Wygrana sprawa o odszkodowanie i wypłata za pośrednictwem pełnomocnika

Mieszkam w granicach obszaru ograniczonego użytkowania. Przed 5 laty wystąpiłem do sądu o odszkodowanie z tego tytułu od przedsiębiorstwa państwowego i właśnie się dowiedziałem, że sprawę wygrałem. W umowie z mecenasem, który prowadził moją sprawę, jest zapis, że pozwany przeleje należność na moje konto i ja wypłacę należność określoną w umowie na konto mecenasa w ciągu 7 dni od dnia wpłynięcia należności na moje konto. Teraz mecenas przysłał mi upoważnienie do podpisu, gdzie pozwany ma wpłacić zasądzoną kwotę na konto kancelarii i następnie mecenas przeleje pieniądze na moje konto, po potrąceniu swoich należności. Moje stanowisko jest takie, jak zapisane w umowie przez obie strony, czyli że pieniądze powinny zostać przelane na moje konto. W związku z tą sytuacją mam pytania: Czy mecenas może nie przyjąć i nie realizować upoważnienia z podanym moim kontem, czyli zgodnie z podpisaną umową? Czy wystarczy podanie w podpisanym upoważnieniu numeru mojego konta, aby pozwany mógł wpłacić na nie zasądzone pieniądze? Czy sąd przekazuje wyrok pełnomocnikowi? Co powinienem zrobić, aby otrzymać wyrok niezależnie od mecenasa, ponieważ podejrzewam, że będzie ociągał się z przekazanie mi tego dokumentu? Czy jest jakiś paragraf, który zobowiązuje go do przekazania mi wyroku w określonym czasie? Mecenas poinformował mnie, że sąd zasądził odszkodowanie wraz z odsetkami. Z mecenasem mam umowę, że: „(...) wynagrodzenie wynosi 20% kwoty łącznie zasądzonej (…)”. Czy w takim razie mecenasowi należy się 20% od samej kwoty zasądzonej czy również od odsetek?

Wygrana sprawa o odszkodowanie i wypłata za pośrednictwem pełnomocnika

Pełnomocnictwo dla pełnomocnika co do wpłaty zasądzonego odszkodowania

Pragnę wyjaśnić, że w tej sytuacji ma Pan dwie możliwości prawne: albo udzieli Pan pełnomocnictwa do odbioru kwot adwokatowi / radcy prawnemu (dalej będę się posługiwać tylko słowem adwokat, ale proszę pod tym pojęciem rozumieć też radcą prawnego), albo pozostanie Pan przy opcji przewidzianej dotychczas w umowie i nie udzieli Pan tego pełnomocnictwa, co skutkować będzie tym, że gotówka powinna trafić na Pana konto, a dopiero potem – na podstawie wzajemnych rozliczeń – przekaże Pan gażę adwokata na jego konto.

Pragnę jednoznacznie stwierdzić, że nie ma Pan żadnego obowiązku podpisywać takiego pełnomocnictwa do odbioru kwot dla adwokata, jest to w całości Pana decyzja. Artykuł 91 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że udzielone w postępowaniu sądowym pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa upoważnienie do odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej. To i tak będzie mógł adwokata zrobić na podstawie posiadanego pełnomocnictwa. Natomiast w pozostałym zakresie – bez stosownego pełnomocnictwa do odbioru zasądzonej kwoty – nie ma on możliwości odbioru zasądzonego odszkodowania, tylko kosztów procesu. Tym samym odszkodowanie powinno bezwzględnie trafić do Pana, czyli na Pana konto. A teraz odpowiadając ściśle na Pana pytania:

  1. Czy mecenas może nie przyjąć i nie realizować upoważnienia z podanym moim kontem, czyli zgodnie z podpisaną umową?

    Umowa podpisana wiąże, a adwokat nie może na Panu wymusić podpisania upoważnienia do odbioru całej zasądzonej kwoty. Tym samym, jeżeli Pan mu tego pełnomocnictwa nie podpisze, pieniądze powinny trafić na Pana konto.

  2. Czy wystarczy podanie w podpisanym upoważnieniu nr mojego konta, aby pozwany mógł wpłacić na nie zasądzone pieniądze?

    Upoważnienie polega na tym, że to adwokat będzie upoważniony do odbioru zasądzonej kwoty na jego konto. Wpisanie w upoważnieniu Pana konta jest działaniem niecelowym – nie można tego skutecznie dokonać. Albo udzieli Pan pełnomocnictwa – upoważnienia do odbioru kwoty adwokatowi i wypłata nastąpi na jego konto, albo Pan tego pełnomocnictwa nie udzieli i wówczas adwokat winien podać Pana konto do wypłaty odszkodowania.

Udostępnienie treści wyroku, honorarium pełnomocnika

Co do pytań dotyczących przekazania treści wyroku informuję, że sąd wszystkich doręczeń dokonuje do pełnomocnika. Nie ma również paragrafu zobowiązującego pełnomocnika do przekazania wyroku w określonym czasie, ale proszę skontaktować się ze swoim pełnomocnikiem, aby Panu przekazał wyrok – na pewno to zrobi. I jeszcze co do honorarium pełnomocnika: kwota łącznie zasądzona obejmuje również odsetki. Wynagrodzenie Pana pełnomocnika obejmuje zatem i kwotę główną, i odsetki.