Jak uzyskać informacje o treści testamentu?

Zmarła moja mama, przed śmiercią sporządziła pismo notarialne na rzecz mojej kuzynki. Kuzynka oznajmiła, że jestem osobą niegodną majątku po matce i że zmarła sobie nie życzyła, abym cokolwiek otrzymała. Nie widziałam jednak tego dokumentu. Co powinnam zrobić, aby zapoznać się z treścią testamentu i dowiedzieć się co w nim jest? Jak można stwierdzić, czy zostałam wydziedziczona i nic mi się nie należy? Jak to wygląda od strony prawnej?

Jak uzyskać informacje o treści testamentu?

Rejestr testamentów

Jeżeli Pani mama sporządziła testament i nie ma Pani wiedzy, co się w nim znajduje, istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest udanie się do dowolnego notariusza z aktem zgonu mamy – jest Pani osobą bliską, a więc w USC niniejszy dokumenty powinien zostać Pani wydany – i tam powziąć informację, czy w Rejestrze testamentów znajduje się testament Pani mamy. Podnoszę bowiem, iż praktycznie wszystkie testamenty znajdują się w Rejestrze testamentów i notariusz po okazaniu aktu zgonu, wykona dla Pani taki wgląd.

Zobowiązanie do wyjawienia testamentu

Inną możliwością jest po prostu skierowanie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wraz z zobowiązaniem kuzynki do złożenia testamentu Pani mamy. Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Z uwagi na to, że Pani jako spadkobierca ustawowy zmarłej mamy posiada interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku, a więc może Pani złożyć taki wniosek. Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego; dalej „K.p.c.”).

Stwierdzenie nabycia spadku

Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są bowiem wszystkie osoby, które mogą być uznane za zainteresowane, czyli, jak wskazałam, spadkobiercy ustawowi.

Zgodnie z art. 670 K.p.c. – sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Sąd może przy tym wezwać osobę, co do której zostanie uprawdopodobnione, że dysponuje testamentem, do złożenia tego dokumentu. W takim przypadku sąd dokona otwarcia i ogłoszenia testamentu. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub skierować sprawę do dowolnego notariusza.

Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, skrócone odpisy aktów urodzenia uczestników postępowania, a także – w przypadku zawarcia związku małżeńskiego – skrócone odpisy aktów małżeństwa. Jeżeli będzie Pani miała problem z uzyskaniem powyższych aktów, również należy to wskazać we wniosku. Łączna opłata od wniosku to 100 zł oraz 5 zł.

Proponuję jednak w pierwszej kolejności udać się wraz z aktem zgonu do notariusza, który powinien sprawdzić Rejestr testamentowy.