Wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego a dochody

Chciałbym złożyć z żoną wniosek w urzędzie miasta o przyznanie mieszkania komunalnego. Do wniosku trzeba dołączyć deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Ogółem nie może przekroczyć 1800 zł na osobę. Żona pracuje na umowę o pracę zarabia 3 tys. zł netto. Ja jestem bezrobotny. Żona dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą rozliczaną w formie ryczałtu. Jeśli chodzi o dochód z umowy o pracę, żona dostanie zaświadczenie w pracy. Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób można wyliczyć i wpisać w deklaracji wysokość dochodu z działalności na ryczałcie? Dodam, że w deklaracji trzeba wpisać dochód z ostatnich trzech miesięcy. Działalność jest prowadzona od dwóch miesięcy.

Wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego a dochody

Fot. Fotolia

Kryterium dochodowe - istotne przy rozdziale mieszkań komunalnych

Pytanie o wyliczenie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana żonę, rozliczanej ryczałtem ewidencjonowanym, jest o tyle trudne, o ile generalnie dochodu w Państwa przypadku nie da się jeszcze wyliczyć.

Rzeczywiście przy rozdziale mieszkań komunalnych niezwykle ważne jest kryterium dochodowe. Przez pojęcie „dochodu” należy rozumieć dochód w rozumieniu ustawy z 21.06.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Art. 3 ust. 3 wspomnianej ustawy za dochód uważa wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek (emerytalnych, rentowych czy na ubezpieczenie zdrowotne).

Przyznanie mieszkania komunalnego jest głównie uzależnione od dochodu konkretnego gospodarstwa domowego. W wielu miastach górny pułap dochodów na jedną osobę to około 2,2 tysiąca złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1,7 tysiąca w gospodarstwach wieloosobowych. Wysokość ta jest bardzo zróżnicowana w zależności od gminy. Z reguły określa się ją jako stosunek (wyrażony w procentach) do najniższej emerytury.

Dochód z działalności na ryczałcie ewidencjonowanym

Jak Pan wskazuje, poza etatem Pana żona prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym. Ryczałt rozliczany jest do 20. dnia każdego miesiąca (o ile żona rozlicza się miesięcznie, a nie kwartalnie) i jest wynikiem przemnożenia odpowiedniej stawki procentowej przez wielkość przychodu osiąganego przez firmę. Co należy zauważyć, ryczałt jest obliczany od przychodu, a nie od dochodu. To oznacza, że bez względu na wynik finansowy firmy Pana żony (zarówno, gdy jest zysk, jak i strata) pojawia się zobowiązanie podatkowe.

We wspomnianej przez Pana deklaracji wskazuje się dochód z działalności opodatkowanej w ten sposób:

  • pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy,
  • składki na ubezpieczenia społeczne (w przypadku Pana żony jej nie ma, bo opłaca ją pracodawca z jej etatu)
  • składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Obliczanie dochodu z działalności na ryczałcie

W tym wypadku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu, bo ich nie ma. Innymi słowy:

  • przychód - koszty ( składki ZUS) = dochód brutto
  • dochód brutto - podatek = dochód netto.

Jeżeli Pana żona prowadzi działalności od dwóch miesięcy, to za ten okres (kwiecień—maj, ewentualnie czerwiec, gdyby Państwo składali wniosek w lipcu) należy obliczyć dochód netto i dodać go do dochodu uzyskiwanego z pracy na etacie za wymagany okres.

Niemniej chociaż „ręczne” obliczanie ryczałtu nie jest wybitnie trudne, to trochę kłopotliwe, czasochłonne i łatwo o pomyłkę. Dlatego chyba lepiej posiłkować się programem księgowym, który sam to policzy np. program Pakiet Przedsiębiorcy Ryczałt.