Czy mogę ustanowić dożywocie dla rodziców, jeśli nieruchomość ma hipotekę?

• Autor: Łukasz Obrał

Czy mogę ustanowić prawo dożywocia dla rodziców, jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką?

Czy mogę ustanowić dożywocie dla rodziców, jeśli nieruchomość ma hipotekę?

Ustanowienie dożywocia na nieruchomości obciążonej hipoteką

Ustanowienie hipoteki i wpisanie jej do księgi wieczystej nie powoduje, że nie można przenieść własności nieruchomości umową dożywocia i obciążyć nieruchomości prawem dożywocia.

Jeśli hipoteka została wpisana do księgi wieczystej wcześniej niż prawo dożywocia, należy pamiętać, że ma ona pierwszeństwo przed prawem dożywocia.

W przypadku wszczęcia egzekucji z nieruchomości, w chwili uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu, prawo dożywocia – wpisane do księgi wieczystej później niż hipoteka – wygaśnie, chyba że zajdzie przesłanka określona w art. 1000 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, a więc że wartość praw dożywotnika znajdzie pełne pokrycie w cenie nabycia.