Stawka VAT przy wymianie wodomierzy dla wspólnot mieszkaniowych

• Autor: Monika Bilska

Proszę o informację, jaką stawkę VAT należy naliczyć przy wymianie wodomierzy dla wspólnot mieszkaniowych? Wodomierze montowane są w poszczególnych mieszkaniach.

Roboty konserwacyjne a stawka VAT

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku obniża się do wysokości 8% dla robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, na podstawie art. 41 ust. 12a i 12b ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się „obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych”.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Przez roboty konserwacyjne rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, inne niż remont.

Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane przez remont należy rozumieć „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”.

Na gruncie powołanych wyżej przepisów wymiana wodomierzy stanowi robotę konserwacyjną mającą na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku. Jeżeli wymiana wodomierzy dokonywana jest w lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m², wówczas uzasadnione jest zastosowanie stawki 8%.

Dodam też, że do końca 2010 r. wymiana wodomierzy w mieszkaniach opodatkowana była według stawki 7%.