.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie od grzywny za niestawienie się na rozprawie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.08.2017

Sprawa dotyczy odwołania od decyzji sędziego w sprawie grzywny za niestawienie się na rozprawie. Zaczęłam sprawę w sądzie przeciwko człowiekowi, który mnie kiedyś zaatakował. Przez ponad dwa lata przychodziłam do sądu na rozprawy, jednak ten człowiek nie raczył się zjawić, ponieważ zawsze w ostatniej chwili okazywało się, że jest obłożnie chory. Po ostatnim wezwaniu oskarżony również się nie pojawił i sędzia ustalił następny termin rozprawy. Dodał jednak, że nie będzie wysyłał wezwania i zapytał o numery telefonów. Dzisiaj była ta rozprawa, jednak nie dostałam żadnej informacji wcześniej, czy się odbędzie czy nie, więc się na nią nie stawiłam. Sąd przyznał mi karę grzywny. W jaki sposób mogę się odwołać od tej decyzji sędziego na następnej rozprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego.

 

Z treści Pani pytania wynika, że przez dwa lata prowadzona była sprawa w sądzie przeciwko osobie, która kiedyś Panią zaatakowała. Oskarżony nie stawiał się na wezwania sądu. Po ostatnim wezwaniu sąd ustalił następny termin rozprawy, wskazując, iż nie będzie wysyłał już wezwań, aczkolwiek wziął od Pani numer telefonu. Rozprawa się odbyła, jednak Pani na nią się nie stawiła, albowiem nie otrzymała wezwania (telefonu także nie było). Została na Panią nałożona grzywna.

 

Już na wstępie pragnę zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt, mianowicie ustalenie i poinformowanie Pani o kolejnym terminie rozprawy na rozprawie wcześniejszej. Wskazuje Pani, że sąd „ustalił następny termin rozprawy. Dodał jednak, że nie będzie wysyłał wezwania i zapytał o numery telefonów”. Z powyższego wynika, że sąd uznał stosownie do przepisów, że została Pani powiadomiona o terminie rozprawy i nie będzie już wysyłał kolejnych wezwań do stawiennictwa.

 

Powyższe z kolei spowodowało, że sąd uznał, że o rozprawie została Pani powiadomiona w sposób zgodny z przepisami, a Pani nieobecność była nieusprawiedliwiona, co spowodowało nałożenie kary grzywny.

 

Rozumem, że odebranie od Pani numeru telefonu spowodowało Pani konsternację, albowiem uznała Pani, że o kolejnym terminie lub jego potwierdzeniu zostanie Pani poinformowana telefonicznie. Tak się jednak nie stało. Trudno mi oceniać, dlaczego sąd wziął od Pani numer telefonu, albowiem praktyka taka jest rzadka. Powyższe jednak może stanowić dla Pani podstawę do wniesienia odwołania od nałożonej kary grzywny.

 

W chwili obecnej na Pani miejscu oparłbym na tym swoje odwołanie, tj. wskazując, iż jako osoba, która nie zna się na przepisach prawa, jak również osoba, która z sądami nie ma zbyt wiele do czynienia, błędnie uznała Pani, że o kolejnym terminie rozprawy, choć miała o nim wiedzę, zostanie jeszcze poinformowana telefonicznie. Proszę w odwołaniu wskazać, iż w taki sposób zrozumiała Pani intencje sądu, który na poprzedniej rozprawie wziął od Pani numer telefonu.

 

Jeżeli otrzymała Pani orzeczenie o nałożeniu kary grzywny to powinno być do niego dołączone pouczenie. Zgodnie z pouczeniem winna Pani wnieść o uchylenie kary grzywny, wskazując na powyższe okoliczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton