.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odprawa dla sprzątaczki pracującej w szkole

Pracownica (sprzątaczka w szkole) wystąpiła z podaniem o rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę oraz o wypłacenie odprawy emerytalnej w dniu rozwiązania umowy. DBFO poinformowało nas, że pracownica otrzyma odprawę, ale dopiero wtedy, kiedy otrzyma z ZUS-u decyzję emerytalną. Pracownica, jak również my jako szkoła, nie zgadzamy się z tą decyzją. Pracownica ma ogólny staż pracy 40 lat i osiągnęła wiek emerytalny. Proszę o pilną opinię na ten temat.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odprawa dla sprzątaczki pracującej w szkole

Fot. Fotolia

Odprawa emerytalna dla sprzątaczki pracującej w szkole

Zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.

 

Wysokość jednorazowej odprawy emerytalnej pracownika samorządowego, a więc i pracownika niepedagogicznego szkoły prowadzonej przez samorządy, zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych zależy od tzw. ogólnego stażu pracy i wynosi:

 

  • po 10 latach pracy – 2-miesięczne wynagrodzenie,
  • po 15 latach pracy – 3-miesięczne wynagrodzenie,
  • po 20 latach pracy – 6-miesięczne wynagrodzenie.

 

Przepisy prawa stanowią, iż pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej, jeśli jednocześnie spełnione zostaną dwa następujące warunki:

 

  1. ustał stosunek pracy,
  2. istnieje związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na emeryturę.

Kiedy następuje wypłata odprawy emerytalnej?

Co do zasady odprawę emerytalną wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy. Podkreślić należy, iż związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę rozumiany jest bardzo szeroko. Może to być związek:

 

  • czasowy – tzn. pracownik przechodzi na emeryturę bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy, czyli ustanie stosunku pracy zbiega się w czasie z przejściem pracownika na emeryturę;
  • przyczynowy – tzn. ustanie stosunku pracy następuje z powodu przejścia pracownika na emeryturę;
  • funkcjonalny – tzn. nabycie prawa do emerytury następuje po pewnym czasie od ustania stosunku pracy, ale przyznanie prawa do świadczenia jest następstwem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia.

 

Niemniej jednak niezależnie od tego, czy decyzja z ZUS-u będzie wydana od razu po zakończeniu stosunku pracy, czy w pewnym czasowym odstępie – odprawę należy wypłacić w dniu zakończenia stosunku pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu