Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypożyczalnia rowerów - podatek dochodowy w formie ryczałtu, czy liniowy?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.10.2018

Zwracam się z pytaniami dotyczącymi nowej firmy – wypożyczalni rowerów PKD 77.21.Z. Jest to działalność całoroczna, czy może być opodatkowana podatkiem dochodowym w formie ryczałtu, wpłacanym kwartalnie, czy musi być liniowy lub według skali? Czy może być zwolnienie podmiotowe do 200 tys. zł, czy musi być podatnik VAT czynny, sprzedaż według stawki 23%? Czy zwolnienie podmiotowe liczy się w każdym roku od początku, czy narastająco od powstania działalności? Jeżeli jest zwolnienie podmiotowe., to nie składam żadnych deklaracji do US? Czy musi być kasa fiskalna, jeżeli będą tylko faktury za wypożyczenie rowerów, nie będzie wypożyczenia dla osób fizycznych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest szczególną formą rozliczania podatku dochodowego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Przysługuje on podatnikom pod pewnymi warunkami. Okoliczności, których wystąpienie powoduje, że podatnik nie może dokonać wyboru opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub traci prawo do dalszego stosowania tej formy opodatkowania wymienione są w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W artykule tym wskazano, że wybór formy ryczałtowej nie przysługuje w zakresie świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

 

Analiza treści tego załącznika prowadzi do wniosku, że brak w nim działalności PKD 77.21 – wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego. W rezultacie usługi w zakresie wynajmu rowerów nie zostały wymienione jako wyłączone z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w załączniku nr 2 do ustawy zatem do świadczone przez Panią usługi mogą zostać opodatkowane w formie ryczałtu.

 

Jeżeli chodzi natomiast o stawkę podatku, to w tym zakresie będzie to 8,5%. Stawkę ryczałtu należało zatem ustalić na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jako przychód z działalności usługowej.

 

Podobne stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13.04.2012 r., nr ITPB1/415-66/12/WM. Pismo to dotyczy wprawdzie wypożyczania sprzętu wodnego ale podana jest ta sama klasyfikacja PKD – 77.21.

 

W zakresie podatku VAT istnieje możliwość skorzystania ze wspomnianego przez Panią zwolnienia. Zgodnie z art. 113 ustawy VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W rezultacie świadczenie usług wynajmu rowerów może korzystać ze zwolnienia podmiotowego do 200 000 zł.

 

Limit 200 000 zł obejmuje rok podatkowy. W rezultacie z początkiem każdego kolejnego roku limit ten należy liczyć od nowa. Proszę zwrócić uwagę że w przepisie mowa o nieprzekroczeniu kwoty 200 000 zł w roku poprzednim. Jeżeli w danym roku rozpoczyna Pani prowadzenie działalności gospodarczej, limit w tym jednym roku należy liczyć proporcjonalnie.

 

Zwolnienie to przysługuje z urzędu. W konsekwencji nie musi Pani składać żadnych dokumentów rejestracyjnych do US (choć może się Pani zarejestrować jako podatnik zwolniony z VAT, ale jest to czynność dobrowolna). Nie musi Pani również składać żadnych deklaracji podatkowych w zakresie VAT. Jedynym Pani obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży, która ma na celu monitorowanie, czy i ewentualnie w którym momencie limit 200 000 zł został przekroczony. Jeżeli bowiem w danym roku przekroczy Pani kwotę 200 000 zł, to staje się Pani podatnikiem VAT czynnym od czynności, która tę kwotę przekracza.

 

Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej oraz wydawania paragonów dotyczy wyłącznie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W rezultacie jeżeli świadczenie usług nie będzie odbywać się na rzecz osób fizycznych, nie ma obowiązki posiadania kasy fiskalnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 8 =

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego

Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za pieniądze ze

Podwójna rezydentura podatkowa

Od stycznia do lipca pracowałam w Polsce na pełen etat. W sierpniu wyjechałam do Niemiec, gdzie będę pracować co najmniej do połowy przyszłego roku (mam kontrakt). Czy doradca ma rację, twierdząc, że niezależnie od tego, jak rozliczę się w Polsce, to dla niemieckiego fiskusa i tak będę rezydentem po

Podatek od najmu samochodu campingowego

Jestem właścicielem samochodu campingowego i planuję go wynajmować bez otwierania działalności gospodarczej. Czy w tym przypadku można odprowadzać podatek zryczałtowany 8,5% tak jak w przypadku innych umów najmu? Jeżeli tak, to czy są jakieś ograniczenia?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »