Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka VAT przy wymianie wodomierzy dla wspólnot mieszkaniowych

Autor: Monika Bilska • Opublikowane: 12.04.2011

Proszę o informację, jaką stawkę VAT należy naliczyć przy wymianie wodomierzy dla wspólnot mieszkaniowych? Wodomierze montowane są w poszczególnych mieszkaniach.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku obniża się do wysokości 8% dla robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

 

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, na podstawie art. 41 ust. 12a i 12b ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się „obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych”.

 

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

 

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

 

Przez roboty konserwacyjne rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, inne niż remont.

 

Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane przez remont należy rozumieć „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”.

 

Na gruncie powołanych wyżej przepisów wymiana wodomierzy stanowi robotę konserwacyjną mającą na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku. Jeżeli wymiana wodomierzy dokonywana jest w lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m², wówczas uzasadnione jest zastosowanie stawki 8%.

 

Dodam też, że do końca 2010 r. wymiana wodomierzy w mieszkaniach opodatkowana była według stawki 7%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + IX =

21.06.2011

Witam, moim zdaniem przy robotach konserwacyjnych powierzchnia lokalu mieszkalnego nie ma znaczenia i stawkę VAT 8% można zastosować również przy lokalach o pow. powyżej 150 m2. Możliwość taką daje § 7 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, o czym Pani Monika nie wspomina.

ksiegowy

»Podobne materiały

Umowa o dzieło czy umowa-zlecenie?

Otrzymałem propozycję wykonania dla pewnej instytucji projektu składającego się z kilku części: stworzenia koncepcji, napisania wniosku i zdobycia grantu, zrealizowaniu projektu, sporządzeniu raportu i rozliczenia finansowego. Pracę wykonywałbym samodzielnie, bez nadzoru, wynagrodzenie otrzymał

 

Zawieszenie szyldu nad lokalem na elewacji zewnętrznej

Jestem właścicielką lokalu użytkowego w budynku wielomieszkaniowym. Chcę wywiesić szyld na elewacji zewnętrznej (jest to ściana mojego lokalu). Wspólnota mieszkaniowa zwlekała z wydaniem zgody, a teraz twierdzi, że może mi co najwyżej wynająć powierzchnię na fasadzie budynku, powołując się na przepi

 

Zapis a nieważność umowy

Czy do ważności umowy niezbędne jest zaświadczenie z CEIDG, gdy jedną ze stron jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? Czy błąd w postaci zapisu „spółka prowadząca działalność gospodarczą pod adresem” zamiast „spółka z siedzibą” sprawia, że umowa jest nieważna

 

Kara za przetrzymanie książek

Około dziesięć lat temu wypożyczyłem książki z biblioteki. Niedługo później przeprowadziłem się za granicę i zapomniałem o zwrocie. Teraz otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania – wynika z niego, że powinienem zapłacić 2000 zł i 300 zł kosztów post

 

Posiadanie narkotyków, zatrzymanie i dozór policyjny

Mam pytanie m.in. o dozór policyjny. Otóż policja przeszukała mój dom, znalazła 4 woreczki ze śladowymi ilościami marihuany, a ja zostałem zatrzymany. Sprawa dotyczy „zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających, substancji psyc

 

Podział majątku spółki cywilnej

Prowadzę z kolegą spółkę cywilną. Wnieśliśmy do niej wkład pieniężny, każdy o tej samej wartości. Kupione zostały za niego meble, reklama, część towaru. Co miesiąc wypłacaliśmy sobie pewną kwotę w postaci wypłaty (równej wysokości). Chciałbym odejść z firmy, ponieważ spółka przynosi niewielki dochód

 

Artykuły spożywcze sprowadzane z Niemiec i sprzedawane w Polsce

Prowadzę mały sklepik spożywczy. Chciałbym w nim legalnie sprzedawać np. kawy i herbaty niemieckie. Czy otrzymam w Niemczech fakturę, co z VAT (mam kasę fiskalną)? Czy to się opłaca?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »