Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z intercyzy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.05.2017

Kilka lat temu moi rodzice ustanowili rozdzielność majątkową u notariusza. Teraz chcieliby zrezygnować z tej intercyzy. Czy jest taka możliwość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

 

Z treści Pani pytania wynika, że przed laty Pani rodzice zawarli umowę majątkową małżeńską, na mocy której ustanowili rozdzielność majątkową. W chwili obecnej Pani rodzice chcieliby powrócić do wspólności majątkowej małżeńskiej. Zastanawia się Pani, czy jest taka możliwość.

 

W mojej ocenie, nie ma przeszkód prawnych, by podpisać umowę majątkową małżeńską, na mocy której zniesiona zostanie rozdzielność majątkowa i ponownie pomiędzy Pani rodzicami będzie występowała ustawowa wspólność majątkowa małżeńska.

 

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Podstawą takiego działania jest przepis art. 47 § 2 K.r.o., zgodnie z którym umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

 

Reasumując, należałoby udać się do notariusza, przed którym rodzice zawierali rozdzielność majątkową i rozwiązać taką umowę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 3 =

»Podobne materiały

Zatrudnienie kierowcy na pół etatu

Zatrudniam kierowcę na pół etatu. Jest to jego dodatkowa praca. Na pełen etat jest zatrudniony w innej firmie, a u mnie jeździ, kiedy ma wolne i może (zależy to głównie od niego). Nie wiem, jak skonstruować umowę o pracę i informację o warunkach zatrudnienia. U mnie jeździ 70-80 godzin miesięcznie.

 

Ile czasu przysługuje ojcu na spędzanie z dzieckiem?

Ile czasu przysługuje ojcu na spędzanie z dzieckiem? Jak prawnie uregulować kontakty z 7-miesięczną córką? Niedawno rozstałem się z jej matką, a ona ma już nowego partnera – nie poinformowała mnie, że z nim zamieszkała. Utrudnia mi spotkania z dzieckiem. Co robić?

 

Brak możliwości ustalenia właściciela nieruchomości w sprawie o zasiedzenie

Spełniam kryteria do zasiedzenia nieruchomości, ale nie można ustalić jej właściciela. W ewidencji gruntów jestem wpisany jako samoistny posiadacz, w gminie jako płatnik podatku. W sądzie nie mogą odnaleźć księgi wieczystej ani zbioru dokumentów. Czy mogę złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

 

Kara za nielegalny wywóz śmieci

Kilka miesięcy temu wywiozłem jeden worek ze śmieciami (który nie zmieścił się w moim przydomowym koszu) na pewien plac, gdzie stoją kontenery i ludzie wyrzucają swoje odpady. Dostałem kilka dni temu pismo z gminy, w którym wzywa się mnie do posprzątania całego placu. Uważam, że moje przewinienie ni

 

Ekwiwalent za zalesienie gruntów rolnych

Otrzymuję ekwiwalent za zalesienie gruntów rolnych. Niedługo nabędę prawo do emerytury pracowniczej. Czy stracę ekwiwalent? Ktoś mi mówił, że w takiej sytuacji współmałżonek uzyskuje ekwiwalent należny małżonkom, ale zmniejszony o 25%. Czy to prawda?  

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza a urlop i zwolnienie lekarskie

Jako emeryt (skończone 65 lat) założyłem w zeszłym roku jednoosobową działalność gospodarczą ze względu na możliwość rozpoczęcia współpracy z pewną dużą firmą. Na początku nasza współpraca układała się pomyślnie, ale obecnie czuję się wykorzystywany. Zawarta umowa określa zakres czynności, czas jej

 

Rozliczenia między wspólnikami po rozwiązaniu spółki cywilnej i kontynuowanie działalności przez jednego wspólnika

Przez 2 laty prowadziłam działalność gospodarczą. Rok temu do przedsięwzięcia zaprosiłam koleżankę i stworzyłyśmy spółkę cywilną. Ja wniosłam do spółki wkład niepieniężny o wartości 250 tys. zł, ona wkład pieniężny – 70 tys. Spółka właśnie została rozwiązana. Wartość magazynu to 42 tys. n

 

Umowa najmu okazjonalnego – na czym polega i co powinna zawierać?

Tematem mojego pytania jest umowa najmu okazjonalnego. Jestem właścicielką mieszkania własnościowego i zamierzam wynająć je wujowi, ale on chce mieć stały meldunek pod tym adresem. Jak zabezpieczyć się na wypadek, gdyby wuj nie chciał opuścić mieszkania? Czy umowa najmu okazjonalnego wystarczy w tej

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »