.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Mieszkanie TBS. Kto decyduje o kolejnym najemcy – partycypant czy Towarzystwo?

• Opublikowano: 21-09-2010 • Autor: Dariusz Kostyra

Jestem najemcą lokalu TBS. Umowa została podpisana w 2000 r. jeszcze na starych zasadach. Partycypantem jest mój tato. Zapis w umowie ograniczał partycypantowi prawo wskazania kolejnego najemcy do 5 lat. Obecnie chciałbym „odstąpić” lokal, kto decyduje o kolejnym najemcy, kto może dokonać cesji praw do lokalu? Czy najemca opuszczając lokal otrzyma jakiekolwiek pieniądze (w końcu w czynszu spłaca kredyt), czy wszystkie otrzyma tylko i wyłącznie partycypant? Przesyłam do wglądu kopię umowy zawartej z TBS-em i umowę partycypanta.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkanie TBS. Kto decyduje o kolejnym najemcy – partycypant czy Towarzystwo?

Możliwość zbycia partycypacji

Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z dnia 26 października 1995 roku, która między innymi reguluje zasady działania Towarzystw Budownictwa Społecznego tzw. TBS, w chwili obecnej dopuszcza możliwość zbycia partycypacji, jednak co do kwestii interpretacyjnych istnieje spór w tej materii.

 

Zgodnie z art. 29 wymienionej ustawy pracodawca, a także inne osoby, które zawarły z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, mogą bez zgody towarzystwa dokonywać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z tych umów na rzecz wskazanych przez siebie najemców.

 

Przy czym należy wskazać, iż art. 29 – obowiązujący od dnia 13 stycznia 2007 roku – nie zawiera już przepisów przejściowych co do lokali, do których należy go stosować. Wcześniej przeniesienie praw bez zgody towarzystwa było jedynie możliwe dla przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych objętych wstępnymi wnioskami o udzielenie kredytu ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, złożonymi z zachowaniem terminów określonych w przepisach wykonawczych począwszy od dnia 1 stycznia 2005 roku.

 

Jednakże art. 29 w pkt 1 mówi, iż pracodawca, działając w celu uzyskania lokali mieszkalnych dla swoich pracowników, a także osoby prawne mające interes w uzyskaniu lokali mieszkalnych przez wskazane przez nie osoby trzecie mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tych lokali.

 

Ze sposobu umieszczenia pkt 4 należałoby wnioskować, iż przedmiotowe uregulowanie dotyczy tylko i wyłącznie mieszkań, gdzie partycypantem był pracodawca lub inna osoba prawna, nie zaś osoba fizyczna jak w Pana przypadku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wskazanie przyszłego najemcy lokalu TBS-u

Mając na uwadze powyższe, najbezpieczniejszą formą przekazania partycypacji byłaby cesja na warunkach ogólnych zdefiniowanych w Kodeksie cywilnym, w tym celu należy uzyskać wcześniejszą zgodę TBS-u wraz ze zgodną na wskazanie nowego najemcy.

 

Po uzyskaniu zgody TBS-u należy podpisać umowę cesji, w której zostanie również wskazana kwota „odstępnego” oraz ustalony termin jego zapłaty.

 

Mając na uwadze treść przesłanej umowy, w chwili obecnej to TBS-owi przysługuje prawo wskazania przyszłego najemcy lokalu, zaś partycypantowi jedynie ewentualne żądanie dokonania zwrotu kwoty partycypacji.

 

Przy umowie cesji za zgodą TBS stroną jest tylko i wyłącznie partycypant. Na chwilę obecną najemca w tym zakresie nie ma żadnych uprawnień, a więc nie może liczyć też na zwrot kwot pokrywających kredyt, które doliczane były do czynszu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna odziedziczyła po ojcu prawo partycypacji w TBS po jego śmierci. Chciała przekazać lokal swojej córce, jednak mimo wcześniejszych ustaleń w rodzinie, musiała uzyskać zgodę TBS-u na zmianę najemcy i zawarcie nowej umowy. Ostatecznie TBS zgodził się na wskazaną osobę, ale wymagał spełnienia kryteriów dochodowych i podpisania nowych dokumentów.

 

Marek, który był najemcą lokalu od piętnastu lat, zamierzał się wyprowadzić i liczył na zwrot części środków, jakie przez lata płacił w czynszu. Okazało się jednak, że wszystkie roszczenia finansowe wobec TBS przysługują wyłącznie partycypantowi – jego matce, która podpisała umowę partycypacyjną przed laty.

 

Państwo Kowalscy chcieli sprzedać prawo partycypacji, bo przeprowadzali się do innego miasta. Znaleźli chętnego kupca, który był gotów zapłacić ustalone odstępne, jednak TBS nie wyraził zgody na przeniesienie praw bez spełnienia warunku – nowy najemca musiał przejść pełną weryfikację dochodową, co ostatecznie wydłużyło całą procedurę o kilka miesięcy.

Podsumowanie

Przekazanie prawa partycypacji w mieszkaniu TBS oraz wskazanie nowego najemcy to proces, który, choć możliwy, wymaga dziś spełnienia określonych warunków i uzyskania zgody Towarzystwa. W przypadku osób fizycznych, takich jak prywatni partycypanci, samodzielne decydowanie o przyszłym najemcy bez udziału TBS nie jest możliwe. Zwrot środków z tytułu partycypacji przysługuje wyłącznie osobie, która pierwotnie zawarła umowę partycypacyjną, natomiast najemca nie może liczyć na dodatkowe rekompensaty za spłatę kredytu ukrytą w czynszu. W praktyce każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy dokumentów i często dodatkowych uzgodnień z towarzystwem, dlatego przed podjęciem decyzji o cesji warto dokładnie sprawdzić aktualne zasady obowiązujące w konkretnym TBS.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawach związanych z mieszkaniami TBS, cesją partycypacji lub prawem najmu, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty porad prawnych online. Szybko i wygodnie otrzymasz fachową opinię, wzory dokumentów oraz wsparcie w kontaktach z TBS. Nasze doświadczenie pozwoli Ci bezpiecznie przejść przez cały proces i zadbać o Twoje interesy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu