Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrok nakazowy

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 22.06.2012

Otrzymałem wyrok nakazowy – grzywna i zatrzymanie prawa jazdy kategorii B. Posiadam jeszcze inne kategorie. Czy po złożeniu sprzeciwu otrzymam umorzenie lub zawieszenie kary?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Do wyroku nakazowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 504 i 505 z wyłączeniem zdania drugiego, a także art. 506 § 1-3, § 5 i 6 Kodeksu postępowania karnego. 

 

Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny. Wydanie wyroku nakazowego odbywa się co do zasady bez udziału stron, dlatego też możliwość argumentacji np. w zakresie kategorii prawa jazdy, na którą ma obowiązywać zakaz, jest w znacznym stopniu ograniczona. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku. Nie jest możliwym umorzenie postępowania, albowiem nie są spełnione przesłanki. 

 

Jak przewiduje Kodeks wykroczeń, zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Zakaz rozpoczyna swój bieg od uprawomocnienia się orzeczenia. Z orzeczeniem zakazu łączy się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokumentu tego nie zatrzymano. W tej sytuacji okres, na który orzeczono zakaz, biegnie dopiero od spełnienia tego obowiązku.

 

Okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu należy zaliczyć na poczet zakazu prowadzenia tego pojazdu. Zakaz taki może działać również na przyszłość w stosunku do osoby, która jeszcze nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z przyjętym przez Sąd Najwyższy poglądem przepisy art. 39 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń przewidują możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary, a nie środka karnego. Instytucja ta odnosi się wyłącznie do kar określonych w art. 18 Kodeksu wykroczeń. 

 

Nie ma natomiast podstawy prawnej do wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas krótszy od 6 miesięcy (art. 29 § 1 tego kodeksu), jeśli w ogóle dochodzi do jego orzeczenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2001 r., sygn. akt IV KKN 219/2001).

 

Złożenie sprzeciwu w terminie 7 dni umożliwi zatem jedynie zmianę kategorii, na którą ma być nałożony zakaz. Należy bowiem wskazać, iż przyczynami, które mogą mieć wpływ na zmianę kategorii, jest m.in. obowiązek dojeżdżania do pracy, utrzymywanie rodziny itp.

 

Nie można nadto zawieszać stosowania środka karnego, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdu orzeczony w wyroku nakazowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sędzia się pomylił – czy mogę złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego?

Policja postawiła mi zarzut popełnienia przestępstwa, ale prokuratura umorzyła postępowanie. Złożyłem do sądu zażalenie na bezpodstawne zatrzymanie, ale sędzia błędnie je zakwalifikował i potraktował jako zażalenie na postanowienie prokuratury. Prokuratura poleciła zatem policji postawienie mi zarzutu popełnienia wykroczenia. Sąd przychylił się do wniosku, zasądzając mi grzywnę w trybie nakazowym. Czy mogę po złożeniu sprzeciwu domagać się przed sądem rejonowym umorzenia postępowania lub uniewinnienia, powołując się na wcześniejszą decyzję prokuratury i pomyłkę sądu grodzkiego?

Przedawnienie roszczenia należności pieniężnej

Proszę o wyjaśnienie, w jakim terminie ulega przedawnieniu roszczenie należności pieniężnej, w oparciu o tytuł wykonawczy w postaci protokołu sądu rejonowego (ugoda sądowa) z dnia 10.12.2003 r., zaopatrzonego w klauzulę wymienionego sądu z dnia 17.02.2005 r.

Wniesienie sprzeciwu do sądu

Mój problem dotyczy kary grzywny za niezapłacone paliwo na stacji (art. 119 Kodeksu wykroczeń). Właśnie odebrałem wyrok nakazowy. Mam zapłacić 500 zł. Czy warto wnieść sprzeciw do sądu? Chciałbym, żeby grzywna została zmniejszona albo chociaż rozłożona na raty. Za kilka miesięcy kończy mi się umowa o pracę i ogólnie jestem w nieciekawej sytuacji. Czy sąd będzie kontaktował się z zakładem pracy? Dodam, że nigdy wcześniej nie miałem tego typu problemów.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »