Przejście do głównej strony serwisu ePorady24.pl >>

Drukuj

Opublikowane: 29.05.2019

Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Czas pracy pracownicy-studentki

Mamy pracownika – studentkę, która ma umową o pracę w pełnym wymiarze. Studiuje dziennie i z tego powodu z góry na początku miesiąca informuje nas, w jakie dni i w jakim wymiarze będzie świadczyć pracę. Czy może pracować w każdą sobotę w miesiącu? Czy w soboty występuje praca w nadgodzinach i czy należy to jakoś zgłosić? Jak rozliczyć 10h pracy w sobotę? Czy potrzebujemy jakoś to sformalizować? W środy studentka pomiędzy 11 a 16 przebywa poza firmą, czy potrzebuje mieć to jakoś potwierdzone każdorazowo, gdy wychodzi?

 

Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

Jak wynika z powyższego, tydzień pracy powinien obejmować 5 dni od poniedziałku do soboty. Praca w niedziele jest co do zasady zabroniona i dopuszczalna w wyjątkowych sytuacjach. Jednak sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jest to jedynie dzień wolny wynikający z przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy.

 

Oznacza to, że Państwa pracownica może pracować w każdą sobotę pod warunkiem jednak, że w zamian za nią jeden dzień w tygodniu od poniedziałku do piątku będzie miała wolny. Jeśli natomiast ustaliliście jej Państwo tydzień pracy od poniedziałku do piątku, to praca w soboty musi miech charakter wyjątkowy i wówczas jest to prawa w nadgodzinach – odrębnie płatnych.

 

Co do zasady pracownik może pracować w nadgodzinach tylko na polecenie pracodawcy, więc musi przynajmniej uprzedzić pracodawcę o wykonywaniu tej pracy, jeśli nie ma wyraźnego polecenia od pracodawcy.

 

Praca w nadgodzinach nie musi być sformalizowana, ale warto, aby pracodawca prowadził także ewidencję pracy pracownika w godzinach nadliczbowych. Warto także pamiętać, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

 

Organizowanie procesu pracy, w tym wybór systemu czasu pracy, w jakim pracownicy będą świadczyć pracę, należy do uprawnień dyrektywnych pracodawcy. Rodzaje dopuszczalnych systemów czasu pracy określają przepisy Kodeksu pracy.

 

Pracodawca ma możliwość wyboru, który z wymienionych systemów czasu pracy chce zastosować. Może również wprowadzić kilka systemów. Każdorazowo jednak musi spełnić przesłanki konieczne dla ich zastosowania, takie jak np. rodzaj pracy lub jej organizacja.

 

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. We wniosku pracownik powinien zaproponować odpowiadający mu rozkład czasu pracy. Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy odbywa się w ramach obowiązującego pracownika systemu czasu pracy. Może być stosowany z każdym z przewidzianych w kodeksie pracy systemów.

 

Jeśli więc pracownica w środy chce pracować z przerwą, powinna wystąpić o indywidualny rozkład czasu pracy. Przy czym jeśliby miała wracać do pracy po 16 i wykonywać pracę, należy uważać, aby przed kolejnym dniem pracy upłynęło co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego.

Drukuj

 

Tekst wydrukowany z serwisu www.ePorady24.pl