Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odprawa dla sprzątaczki pracującej w szkole

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.02.2017

Pracownica (sprzątaczka w szkole) wystąpiła z podaniem o rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę oraz o wypłacenie odprawy emerytalnej w dniu rozwiązania umowy. DBFO poinformowało nas, że pracownica otrzyma odprawę, ale dopiero wtedy, kiedy otrzyma z ZUS-u decyzję emerytalną. Pracownica, jak również my jako szkoła, nie zgadzamy się z tą decyzją. Pracownica ma ogólny staż pracy 40 lat i osiągnęła wiek emerytalny. Proszę o pilną opinię na ten temat.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odprawa dla sprzątaczki pracującej w szkole

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.

 

Wysokość jednorazowej odprawy emerytalnej pracownika samorządowego, a więc i pracownika niepedagogicznego szkoły prowadzonej przez samorządy, zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych zależy od tzw. ogólnego stażu pracy i wynosi:

 

  • po 10 latach pracy – 2-miesięczne wynagrodzenie,
  • po 15 latach pracy – 3-miesięczne wynagrodzenie,
  • po 20 latach pracy – 6-miesięczne wynagrodzenie.

 

Przepisy prawa stanowią, iż pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej, jeśli jednocześnie spełnione zostaną dwa następujące warunki:

 

  1. ustał stosunek pracy,
  2. istnieje związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na emeryturę.

 

Co do zasady odprawę emerytalną wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy. Podkreślić należy, iż związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę rozumiany jest bardzo szeroko. Może to być związek:

 

  • czasowy – tzn. pracownik przechodzi na emeryturę bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy, czyli ustanie stosunku pracy zbiega się w czasie z przejściem pracownika na emeryturę;
  • przyczynowy – tzn. ustanie stosunku pracy następuje z powodu przejścia pracownika na emeryturę;
  • funkcjonalny – tzn. nabycie prawa do emerytury następuje po pewnym czasie od ustania stosunku pracy, ale przyznanie prawa do świadczenia jest następstwem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia.

 

Niemniej jednak niezależnie od tego, czy decyzja z ZUS-u będzie wydana od razu po zakończeniu stosunku pracy, czy w pewnym czasowym odstępie – odprawę należy wypłacić w dniu zakończenia stosunku pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus dwa =

»Podobne materiały

Ustalenie prawa do emerytury

Ja i żona mieszkamy na stałe w RPA od 1984 roku. W Polsce nasz staż pracy wyniósł: ja – 10 lat (plus urlop bezpłatny 2 lata), żona – 9 lat. Obecnie mam 60 lat, a żona 59. Czy żona po ukończeniu 60 lat życia, a ja po ukończeniu 65 lat będziemy mieli prawo do jakiejkolwiek emerytury, a jeś

 

Emerytura dla pracownika Wojska Ochrony Pogranicza

Służyłem w Wojskach Ochrony Pogranicza od 12.01.1972 r. do 15.10.1986 r., gdzie za rok służby liczono półtora roku wysługi. Przez cały czas do dzisiaj pracuję zawodowo na odcinku cywilnym, mam 56 lat. Czy mogę starać się o emeryturę wojskową i jakie przepisy prawne to regulują?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »