Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrok nakazowy

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 22.06.2012

Otrzymałem wyrok nakazowy – grzywna i zatrzymanie prawa jazdy kategorii B. Posiadam jeszcze inne kategorie. Czy po złożeniu sprzeciwu otrzymam umorzenie lub zawieszenie kary?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do wyroku nakazowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 504 i 505 z wyłączeniem zdania drugiego, a także art. 506 § 1-3, § 5 i 6 Kodeksu postępowania karnego. 

 

Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny. Wydanie wyroku nakazowego odbywa się co do zasady bez udziału stron, dlatego też możliwość argumentacji np. w zakresie kategorii prawa jazdy, na którą ma obowiązywać zakaz, jest w znacznym stopniu ograniczona. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku. Nie jest możliwym umorzenie postępowania, albowiem nie są spełnione przesłanki. 

 

Jak przewiduje Kodeks wykroczeń, zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Zakaz rozpoczyna swój bieg od uprawomocnienia się orzeczenia. Z orzeczeniem zakazu łączy się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokumentu tego nie zatrzymano. W tej sytuacji okres, na który orzeczono zakaz, biegnie dopiero od spełnienia tego obowiązku.

 

Okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu należy zaliczyć na poczet zakazu prowadzenia tego pojazdu. Zakaz taki może działać również na przyszłość w stosunku do osoby, która jeszcze nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu.

 

Zgodnie z przyjętym przez Sąd Najwyższy poglądem przepisy art. 39 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń przewidują możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary, a nie środka karnego. Instytucja ta odnosi się wyłącznie do kar określonych w art. 18 Kodeksu wykroczeń. 

 

Nie ma natomiast podstawy prawnej do wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas krótszy od 6 miesięcy (art. 29 § 1 tego kodeksu), jeśli w ogóle dochodzi do jego orzeczenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2001 r., sygn. akt IV KKN 219/2001).

 

Złożenie sprzeciwu w terminie 7 dni umożliwi zatem jedynie zmianę kategorii, na którą ma być nałożony zakaz. Należy bowiem wskazać, iż przyczynami, które mogą mieć wpływ na zmianę kategorii, jest m.in. obowiązek dojeżdżania do pracy, utrzymywanie rodziny itp.

 

Nie można nadto zawieszać stosowania środka karnego, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdu orzeczony w wyroku nakazowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus sześć =

»Podobne materiały

Wniesienie sprzeciwu do sądu

Mój problem dotyczy kary grzywny za niezapłacone paliwo na stacji (art. 119 Kodeksu wykroczeń). Właśnie odebrałem wyrok nakazowy. Mam zapłacić 500 zł. Czy warto wnieść sprzeciw do sądu? Chciałbym, żeby grzywna została zmniejszona albo chociaż rozłożona na raty. Za kilka miesięcy kończy mi się u

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »