Darowizna mieszkania z zameldowaną osobą

Rodzice darowali siostrze mieszkanie aktem darowizny. Ja byłem w tym mieszkaniu zameldowany od urodzenia. Czy bez oficjalnego informowania mnie o zmianie, którą oczywiście przyjmuję do wiadomości, mogli to zrobić? Czy mogli darować mieszkanie ze mną zameldowanym?

Darowizna mieszkania z zameldowaną osobą

Fot. Fotolia

Darowizna mieszkania w którym jest zameldowana osoba

Jak wynika z opisu:

  1. rodzice byli współwłaścicielami mieszkania (tylko oni),

  2. Pana jest w tym mieszkaniu zameldowany (od urodzenia),

  3. darowali to mieszkania swojej córce (a Pana siostrze),

  4. Pan nie był o tej darowiźnie poinformowany.

Czym jest meldunek?

W prawie polskim właściciel posiada uprawnienie do swobodnego rozporządzania swoją własnością. Oznacza to prawo do wyzbycia się własności, przekazania jej w dowolnej formie osobom trzecim. Oczywiście należy przy tym uwzględniać ograniczenia w prawie do rozporządzania wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Zameldowanie jest tylko czynnością techniczną potwierdzająca fakt, że dana osoba przebywa i zamieszkuje pod adresem zameldowania.

Uprawnienia związane z meldunkiem

Z zameldowaniem pod danym adresem nie jest związane:

  • uprawnienie osoby zameldowanej do otrzymywania informacji od aktualnych właścicieli nieruchomością o tym, że chcą oni ja zbyć na rzecz osoby trzeciej,

  • uprawnienie osoby zameldowanej do otrzymywania informacji od nowych właścicieli nieruchomością o tym, że chcą, by doszło do zmiany właściciela,

  • obowiązku właścicieli obecnych lub przyszłych do informowania osób zameldowanych o zbyciu (nabyciu)nieruchomości,

  • uzależnienie prawa do zbycia mieszkania od tego, by nikt nie był w nim zameldowany,

  • zakaz zbywania mieszkania, gdy jest w nim zameldowana osoba nie będą ca współwłaścicielem,

Czy fakt że w mieszkaniu jest ktoś zameldowany wpływa na możliwość jego zbycia lub przekazania w darowiźnie

Rodzice nie byli zobowiązani do tzw. oficjalnego informowania Pana o zamiarze zbycia mieszkania jak i fakcie jego zbycia (sprzedaży czy darowizny). Samo zameldowanie nie nakłada na nich takiego obowiązku. Taki obowiązek nie wynika z przepisów obowiązujących w Polsce. Fakt, że w danym mieszkaniu jest ktoś zameldowany, nie stanowi żadnej przeszkody do sprzedaży lub darowizny takiego mieszkania.

Rodzice mogli swoje mieszkanie darować osobie trzeciej bez informowania Pana o fakcie darowizny oraz bez względu na to, czy jest Pan tam zameldowany, czy też nie.