Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawozdanie finansowe spółki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.09.2010

Prowadzę ze wspólnikiem spółkę jawną zarejestrowaną w KRS w 2003 r. Przedtem byliśmy przez wiele lat spółką cywilną. Ze względu na dość niskie obroty prowadzimy KPiR. Książka jest prowadzona przez wykwalifikowane biuro rachunkowe od kilkunastu lat. Dziś dotarło do mnie pytanie (jestem wezwany na policję), dlaczego nie składam sprawozdań finansowych do KRS. Czy rzeczywiście muszę? Według biura rachunkowego nie mam takiego obowiązku. Ponadto – kto ma to fizycznie robić: my jako właściciele czy biuro rachunkowe, które przechowuje wszystkie nasze dokumenty?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych w art. 10 stanowi, że jeżeli spółka osobowa nie jest obowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, przepisy Kodeksu, które przewidują konieczność sporządzania sprawozdania finansowego, wykonuje się w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez spółkę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzanie tego sprawozdania.

 

Zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m.in. wzmiankę o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego z oznaczeniem dat ich złożenia.

 

Natomiast art. 69 ust 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości stanowi, że kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, z zastrzeżeniem ust. 1a, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Moim zdaniem możliwe są dwie interpretacje powyższych przepisów, pierwsza: taka jak dokonana przez Artura Brzezińskiego („Vademecum Doradcy Podatkowego” 2010, nr 10), który wskazuje, że „zgodnie z art. 10 prim ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.) – dalej k.s.h. jeżeli spółka osobowa nie jest obowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) – dalej u.o.r., przepisy kodeksu, które przewidują konieczność sporządzania sprawozdania finansowego, wykonuje się w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez spółkę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzanie tego sprawozdania.

 

Kodeks spółek handlowych nie nakłada jednak na spółki obowiązku składania sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego. Obowiązek taki nakłada art. 69 ust. 1 u.o.r., jeżeli jednak spółki ustawa o rachunkowości nie dotyczy, to nie ma ona obowiązku składania sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego”.

 

Drugi pogląd opiera się na interpretacji, zgodnie z którą sprawozdanie sporządza się w formie uproszczonej (nie rachunkowe), w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Tak przykładowo postępuje wiele biur rachunkowych w Małopolsce, bowiem kilka lat temu niektóre spółki jawne będące na PKPiR otrzymały wezwania z KRS do złożenia przedmiotowych sprawozdań.

 

Kto ma to robić, jeśli trzeba, to zależy od umowy z „biurem” – odpowiada za złożenie (zakładając, że w ogóle trzeba składać sprawozdanie w omawianej sytuacji) kierownik jednostki, na ogół dokumenty przygotowuje „biuro”. Podkreślam jednak, że zależy to od treści umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odpowiedzialność cywilna biura rachunkowego

Moje pytanie dotyczy odpowiedzialności cywilnej biura rachunkowego. Dostarczając dokumentacje podatkową, klient nie przedstawił wszystkich dokumentów dotyczących kosztów poniesionych na zakup nieruchomości (dostaliśmy jedynie operat szacunkowy przedstawiający wartość rynkową nieruchomości, nie mamy natomiast dokumentu stwierdzającego faktyczny koszt jej zakupu). W związku z tym przyjęliśmy błędną wartość początkową nieruchomości, która została później ujęta w kosztach firmy. Obecnie klient ma dostarczyć akt notarialny, w którym będzie ujawniona wartość, za jaką kupił nieruchomość. Na tej podstawie dokonamy korekty ksiąg i rocznego zeznania podatkowego. W jaki sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym sporem z klientem (chodzi o dużą kwotę podatku)? Klient podpisał się pod drukiem przyjęcia środka trwałego w cenie rynkowej, jednak my nie wzięliśmy od niego żadnego dokumentu potwierdzającego, że nie zna wartości zakupu środka trwałego.

Złożenie sprawozdania do KRS

Mamy małą spółkę z o.o. Z braku wiedzy nie złożyłem sprawozdania w KRS. Od czego zacząć i jak to zrobić?

Złożenie sprawozdania finansowego

Spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS w 2005 roku, jednak działalność rozpoczęła dopiero w 2009 roku. Czy spółka, która nie działała, nie osiągała żadnych przychodów i nie miała żadnych kosztów, była zobowiązana do złożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Po jakim czasie ustaje karalność za niezłożenie sprawozdania finansowego firmy w KRS?

Po jakim czasie przedawnia się karalność za niezłożenie sprawozdania finansowego firmy w KRS?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »