Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział schedy spadkowej i zniesienie współwłasności

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 01.10.2009

W 1993 r. w formie darowizny otrzymałam od brata działkę z domem (brat wcześniej otrzymał je od rodziców). W 1998 r. zrzekłam się jej na rzecz brata, on zaś podarował mi ok. 1 ha ziemi. W 2002 r. brat zmarł. Wyrokiem sądu matka odziedziczyła 3/8 całości (ojciec już nie żył), a ja i każdy z mojego rodzeństwa otrzymaliśmy po 1/8 całości. Po śmierci mamy każde z nas otrzymało 1/5 całości. Teraz jedna z sióstr mówi, że czas podzielić się schedą spadkową i znieść współwłasność. Niestety siostra uważa, że ponieważ brat już wcześniej podarował mi działkę, to należy mi się tylko niewielka część spadku, bo od chwili darowania do momentu śmierci nie upłynęło 5 lat. Czy moja siostra ma rację? Rodzeństwo chce mnie z domu wyrzucić, a ja uważam, że mnie też należy się 1/5 spadku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział schedy spadkowej i zniesienie współwłasności

Zaliczenie na schedę spadkową darowizn uczynionych przez spadkodawcę na rzecz spadkobierców

Faktycznie jest tak, że w pewnych sytuacjach w razie działu spadku Kodeks cywilny przewiduje możliwość zaliczenia na schedę spadkową darowizn uczynionych przez spadkodawcę na rzecz spadkobierców.

 

Według art. 1039 § 1 K.c., jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, to spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

 

Natomiast § 2 art. 1039 K.c. wskazuje, że spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego niewymienionego w § 1.

 

Jak wynika z powyższego przepisu, krąg osób zobowiązanych do zaliczenia darowizny uczynionej przez spadkodawcę jest ograniczony. Do zaliczenia zobowiązani są nie wszyscy spadkobiercy ustawowi, ale jedynie małżonek i zstępni.

Czy darowizna od brata będzie zaliczała się do schedy spadkowej?

W Pani przypadku żaden ze zstępnych matki (dzieci) dziedziczących po niej nie otrzymał od niej darowizny – darowiznę dostał zmarły wcześniej brat. Pani otrzymała darowiznę od brata. Gdyby odbył się dział spadku po bracie, to darowizny na Pani rzecz również nie zaliczałoby się na schedę spadkową, ponieważ dział spadku byłby przeprowadzany pomiędzy rodzeństwem spadkodawcy.

 

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że w Pani przypadku nie będzie miało miejsca ani zaliczenie na schedę spadkową darowizny uczynionej przez brata na Pani rzecz, ani bezpłatne przysporzenie na rzecz zmarłego brata gospodarstwa rolnego dokonanego przez Pani rodziców.

 

Z inną sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby Pani brat miał dzieci. Wówczas w przypadku działu spadku po matce miałby zastosowanie przepis art. 1041 K.c., stosowanie do którego dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny (w tym przypadku wartości przekazanego gospodarstwa rolnego) uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.

 

Pani siostra nie bardzo orientuje się w przepisach prawa. Kodeks cywilny nie przewiduje w żadnym z przepisów zaliczania na schedę spadkową darowizn uczynionych na rzecz spadkobierców przed mniej niż 5 laty od chwili darowania. Być może Pani siostra sugerowała się przepisami dotyczącymi zachowku – według art. 994 § 1 K.c.: „Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Komu należy się zachowek i kiedy roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu?

Jednak w Pani przypadku te przepisy nie będą miały zastosowania, ponieważ zachowek należny jest zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. W razie dziedziczenia po bracie uprawnioną do żądania zachowku byłaby Pani mama. To uprawnienie przeszło po śmieci mamy na jej spadkobierców. Niemniej w przypadku dziedziczenia po bracie nie ma miejsca sytuacja, w której mama nie otrzymała należnego jej zachowku, ponieważ została powołana z mocy ustawy do spadku po Pani bracie w 3/8.

 

Co więcej, należy pamiętać, że roszczenie o zachowek (uzupełnienie zachowku) ulega przedawnieniu z terminem 3 lat od daty ogłoszenia testamentu (śmierci spadkodawcy). Tak więc ewentualne roszczenie siostry przeciwko Pani o zachowek jest już dawne przedawnione.

 

W chwili obecnej Pani udział w nieruchomości, na której postawiony jest dom, wynosi 1/5.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 0 =

»Podobne materiały

Umowa użyczenia pozwalająca na wynajem mieszkania

Ja i żona mamy rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką kilku mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Ja także mam jedno mieszkanie i chciałbym, by żona je wynajmowała przez swoją firmę. Czy jest możliwa w tej materii umowa np. użyczenia między mną a żoną?

 

Oświadczenie spadkodawcy o wyłączeniu darowizny ze schedy spadkowej – wysokość zachowku

Czy mogę liczyć na zachowek po zmarłym ojcu, który swojej drugiej żonie przekazał darowizną mieszkanie z zastrzeżeniem, aby nie wchodziło ono do masy spadkowej? Porada u dwóch prawników skończyła się remisem. Jeden mówił, że zachowek się należy, drugi, że nie. W tej sytuacji nie wiem, czy zakładać s

 

Prawa spadkobiercy części masy spadkowej

Trzy osoby (w tym ja) dostały spadek obejmujący dwie nieruchomości. Postanowienie sądu mówi o nabyciu spadku według testamentu, czyli po 1/3 masy spadkowej. Zastanawiam się, jakie mam prawa odnośnie mojej części, skoro sąd nie określił dokładnie podziału nieruchomości między spadkobierców, dlatego m

 

Wypadek drogowy i udowodnienie winy

W wypadku drogowym brał udział pojazd mój oraz drugiego kierowcy. Policja orzekła, że to ja byłem winny i skierowała sprawę do sądu. Moim zdaniem wypadek nastąpił z winy drugiego uczestnika. Czy mogę (i jak) skierować w tej sytuacji swoją sprawę do sądu?

 

Schizofrenia a pozbawienie wolności

Mój brat ma stwierdzoną schizofrenię. Obecnie odsiaduje wyrok w zakładzie karnym, ale nie wiem, czy pobyt tam nie nasili objawów choroby. Czy istnieje szansa, żeby go wyciągnąć z zakładu karnego ze względu na tę chorobę?

 

Zaginiony akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego

W 2002 r. zdobyłem stopień nauczyciela mianowanego, akt nadany przez wiceprezydenta miasta. W sekretariacie szkoły, w której pracuję, dowiedziałem się niedawno, że nie ma mojego aktu nadania stopnia zawodowego, jest tylko zaświadczenie, że go posiadam. Usłyszałem, że takie dokumenty są niszczon

 

Jak rozliczy VAT, gdy dostawca jest spoza Unii?

Otrzymałam towar z Hiszpanii, od firmy, która jest zarejestrowana poza obszarem Unii i nie figuruje w VAT-UE. Jak powinnam rozliczyć VAT i wypełnić deklarację VAT-7?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »