
Ograniczenia prawne regulaminu parkingowego wspólnoty• Data: 19-07-2025 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Duża wspólnota mieszkaniowa posiada regulamin zasad korzystania z parkingu. Czy w takim regulaminie może być zapis: „przeciwko osobom nieposiadającym uprawnień do parkowania na parkingu niestrzeżonym monitorowanym naruszającym własność Wspólnoty Mieszkaniowej mogą być kierowane wnioski do policji o ukaranie mandatem karnym oraz odholowanie pojazdu na koszt osoby nieuprawnionej”? Według regulaminu osoby uprawnione to osoby zamieszkujące lokale mieszkalne i osoby lokali użytkowych we wspólnocie mieszkaniowej. Czy to nie przekracza kompetencji wspólnoty? |
![]() |
Prawo do ustanowienia regulaminu przez WMW niektórych wspólnotach właściciele lokali podejmują uchwały w sprawie regulaminu porządku domowego, najczęściej sugerując się takimi regulaminami obowiązującymi w spółdzielniach i budynkach komunalnych. WM muszą jednak pamiętać, że gminy czy spółdzielnie mogą pozwolić sobie na dużo więcej, bo są właścicielami całego budynku, a tymczasem wspólnoty są tylko od zarządzania nieruchomością wspólną. Niemniej na podstawie ustawy o własności lokali zarząd wspólnoty ma prawo do kontrolowania przestrzeni wspólnych i może na tych terenach egzekwować przestrzeganie ustalonych zasad, co może obejmować także wydawanie mandatów za nieprzestrzeganie regulaminu.
Co ważne, mandaty na terenie wspólnoty mogą być wystawiane nie tylko przez zarządców czy administrację, lecz także przez upoważnione organy miejskie, w przypadku kiedy naruszenia wpływają na ogólną przestrzeń publiczną czy porządek.
Z drugiej strony Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.04.2009 r., sygn. akt II CSK 601/08, odniósł się do restrykcyjnych regulaminów. Sąd Najwyższy przypomniał, że zadaniem wspólnoty jest tylko i wyłącznie zarządzanie nieruchomością wspólną i do tego powinna się ograniczać. Wspólnota nie może narzucać właścicielowi dalej idących ograniczeń czy obowiązków, a zatem i opłat innych niż wynikające z przepisów prawa. Jak wynika z orzecznictwa sądów, wspólnota nie może też stosować żadnych sankcji. Brak sankcji karnychW odróżnieniu od dróg wewnętrznych strefy zamieszkania objęte są postanowieniami przepisów o ruchu drogowym, a co za tym idzie, kwestie parkowania są na ich terenie uregulowane. Oznacza to, że jeśli ktoś zaparkuje poza wyznaczonym miejscem, będzie można wezwać policję lub straż miejską. Ten sposób nie wyeliminuje problemu parkowania przez osoby trzecie. W przypadku zaparkowania samochodu na miejscu wskazanym do parkowania przez osobę spoza wspólnoty wezwany policjant nie będzie sprawdzał jego uprawnienia do miejsca, tylko prawidłowość sposobu parkowania. Nie jest bowiem naruszeniem zasad ruchu drogowego zaparkowanie na czyimś miejscu, a jest nim tylko parkowanie poza miejscem wyznaczonym do parkowania. Zapisy regulaminuNiemniej wspólnota mieszkaniowa w drodze uchwały podjętej przez jej członków może przyjąć regulamin parkowania. Wspólnota ma pewną dowolność w zakresie postanowień takiego regulaminu. Wspólnota może np. podjąć uchwałę o przypisaniu konkretnych miejsc parkingowych do poszczególnych lokali i zamontować zamykane na klucz blokady parkingowe, bez których zdjęcia nie będzie możliwe zaparkowanie na danym miejscu parkingowym. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej może też przyjąć uchwałę, która będzie zakładała nakładanie kar finansowych na osoby parkujące nie na swoim miejscu, jednak niestety taki zapis, w świetle tego, co pisałam wyżej, nie będzie miał mocy prawnej. Z kolei w przypadku zaparkowania na czyimś miejscu przez osobę spoza osiedla ani policja, ani straż miejska nie mogą sprawdzić uprawnień do parkowania. Ich może jedynie zainteresować poprawność parkowania w świetle przepisów ruchu drogowego.
Co innego w przypadku wprowadzenia oznakowania miejsc parkingowych. Prawidłowe oznakowanie obszaru, umożliwiające podjęcie działań przez policję lub straż miejską, wymaga:
Wystarczające jest umieszczenie oznakowania o możliwości odholowania w widocznym miejscu. Musi być wiadomo, że oznakowanie dotyczy miejsc znajdujących się na danym obszarze, np. przy wjeździe na osiedle lub osiedlowy parking.
Jeżeli osiedle lub parking są w taki sposób oznakowane, to właściciel prywatnego miejsca parkingowego może zgłosić zajęcie jego miejsca na policję lub straż miejską. Osobie parkującej pojazd pomimo zakazu grozi odholowanie pojazdu na koszt właściciela. Ponadto może zostać ukarany za wykroczenie.
Zatem przytoczony przez Panią zapis regulaminu jest cokolwiek bez sensu, ponieważ nawet jak zostanie przez zarządcę czy członka WM wezwana policja, to nie jest ona związana wnioskiem do wystawienia mandatu karnego, jeśli miejsca nie są w powyżej opisany sposób oznakowane. Nadto to policja lub straż miejsca decyduje o ewentualnym mandacie, a nie WM, zatem zapis jest niejako na wyrost. PrzykładyGłośne imprezy w częściach wspólnych
Blokowanie miejsc na parkingu wspólnoty
Suszenie prania na barierkach balkonu PodsumowanieWspólnota mieszkaniowa ma prawo ustanowić regulamin dotyczący nieruchomości wspólnej, jednak nie może naruszać praw właścicieli lokali ani nakładać sankcji karnych. Skuteczne egzekwowanie przepisów zależy od zgodności regulaminu z prawem i właściwego oznakowania terenu. Oferta porad prawnychMasz wątpliwości, czy regulamin Twojej wspólnoty jest zgodny z prawem? Skonsultuj się z naszym prawnikiem – pomożemy Ci zinterpretować zapisy uchwały lub przygotować projekt regulaminu zgodnego z obowiązującymi przepisami.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale