Wyrok nakazowy - grzywna i zatrzymanie prawa jazdy kategorii B

• Autor: Marcin Górecki

Otrzymałem wyrok nakazowy – grzywna i zatrzymanie prawa jazdy kategorii B. Posiadam jeszcze inne kategorie. Czy po złożeniu sprzeciwu otrzymam umorzenie lub zawieszenie kary?

Wyrok nakazowy - grzywna i zatrzymanie prawa jazdy kategorii B

Wydanie wyroku nakazowego i prawo wniesienia sprzeciwu

Do wyroku nakazowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 504 i 505 z wyłączeniem zdania drugiego, a także art. 506 § 1-3, § 5 i 6 Kodeksu postępowania karnego.

Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny. Wydanie wyroku nakazowego odbywa się co do zasady bez udziału stron, dlatego też możliwość argumentacji np. w zakresie kategorii prawa jazdy, na którą ma obowiązywać zakaz, jest w znacznym stopniu ograniczona. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku. Nie jest możliwym umorzenie postępowania, albowiem nie są spełnione przesłanki.

Kiedy zaczyna się bieg okresu na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów?

Jak przewiduje Kodeks wykroczeń, zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Zakaz rozpoczyna swój bieg od uprawomocnienia się orzeczenia. Z orzeczeniem zakazu łączy się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokumentu tego nie zatrzymano. W tej sytuacji okres, na który orzeczono zakaz, biegnie dopiero od spełnienia tego obowiązku.

Okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu należy zaliczyć na poczet zakazu prowadzenia tego pojazdu. Zakaz taki może działać również na przyszłość w stosunku do osoby, która jeszcze nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary

Zgodnie z przyjętym przez Sąd Najwyższy poglądem przepisy art. 39 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń przewidują możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary, a nie środka karnego. Instytucja ta odnosi się wyłącznie do kar określonych w art. 18 Kodeksu wykroczeń.

Nie ma natomiast podstawy prawnej do wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas krótszy od 6 miesięcy (art. 29 § 1 tego kodeksu), jeśli w ogóle dochodzi do jego orzeczenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2001 r., sygn. akt IV KKN 219/2001).

Złożenie sprzeciwu w terminie 7 dni umożliwi zatem jedynie zmianę kategorii, na którą ma być nałożony zakaz. Należy bowiem wskazać, iż przyczynami, które mogą mieć wpływ na zmianę kategorii, jest m.in. obowiązek dojeżdżania do pracy, utrzymywanie rodziny itp.

Nie można nadto zawieszać stosowania środka karnego, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdu orzeczony w wyroku nakazowym.