.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Mieszkanie komunalne - jak obliczyć dochód z działalności na ryczałcie?

• Data: 20-06-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

W procesie starania się o mieszkanie komunalne niezwykle istotne jest spełnienie kryteriów dochodowych określonych przez gminę. Wśród wielu aspektów szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wyliczenie dochodu gospodarstwa domowego, co jest kluczowe dla oceny wniosku. Pan Krzysztof chciałby złożyć z żoną wniosek w urzędzie miasta o przyznanie mieszkania komunalnego. Do wniosku trzeba dołączyć deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Ogółem nie może przekroczyć 1800 zł na osobę. Jego żona pracuje na umowę o pracę i zarabia 3 tys. zł netto. On jest bezrobotny. Żona dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą rozliczaną w formie ryczałtu. Jeśli chodzi o dochód z umowy o pracę, żona dostanie zaświadczenie w pracy. Pan Krzysztof chciałby się dowiedzieć, w jaki sposób można wyliczyć i wpisać w deklaracji wysokość dochodu z działalności na ryczałcie. Dodaje, że w deklaracji trzeba wpisać dochód z ostatnich trzech miesięcy. Działalność jest prowadzona od dwóch miesięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkanie komunalne - jak obliczyć dochód z działalności na ryczałcie?

Kryterium dochodowe - istotne przy rozdziale mieszkań komunalnych

Pytanie o wyliczenie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę naszego klienta, rozliczanej ryczałtem ewidencjonowanym, jest o tyle trudne, o ile generalnie dochodu w ich przypadku nie da się jeszcze wyliczyć.

Rzeczywiście przy rozdziale mieszkań komunalnych niezwykle ważne jest kryterium dochodowe. Przez pojęcie „dochodu” należy rozumieć dochód w rozumieniu ustawy z 21.06.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Art. 3 ust. 3 wspomnianej ustawy za dochód uważa wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek (emerytalnych, rentowych czy na ubezpieczenie zdrowotne).

Przyznanie mieszkania komunalnego jest głównie uzależnione od dochodu konkretnego gospodarstwa domowego. W wielu miastach górny pułap dochodów na jedną osobę to około 2,2 tysiąca złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1,7 tysiąca w gospodarstwach wieloosobowych. Wysokość ta jest bardzo zróżnicowana w zależności od gminy. Z reguły określa się ją jako stosunek (wyrażony w procentach) do najniższej emerytury.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dochód z działalności na ryczałcie ewidencjonowanym

Jak wskazuje pan Krzysztof, poza etatem jego żona prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym. Ryczałt rozliczany jest do 20. dnia każdego miesiąca (o ile żona rozlicza się miesięcznie, a nie kwartalnie) i jest wynikiem przemnożenia odpowiedniej stawki procentowej przez wielkość przychodu osiąganego przez firmę. Co należy zauważyć, ryczałt jest obliczany od przychodu, a nie od dochodu. To oznacza, że bez względu na wynik finansowy firmy żony (zarówno, gdy jest zysk, jak i strata) pojawia się zobowiązanie podatkowe.

We wspomnianej przez autora pytania deklaracji wskazuje się dochód z działalności opodatkowanej w ten sposób:

  • pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy,
  • składki na ubezpieczenia społeczne (w przypadku żony jej nie ma, bo opłaca ją pracodawca z jej etatu),
  • składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obliczanie dochodu z działalności na ryczałcie

W tym wypadku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu, bo ich nie ma. Innymi słowy:

  • przychód - koszty ( składki ZUS) = dochód brutto
  • dochód brutto - podatek = dochód netto.

Jeżeli żona prowadzi działalności od dwóch miesięcy, to za ten okres (kwiecień—maj, ewentualnie czerwiec, gdyby małżonkowie składali wniosek w lipcu) należy obliczyć dochód netto i dodać go do dochodu uzyskiwanego z pracy na etacie za wymagany okres.

Niemniej chociaż „ręczne” obliczanie ryczałtu nie jest wybitnie trudne, to trochę kłopotliwe, czasochłonne i łatwo o pomyłkę. Dlatego chyba lepiej posiłkować się programem księgowym, który sam to policzy np. program Pakiet Przedsiębiorcy Ryczałt.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład Anny i Marcina

Anna i Marcin, młode małżeństwo z dwójką dzieci, starają się o przydział mieszkania komunalnego. Anna pracuje na pełen etat, zarabiając 2500 zł netto miesięcznie, podczas gdy Marcin jest freelancerem, generującym dochód z różnych projektów. Ich wyzwanie polega na skompilowaniu dochodów Marcina z ostatnich trzech miesięcy, co jest niezbędne do złożenia kompletnego wniosku.

 

Przykład Jadwigi prowadzącej sklep internetowy

Jadwiga, samotna matka, prowadzi niewielki sklep internetowy, opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. Stara się o mieszkanie komunalne, aby zapewnić stabilniejsze warunki życiowe dla siebie i swojego syna. Dzięki starannej kalkulacji i korzystaniu z oprogramowania księgowego, Jadwiga zdołała prawidłowo wyliczyć swój dochód, co pozwoliło jej spełnić kryteria dochodowe wymagane do złożenia wniosku.

 

Przykład Tomasza, który stracił pracę

Tomasz, niedawno zwolniony z pracy, mieszka obecnie z rodzicami i stara się o przydział mieszkania komunalnego, by zyskać niezależność. Chociaż Tomasz jest aktualnie bezrobotny, jego rodzice posiadają dochody z emerytur, które muszą zostać uwzględnione w łącznym dochodzie gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Prawidłowe obliczenie dochodu gospodarstwa domowego jest kluczowym elementem procesu ubiegania się o mieszkanie komunalne, zwłaszcza gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym. Dzięki dokładnemu przygotowaniu i uwzględnieniu wszystkich niezbędnych informacji finansowych możliwe jest zwiększenie szans na pozytywną ocenę wniosku o przydział mieszkania komunalnego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku o mieszkanie komunalne lub masz pytania dotyczące kalkulacji dochodu? Nasi eksperci zapewnią Ci kompleksowe wsparcie, aby maksymalnie zwiększyć Twoje szanse na sukces. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 734

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu