.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak uzyskać informacje o treści testamentu?

Zmarła moja mama, przed śmiercią sporządziła pismo notarialne na rzecz mojej kuzynki. Kuzynka oznajmiła, że jestem osobą niegodną majątku po matce i że zmarła sobie nie życzyła, abym cokolwiek otrzymała. Nie widziałam jednak tego dokumentu. Co powinnam zrobić, aby zapoznać się z treścią testamentu i dowiedzieć się co w nim jest? Jak można stwierdzić, czy zostałam wydziedziczona i nic mi się nie należy? Jak to wygląda od strony prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uzyskać informacje o treści testamentu?

Rejestr testamentów

Jeżeli Pani mama sporządziła testament i nie ma Pani wiedzy, co się w nim znajduje, istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest udanie się do dowolnego notariusza z aktem zgonu mamy – jest Pani osobą bliską, a więc w USC niniejszy dokumenty powinien zostać Pani wydany – i tam powziąć informację, czy w Rejestrze testamentów znajduje się testament Pani mamy. Podnoszę bowiem, iż praktycznie wszystkie testamenty znajdują się w Rejestrze testamentów i notariusz po okazaniu aktu zgonu, wykona dla Pani taki wgląd.

 

Zobowiązanie do wyjawienia testamentu

Inną możliwością jest po prostu skierowanie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wraz z zobowiązaniem kuzynki do złożenia testamentu Pani mamy. Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Z uwagi na to, że Pani jako spadkobierca ustawowy zmarłej mamy posiada interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku, a więc może Pani złożyć taki wniosek. Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego; dalej „K.p.c.”).

 

Stwierdzenie nabycia spadku

Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są bowiem wszystkie osoby, które mogą być uznane za zainteresowane, czyli, jak wskazałam, spadkobiercy ustawowi.

 

Zgodnie z art. 670 K.p.c. – sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Sąd może przy tym wezwać osobę, co do której zostanie uprawdopodobnione, że dysponuje testamentem, do złożenia tego dokumentu. W takim przypadku sąd dokona otwarcia i ogłoszenia testamentu. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub skierować sprawę do dowolnego notariusza.

 

Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, skrócone odpisy aktów urodzenia uczestników postępowania, a także – w przypadku zawarcia związku małżeńskiego – skrócone odpisy aktów małżeństwa. Jeżeli będzie Pani miała problem z uzyskaniem powyższych aktów, również należy to wskazać we wniosku. Łączna opłata od wniosku to 100 zł oraz 5 zł.

 

Proponuję jednak w pierwszej kolejności udać się wraz z aktem zgonu do notariusza, który powinien sprawdzić Rejestr testamentowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu