.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara nagany w świadectwie pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.01.2018

Jako pracodawca wystawiłam świadectwo pracy zwalnianej pracownicy z adnotacją w punkcie „informacje uzupełniające” o udzielonej karze nagany z wpisem do akt z powodu przywłaszczenia dokumentów firmowych. Czy sąd pracy może nakazać mi sprostowanie świadectwa pracy na wniosek pracownicy, która wniosła pozew o sprostowanie poprzez usunięcie zapisów o karze nagany?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kara nagany w świadectwie pracy

Fot. Fotolia

Sąd pracy jak najbardziej może i zapewne nakaże Pani sprostowanie świadectwa pracy, gdyż pracodawca nie ma prawa umieścić w świadectwie pracy informacji o karze dyscyplinarnej. Umieszczenie takiej informacji jest bowiem sprzeczne z charakterem kary porządkowej, która po określonym okresie ulega zatarciu i jest uważana za niebyłą.

 

Zakres treści świadectwa pracy wyznaczają pracodawcy przepisy Kodeksu pracy (art. 97 K.p.) oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

 

W miejscu „informacje uzupełniające” w świadectwie pracy w pkt 1 pracodawca zamieszcza informację o należnościach ze stosunku pracy, które zostały uznane przez pracodawcę i niewypłacone z uwagi na brak środków finansowych, a w pkt 2, na żądanie pracownika, zamieszcza się informację:

 

a) o wysokości i składnikach wynagrodzenia,

b) o uzyskanych kwalifikacjach,

c) o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania.

 

Jak z tego wynika, „informacje uzupełniające” nie służy do wskazywania kar, jakie zostały na pracownika nałożone. Dlatego też pracownica słusznie żąda sprostowania świadectwa pracy i dlatego teraz sąd wyda wyrok nakazujący jego sprostowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton