Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu we współwłasności z synem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 05.05.2019

Dokonuję zakupu samochodu w salonie. Zgodnie z fakturą jestem jego nabywcą, a dorosły syn (student, bez dochodów) jest współwłaścicielem (nie występuje w pozycji „nabywca” na fakturze, ale niżej, w odrębnej części). Samochód jest kupowany na kredyt (50/50). Wniosek o kredyt podpisaliśmy obaj z synem (ja jako główny kredytobiorca). W dokumentach (np. dowodzie rejestracyjnym) będę wpisany jako właściciel, a syn jako współwłaściciel. Dzięki temu od momentu zakupu tego samochodu będzie miał liczony staż związany ze zniżkami w składkach ubezpieczeniowych. Czy taki zakup należy traktować jako darowiznę na rzecz syna i jest obowiązek zgłoszenia tej darowizny na formularzu SD-Z2 do urzędu skarbowego (w celu uzyskania zwolnienia z podatku od darowizn)? Czy wartość tej darowizny to połowa kwoty występującej na fakturze? Nie mam odrębności majątkowej z żoną, która automatycznie jest współwłaścicielką samochodu. Czy zatem wartość darowana synowi to 1/3? Czy jest tu jakaś darowizna podlegająca opodatkowaniu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie faktura jest błędnie wystawiona, gdyż mamy do czynienia z dwoma nabywcami nabywającymi przedmiot, który objęty będzie współwłasnością w częściach ułamkowych, a nie nabyciem przez Pana i obdarowaniem syna udziałem. Trzeba zatem wystąpić do sprzedawcy o dokonanie korekty faktury. Winien on tego dokonać, gdyż w przypadku, gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek innej pozycji faktury niż wymieniona w art. 106j ust. 1 pkt 1–5 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik wystawia (a nie może wystawić) fakturę korygującą.

 

Nie widzę w opisanych działaniach darowizny, gdyż przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, a tu nic takiego nie miało miejsca. Można ewentualnie dopatrywać się darowizny w sytuacji, gdyby Pan tylko spłacił kredyt, a wtedy zaś problematyczne jest, kiedy miałaby miejsce darowizna – wraz ze spłatą każdej raty (a to problematyczne, bowiem jako kredytobiorca spłaca Pan kredyt będący Pana zobowiązaniem i ma roszczenie wobec współkredytobiorcy o zwrot części wpłat), czy ewentualnie gdy zwolniłby Pan syna z długu. Jeśli Panowie spłacają kredyt po połowie, nie występuje w ogóle ten problem i nie ma wątpliwości, że nie dochodzi do darowizny.

 

Nie komplikuje tego współwłasność małżeńska, bowiem w braku odmiennych postanowień synowi przysługuje 1/2 udziału we własności, a Panu i żonie razem druga połowa, czyli również 1/2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 4 =

»Podobne materiały

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę,

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejr

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z b
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »