Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie w domu, który ma zostać sprzedany

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 10.07.2014

Mój tata jest jedynym właścicielem domu. Tata chciałby sprzedać dom i kupić sobie mieszkanie. Problem w tym, że w owym domu mieszka mój brat ze swoją córką. Brat nie chce się wyprowadzić. Od urodzenia jest zameldowany w tym domu. Czy coś mu się należy? Czy jego zameldowanie w domu, który ma zostać sprzedany, może przeszkodzić w transakcji sprzedaży? Dodam, że mój drugi brat też jest zameldowany w domu taty i nie chce się wymeldować, choć tam nie mieszka. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zameldowanie w domu, który ma zostać sprzedany

Sprzedaż nieruchomości a zameldowane w niej dzieci

W Pani pytaniu pojawiają się dwa niezależne od siebie problemy:

  1. z zakresu prawa cywilnego dotyczący prawa do nieruchomości z racji pokrewieństwa z jej właścicielem,
  2. z zakresu prawa administracyjnego dotyczący kwestii uprawnień wypływających z meldunku administracyjnego.

 

Na wstępie nadmienię, iż w obu tych płaszczyznach Pani tata nie ma żadnych zobowiązań wobec swych zameldowanych dzieci w przeznaczonej do sprzedaży nieruchomości (domu). Jakiekolwiek problemy, mogące wypływać z faktu zameldowania w zbywanej nieruchomości osób, to po prostu obniżenie atrakcyjności przedmiotu sprzedaży – nic więcej.

 

Oto bowiem od strony cywilnoprawnej ani pokrewieństwo, ani fakt zameldowania na stałe od urodzenia nie daje praw Pani braciom. Dopóki tata żyje, może zrobić ze swym majątkiem, co zechce. Zameldowanie nie jest przeszkodą prawną do sprzedania domu. Po prostu Pani tata w takiej sytuacji sprzedałby dom wraz z „dzikimi lokatorami”.

Czy zameldowane dorosłe dzieci mogą stanowić problem w sprzedaży nieruchomości?

Jedyny problem, jak wspomniałam, byłby natury marketingowej, nie zaś prawnej, bowiem taki „niechciany dodatek w promocji” do nabywanego domu skutecznie mógłby odstraszyć potencjalnego nabywcę. Dlatego też warto przed sprzedażą uporządkować kwestie meldunkowe.

Najprostszą sytuacją jest wymeldowanie tego z Pani braci, który już tam nie mieszka. Meldunek administracyjny nie daje żadnych praw cywilnych, jest bowiem czynnością techniczno-prawną mającą na celu potwierdzenie faktycznego miejsca pobytu i zamieszkania osoby zameldowanej. Dlatego w tym zakresie warto niezwłocznie złożyć wniosek w wydziale meldunkowym właściwym miejscowo.

Czy rodzic może wymeldować dorosłe dziecko zamieszkujące w jego domu? 

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja drugiego syna, tj. tego, który tam mieszka. Wymeldowanie nie wchodziłoby w grę, dopóki Pani brat tam przebywa. W mojej ocenie nie jest też w interesie Pani taty „bawić się” w eksmitowanie syna, bo prawdopodobnie dobrowolnie i tak lokalu by nie opuścił.

Po prostu po sprzedaży domu nowy właściciel zmusi Pani brata do opuszczenia domu – choćby żądając wysokiego czynszu (co w przypadku Pani taty byłoby wielką niezręcznością). Należy jednak uprzedzić tegoż syna o zamiarze sprzedaży domu, aby miał pełną wiedzę i świadomość, że to nieuchronna kolej rzeczy.

 

Tak jak więc wykazałam – ani meldunek, ani pokrewieństwo, ani fakt zajmowania domu nie są przeszkodami prawnymi do jego sprzedaży. Zgoda żadnego z synów nie jest do tego potrzebna. Dlatego Pani tata może realizować swoje zamierzenia dotyczące zbycia domu przy zachowaniu i wykonaniu powyższych wskazówek wynikających z porady.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus VII =

»Podobne materiały

Zwrot ubezpieczenia kredytu po śmierci męża

Mój zmarły mąż miał kredyt, który był ubezpieczony. Wiem, że należą mi się pieniądze ze zwrotu ubezpieczenia kredytu na wypadek śmierci męża. Niestety bank ani towarzystwo ubezpieczeniowe nie chcą mi udzielić żadnej informacji, twierdząc, że mogą udzielić tylko spadkobiercy. Mąż żadnego spadku

 

Umowa dożywocia a konflikt w rodzinie

Podpisałam z moją babcią umowę dożywocia. Na jej mocy babcia mieszka ze mną i moim mężem. Od tego czasu moje stosunki z babcią pogorszyły się. Ja dotrzymuję wszystkich postanowień umowy, kupuję jedzenie, babcia ma swój pokój, telewizor, może chodzić i siedzieć w całym mieszkaniu. Problemem jest to,

 

Podejrzany ścigany listem gończym a przedawnienie sprawy

Niecałe 5 lat temu zostałem oskarżony o pobicie (brałem udział w bójce). Nie zostałem przesłuchany, ponieważ wkrótce opuściłem Polskę. Rok później wydano za mną list gończy. Po jakim czasie następuje przedawnienie takiej sprawy?  

 

Wymeldowanie i brak zameldowania

Muszę wymeldować się z miejsca stałego zameldowania. Mieszkam od 20 lat w innym mieście bez zmiany stałego zameldowania i nie będę miał stałego ani czasowego zameldowania. Mam prawo jazdy bez ograniczenia czasowego, z wpisanym miejscem stałego zameldowania. Czy organ administracyjny wezwie mnie do j

 

Spór graniczny i ustalanie granic w trybie rozgraniczenia

Moje pytanie dotyczy prawa geodezyjnego: kiedy geodeta musi ustalać granicę w trybie rozgraniczenia? Moim zdaniem tylko wtedy, gdy wyniknie spór graniczny. Wydaje mi się, że jeśli strony są zgodne co do przebiegu granic, to można przeprowadzić czynności ustalenia granic nawet wtedy, gdy nie ma dokum

 

Reklamowanie działalności bez zgłoszenia

Zakupiłem domenę internetową pod działalność gospodarczą. Ponad miesiąc temu została wykonana strona internetowa z ofertą usług. Mniej więcej przez 4 tygodnie reklamowałem się w różnych serwisach internetowych, aby wybadać rynek. Nie zarejestrowałem działalności gospodarczej, bo nie wiedziałem, czy

 

Jak pozbyć się zameldowanego eksmałżonka?

Chociaż minęło już wiele lat od rozwodu, mój eksmałżonek nie wyprowadził się. Jestem jedyną właścicielką mieszkania. Czy mogę domagać się eksmisji byłego męża, mimo że jest zameldowany w moim mieszkaniu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »