.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przystąpienie asystenta sędziego do egzaminu sędziowskiego

• Opublikowano: 27-03-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Mój kuzyn pracuje na stanowisku asystenta sędziego. Ma już ponad pięcioletni staż pracy na tym stanowisku. Został zatrudniony jeszcze przed zmianami wprowadzonymi w 2017 r. dotyczącymi możliwości przystępowania asystentów sędziego do egzaminu sędziowskiego ze stażu pracy. Dodam również, że nie jest aplikantem aplikacji uzupełniającej sędziowskiej. Pytanie jest następujące z założeniem hipotetycznej sytuacji: Czy gdyby mój kuzyn złożył wniosek o dopuszczenie do egzaminu sędziowskiego z tzw. stażu pracy i NIE ZDAŁ TEGO EGZAMINU, a następnie HIPOTETYCZNIE dostał się w roku 2023 r. na aplikację uzupełniającą sędziowską, po której odbyciu miałby możliwość ponownie podejścia do egzaminu sędziowskiego, to ile razy mógłby podejść do tego egzaminu już jako aplikant aplikacji uzupełniającej sędziowskiej? Dwukrotnie czy już tylko jeden raz? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przystąpienie asystenta sędziego do egzaminu sędziowskiego

Przystąpienie do egzaminu sędziowskiego

Jak rozumiem, swoich uprawnień kuzyn upatruje w art. 19 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1139 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem osoba, która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy jest zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego i spełnia warunek, o którym mowa w art. 151c § 1 ustawy zmienianej w art. 2 (ustawa o ustroju sadów powszechnych), w brzmieniu dotychczasowym, może do dnia 31 grudnia 2023 r. przystąpić do egzaminu sędziowskiego, w terminach przewidzianych dla aplikantów aplikacji sędziowskiej. Osoba, która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy jest zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego i nie spełnia warunku, o którym mowa w art. 151c § 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym, może po spełnieniu tego warunku, do dnia 31 grudnia 2023 r. przystąpić do egzaminu sędziowskiego, w terminach przewidzianych dla aplikantów aplikacji sędziowskiej.

 

Przepis tutaj cytowany traktuje o terminach egzaminu przewidzianego dla aplikantów aplikacji sędziowski, a nie o zasadach obowiązujących aplikantów sędziowskiej.

Aplikant na sędziego

Artykuł 33 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 217). brzmi dokładnie: „Aplikant, który nie przystąpił do egzaminu sędziowskiego w wyznaczonym terminie i nie uzyskał zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, lub odstąpił bez usprawiedliwienia od egzaminu w czasie jego trwania albo nie zdał egzaminu, może przystąpić ponownie do egzaminu sędziowskiego tylko raz”.

 

Przez fakt przystąpienia do egzaminu sędziowskiego referendarz nie staje się aplikantem przed przystąpieniem, a żaden z przepisów dopuszczających referendarza do egzaminie nie nakazuje stosowania ww. przepisów odpowiednio do referendarzy.

 

W mojej ocenie zatem przepis art. 33 ust. 3 ustawy o KSSiP dotyczy tylko i wyłącznie aplikantów na aplikacji sądowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu