Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie od grzywny za niestawienie się na rozprawie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.08.2017

Sprawa dotyczy odwołania od decyzji sędziego w sprawie grzywny za niestawienie się na rozprawie. Zaczęłam sprawę w sądzie przeciwko człowiekowi, który mnie kiedyś zaatakował. Przez ponad dwa lata przychodziłam do sądu na rozprawy, jednak ten człowiek nie raczył się zjawić, ponieważ zawsze w ostatniej chwili okazywało się, że jest obłożnie chory. Po ostatnim wezwaniu oskarżony również się nie pojawił i sędzia ustalił następny termin rozprawy. Dodał jednak, że nie będzie wysyłał wezwania i zapytał o numery telefonów. Dzisiaj była ta rozprawa, jednak nie dostałam żadnej informacji wcześniej, czy się odbędzie czy nie, więc się na nią nie stawiłam. Sąd przyznał mi karę grzywny. W jaki sposób mogę się odwołać od tej decyzji sędziego na następnej rozprawie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego.

 

Z treści Pani pytania wynika, że przez dwa lata prowadzona była sprawa w sądzie przeciwko osobie, która kiedyś Panią zaatakowała. Oskarżony nie stawiał się na wezwania sądu. Po ostatnim wezwaniu sąd ustalił następny termin rozprawy, wskazując, iż nie będzie wysyłał już wezwań, aczkolwiek wziął od Pani numer telefonu. Rozprawa się odbyła, jednak Pani na nią się nie stawiła, albowiem nie otrzymała wezwania (telefonu także nie było). Została na Panią nałożona grzywna.

 

Już na wstępie pragnę zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt, mianowicie ustalenie i poinformowanie Pani o kolejnym terminie rozprawy na rozprawie wcześniejszej. Wskazuje Pani, że sąd „ustalił następny termin rozprawy. Dodał jednak, że nie będzie wysyłał wezwania i zapytał o numery telefonów”. Z powyższego wynika, że sąd uznał stosownie do przepisów, że została Pani powiadomiona o terminie rozprawy i nie będzie już wysyłał kolejnych wezwań do stawiennictwa.

 

Powyższe z kolei spowodowało, że sąd uznał, że o rozprawie została Pani powiadomiona w sposób zgodny z przepisami, a Pani nieobecność była nieusprawiedliwiona, co spowodowało nałożenie kary grzywny.

 

Rozumem, że odebranie od Pani numeru telefonu spowodowało Pani konsternację, albowiem uznała Pani, że o kolejnym terminie lub jego potwierdzeniu zostanie Pani poinformowana telefonicznie. Tak się jednak nie stało. Trudno mi oceniać, dlaczego sąd wziął od Pani numer telefonu, albowiem praktyka taka jest rzadka. Powyższe jednak może stanowić dla Pani podstawę do wniesienia odwołania od nałożonej kary grzywny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W chwili obecnej na Pani miejscu oparłbym na tym swoje odwołanie, tj. wskazując, iż jako osoba, która nie zna się na przepisach prawa, jak również osoba, która z sądami nie ma zbyt wiele do czynienia, błędnie uznała Pani, że o kolejnym terminie rozprawy, choć miała o nim wiedzę, zostanie jeszcze poinformowana telefonicznie. Proszę w odwołaniu wskazać, iż w taki sposób zrozumiała Pani intencje sądu, który na poprzedniej rozprawie wziął od Pani numer telefonu.

 

Jeżeli otrzymała Pani orzeczenie o nałożeniu kary grzywny to powinno być do niego dołączone pouczenie. Zgodnie z pouczeniem winna Pani wnieść o uchylenie kary grzywny, wskazując na powyższe okoliczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opłata za parking

Dostałem upomnienie w sprawie opłaty za parking sprzed roku. W tym czasie przebywałem za granicą, samochodu czasami używała moja siostra. Ona jednak zdecydowanie twierdzi, że w tym dniu o tej porze nie mogła zaparkować samochodu we wskazanym miejscu. Dzwoniłem do urzędu i dowiedziałem si

Przekazanie skazanego we Włoszech Polaka do wykonania kary w Polsce

Przed rokiem mąż został aresztowany we Włoszech i osadzony w areszcie. Dzięki obrońcy wypuszczono go po 2 miesiącach, jego sprawa, która dotyczyła kradzieży, była wówczas w toku. Wróciliśmy do Polski, ale włoski adwokat zapewniał męża, że może bez obaw przebywać w

Odpowiadanie z wolnej stopy

Jestem podejrzany o sfałszowanie podpisu. Mieszkam za granicą; żeby wyjaśnić sprawę, muszę pojechać na spotkanie z prokuratorem do Polski. Czy mogę zostać zatrzymany podczas przekraczania granicy albo kontroli paszportowej na lotnisku? Jak tego uniknąć? Moja żona jest w ciąż
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »