ustawy emerytalnej, z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej. Jest to jednak możliwe, o ile do obliczenia świadczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego przypadającą w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego. Warunek posiadania wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru nie jest wymagany jedynie wówczas, gdy:

  • emeryt od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne jego obliczenie nie pobrał świadczenia wskutek zawieszenia prawa do emerytury albo
  • okres wymagany do ustalenia podstawy przypada w całości po przyznaniu prawa do świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wynosi co najmniej 130%

Jeśli pobierał Pan emeryturę, przeliczenie będzie dokonane tylko wtedy, gdy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy niż ten, na podstawie którego wyliczono Panu emeryturę.