Kara nagany w świadectwie pracy

Jako pracodawca wystawiłam świadectwo pracy zwalnianej pracownicy z adnotacją w punkcie „informacje uzupełniające” o udzielonej karze nagany z wpisem do akt z powodu przywłaszczenia dokumentów firmowych. Czy sąd pracy może nakazać mi sprostowanie świadectwa pracy na wniosek pracownicy, która wniosła pozew o sprostowanie poprzez usunięcie zapisów o karze nagany?

Kara nagany w świadectwie pracy

Fot. Fotolia

Czy umieszczenie w świadectwie pracy adnotacji o karze dyscyplinarnej jest zgodne z przepisami?

Sąd pracy jak najbardziej może i zapewne nakaże Pani sprostowanie świadectwa pracy, gdyż pracodawca nie ma prawa umieścić w świadectwie pracy informacji o karze dyscyplinarnej. Umieszczenie takiej informacji jest bowiem sprzeczne z charakterem kary porządkowej, która po określonym okresie ulega zatarciu i jest uważana za niebyłą.

Zakres treści świadectwa pracy wyznaczają pracodawcy przepisy Kodeksu pracy (art. 97 K.p.) oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

W miejscu „informacje uzupełniające” w świadectwie pracy w pkt 1 pracodawca zamieszcza informację o należnościach ze stosunku pracy, które zostały uznane przez pracodawcę i niewypłacone z uwagi na brak środków finansowych, a w pkt 2, na żądanie pracownika, zamieszcza się informację:

a) o wysokości i składnikach wynagrodzenia,

b) o uzyskanych kwalifikacjach,

c) o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania.

Jak z tego wynika, „informacje uzupełniające” nie służy do wskazywania kar, jakie zostały na pracownika nałożone. Dlatego też pracownica słusznie żąda sprostowania świadectwa pracy i dlatego teraz sąd wyda wyrok nakazujący jego sprostowanie.