Awaria samochodu po sprzedaży i żądanie zwrotu pieniędzy przez kupującego

Sprzedałem auto, które nie posiadało żadnych wad ukrytych, wszystko działało bez zarzutu. Tego samego dnia wieczorem dzwonił kupiec i mówi, że samochód uległ awarii, pękł mu wężyk i zagotowała mu się woda w silniku, gdzie zaznaczam mi nigdy coś takiego się nie zdarzyło podczas użytkowania auta; podejrzewam, że kupiec z powodu swojej brawurowej jazdy coś uszkodził i przegrzał silnik i teraz chce mi zwrócić uszkodzony samochód. Ponadto grozi mi, że zrobi wszystko, żeby pieniądze odzyskać. Co mam zrobić czy jest jakieś prawo, które chroni sprzedawcę przed nieuczciwym kupcem?

Awaria samochodu po sprzedaży i żądanie zwrotu pieniędzy przez kupującego

Dowody na wystąpienie usterki w sprzedanym samochodzie

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić nad tym, czy w ogóle do uszkodzenia pojazdu doszło, czy też kupujący zamienił części w samochodzie w taki sposób, by wskazać na wadę w pojeździe. Po drugie nie mam wiedzy o tym, w jakich okolicznościach do uszkodzenia pojazdu doszło. Czy otrzymał Pan jakikolwiek dowód w postaci filmu, zdjęcia, z którego by wynikało, co się w samochodzie stało?

Niestety wbrew temu, co mogłoby się wydawać, orzecznictwo nie jest korzystne dla sprzedających. Wskazuje się bowiem, iż odpowiedzialność pozwanego jest niezależna od wiedzy o wadzie pojazdu (tak m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2013 r., sygn. akt VI ACa 1269/12, zgodnie z którym „odpowiedzialność sprzedawcy (…) za wady sprzedanej ma charakter absolutny, co oznacza, że sprzedawca nie może się z niej zwolnić i obciążą go niezależnie od tego, czy spowodował wadę i czy o niej wiedział”).

Wskazać należy, że „odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi ma charakter absolutny, obciąża go niezależnie od tego, czy to on spowodował wadliwość rzeczy, czy ponosi w tym zakresie jakąkolwiek winę, a nawet - czy w ogóle wiedział lub mógł wiedzieć o tym, że sprzedawana rzecz jest wadliwa. Nie mają zatem znaczenia zapewnienia sprzedających, iż wedle ich wiedzy pojazd był w pełni sprawny, (…). Odpowiedzialność absolutna powoduje bowiem, że nawet brak wiedzy o części wad nie ekskulpuje strony pozwanej” (tak np. Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroki z dnia 20 maja 2014 r., sygn. akt XV Ca 330/14). Jak wskazał Sąd Okręgowy w Poznaniu w cytowanym wyroku, „znajomość wady przez kupującego musi być skorelowana z jego decyzją (aktem woli) zakupu konkretnej rzeczy mimo jej wadliwości. Kupujący musi mieć świadomość istnienia konkretnej wady i tylko co do tej wady odpowiedzialność sprzedawcy będzie wyłączona. W niniejszym sporze przepis art. 557 k.c. nie może mieć zastosowania. Wymóg konkretności wiedzy kupującej o wadzie zostałby spełniony, gdyby sprzedający poinformowali ją wprost o istniejącej wadzie, a (…) [osoba kupująca] w pełni tego świadoma kupiłaby taki niesprawny pojazd”.

Powyższe zasady odpowiedzialności ukształtowane przez sądy powszechne znajdują również potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W sprawie IV CNP 76/09 Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że „przewidziana w art. 556 § 1 i następne k.c. odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy jest odpowiedzialnością bezwzględną, której wystarczającą przesłanką faktyczną jest ustalenie, że sprzedana kupującemu rzecz wykazuje cechy kwalifikujące ją w danym stosunku prawnym jako rzecz wadliwą”.

Obrona sprzedającego po zgłoszeniu usterki

Mając na uwadze powyższe, trudno będzie uwolnić się od odpowiedzialności cywilnej, niemniej nie jest to niemożliwe. O ile jednak będzie Pan chciał wykazać, że do uszkodzenia doszło na skutek sposobu jazdy, konieczne będzie wnioskowanie o dowód z opinii biegłego z zakresu motoryzacji. Niemniej zachodzi pytanie, czy w ogóle biegły może powyższe stwierdzić?