.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Poprawka w zaakceptowanym akcie notarialnym

Otrzymałem rok temu od rodziców w formie darowizny dom i działkę. W zaakceptowanym akcie notarialnym występuje jednak przypadkowy błąd (tzw. literówka) przy określeniu metrażu nieruchomości. Czy można dokonać zmian w istniejącym akcie notarialnym? Czy dokument może być uznany za nieważny albo niezgodny z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Poprawka w zaakceptowanym akcie notarialnym

Czy można dokonać zmian w istniejącym akcie notarialnym?

Odpowiedzi na Pańskie pytanie odnośnie możliwości dokonania zmian w zawartym akcie notarialnym szukać należy przede wszystkim w przepisach ustawy o notariacie, a zwłaszcza w treści art. 80 § 4 ustawy, zgodnie z którym „notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Do protokołu nie stosuje się przepisów art. 5, art. 92 § 1 pkt 4-8 i art. 94 § 1”.

 

Jednocześnie za taką oczywistą omyłkę można uznać wprowadzenie do aktu notarialnego błędnego zapisu o metrrażu nieruchomości.

 

Wskazać jednocześnie należy, iż ustawodawca nie przewidział również terminu sporządzenia sprostowania, a zatem może nastąpić ono w każdym czasie.

Jak dokonać sprostowania aktu notarialnego?

W powyższej zatem kwestii, w opisanym przez Pana stanie faktycznym sprawy, uznać należy, że zachodzą przesłanki dokonania sprostowania przedmiotowego aktu notarialnego, w związku z czym należałoby umówić się z notariuszem, który dany akt sporządził, i omówić z nim pozostałe wymogi dokonania sprostowania aktu (np. to, jakie osoby powinny być przy tym obecne, jakie należy przedstawić dokumenty czy z jaką opłatą będzie się to wiązało – przy czym w zasadzie opłata ta nie powinna przewyższyć kwoty 200 zł).

 

Odnośnie zaś ważności aktu notarialnego, to odpowiedzi szukać należy w treści art. 92 § 1 cytowanej ustawy, stosownie do którego „akt notarialny powinien zawierać:

 

  1. dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony – godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,
  2. miejsce sporządzenia aktu,
  3. imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt sporządził zastępca notariusza – nadto imię i nazwisko zastępcy,
  4. imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
  5. oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,
  6. stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,
  7. stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
  8. podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
  9. podpis notariusza”.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niedokładność aktu notarialnego wywołana oczywistą omyłką

Jeżeli zatem akt notarialny zawiera powyższe elementy oraz dokonana za jego pomocą czynność prawna jest dopuszczalna i ważna, to również i sam akt notarialny jest ważny, a wszelkie jego niedokładności należałoby właśnie skorygować za pomocą instytucji sprostowania.

 

Na koniec należy także zaznaczyć, iż niedokładność aktu notarialnego wywołana oczywistą omyłką nie stanowi podstawy do podejmowania przez organy ścigania czynności karnych, a konsekwencją takiego stanu rzeczy jest właśnie konieczność usunięcia rozbieżności poprzez sprostowanie tego aktu.

 

Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krzysztof Bigoszewski

Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu