.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy będę musiał płacić alimenty na dzieci brata?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 11.10.2014

Czy będę musiał płacić alimenty na dzieci brata? Chodzi o taką sytuację, gdy ojciec dzieci (mój brat) nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy będę musiał płacić alimenty na dzieci brata?

Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Poniżej odpowiadam na zadane przez Pana pytanie („Czy będę musiał płacić alimenty na dzieci brata?”).

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

 

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, a więc osoby, z których jedna pochodzi od drugiej (wnuki, dzieci, czyli zstępni, oraz rodzice, dziadkowie, czyli wstępni) oraz rodzeństwo, a więc osoby, które mają choć jednego wspólnego przodka. Zatem obowiązek alimentacyjny istnieje zarówno pomiędzy rodzeństwem naturalnym, jak i przyrodnim (uchw. SN z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNC 1988, nr 4, poz. 42).

Czy obowiązek alimentacyjny może obciążyć rodzeństwo zobowiązanego?

W pierwszej kolejności do alimentacji zobowiązani są rodzice dziecka. Jeżeli nie są oni w stanie sprostać temu obowiązkowi, można żądać alimentów od dziadków, a dopiero w ich braku lub niemożności wypełniania obowiązku – od rodzeństwa.

 

W razie niemożności uzyskania alimentów od rodzica można dochodzić ich od zobowiązanych w dalszej kolejności, tj. od dziadków oraz od dorosłego rodzeństwa uprawnionego.

 

Co się tyczy alimentów od rodzeństwa, to chodzi tu o rodzeństwo dziecka. W żadnym wypadku obowiązek alimentacyjny nie ciąży na rodzeństwie zobowiązanego rodzica (wujku czy cioci dziecka).

 

Reasumując, wśród osób zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych nie występuje ani ciotka, ani wujek. Zatem rodzeństwo ojca dziecka nie jest zobowiązane do świadczeń alimentacyjnych wobec tego dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton