Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do zakupu mieszkania we Francji

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 11.08.2016

Zastanawiam się nad zakupem mieszkania we Francji. Czy mogę zapłacić w dolarach? Jak będzie wyglądał przelew i formalności? Jakie podatki mnie obciążą? Czy my, Polacy, możemy nabywać nieruchomość we Francji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zarówno Polska, jak i Francja są w UE. W związku z tym nie ma ograniczeń co do możliwości posiadania rachunków w innym kraju lub dokonywania przelewów między różnymi krajami. Kiedyś niezębne było zezwolenie dewizowe – ale obecnie nic takiego nie istnieje. Także bez kłopotów może Pani dokonać płatności z rachunku dolarowego w Polsce na rachunek osoby trzeciej we Francji.

 

Jak umówi się Pani na cenę w USD, to zapłaci Pani w USD. Ale możliwe, że cena będzie ustalana w euro. Wtedy konieczne będzie ustalenie w umowie, że Pani zapłaci w USD i po jakim kursie następować będzie przeliczenie na euro. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień co do zapłaty ceny. Uregulowanie zapłaty w Pani przypadku (formalnie jest Pani we Francji cudzoziemcem) powinno nastąpić przelewem w systemie SWIFT. SWIFT jest transferem funduszy między bankami w dwóch dowolnych krajach świata. Nadawca upoważnia swój bank do transferu pewnej sumy ze swojego konta na konto odbiorcy w innym kraju. Podaje w tym celu numer SWIFT banku odbiorcy i numer konta w nim. Musi też wybrać walutę w jakiej dokonany zostanie transfer. Przekaz idzie jednak przez szereg uczestniczących w nim niekompatybilnych ze sobą ogniw, z których każde stara się uszczknąć dla siebie kawałek tortu.

 

W Polsce z tytułu dokonanego zakupu nie ponosi Pani żadnych kosztów, opłat i podatków w chwili dokonywania zakupów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Aby kupić mieszkanie we Francji, zasadniczo nie trzeba tam mieszkać – wystarczy, że ma się miejsce zamieszkania na terenie UE. Osoba mieszkająca na terenie UE może nabyć nieruchomość we Francji na takich samych zasadach jak obywatel tego kraju.

 

W zakresie nabywania mieszkań cudzoziemcy we Francji maja takie sama prawa jak Francuzi.

 

My, Polacy, mamy prawo kupić we Francji mieszkanie dla siebie bez żadnych ograniczeń.

 

Umowa kupna–sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Sporządzony jest on przez notariusza we Francji lub w innym kraju (ale musi odpowiadać pod względem formalnym przepisom francuskim – musi być odpowiednikiem francuskiego aktu notarialnego).

 

W praktyce sprzedaż nieruchomości odbywa się w dwóch etapach.

 

Pierwszy etap to sporządzenie promesy sprzedaży (u nas nosi to nazwę umowy przedwstępnej). Jest to umowa, na której mocy jedna strona zobowiązuje się do sprzedaży, a druga do zakupu nieruchomości.

 

Sporządzenie aktu notarialnego związane jest z opłatami na rzecz notariusza, których wysokość zależy od wartości transakcji – 1–3% (tak jak w Polsce). Często zdarzają się sytuacje, że umowę przygotowuje notariusz jednej strony. a przy zawarciu jest także notariusz drugiej strony – sytuacja ta nie powoduje zwiększenia wysokości honorarium.


Sprzedaż nieruchomości wiąże się także z zapłatą podatku, który określany jest jako opłaty rejestracyjne (droits d'enregistrement):

 

  • na rzecz departamentu, której wysokość jest uzależniona od natury i miejsca położenia nieruchomości,
  • opłata na rzecz gminy,
  • opłata na rzecz państwa.

 

Podatek od przeniesienia własności: podobny do polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych. VAT jest płacony za nowo wybudowane obiekty. Zakup istniejącej nieruchomości, starszej niż 5 lat nie podlega opodatkowaniu VAT-em. Podstawę opodatkowania stanowi cena podana w akcie notarialnym. Obowiązek zapłaty należnych podatków związanych z transakcją ciąży na nabywcy.

 

Cena zakupu nieruchomości ustalana jest między stronami transakcji. Ale z uwagi na proceder prania pieniędzy – wartość nieruchomości zostanie sprawdzona przez odpowiednie organy francuskie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus pięć =

»Podobne materiały

Głośne imprezy – zakłócanie ciszy nocnej przez studentów

Moi sąsiedzi to młodzi ludzie (studenci), którzy wynajmują mieszkanie. Co jakiś czas organizują głośne imprezy, które zakłócają ciszę nocną. Wiem, że mogę wezwać policję, ale to na pewno nie rozwiąże problemu. Studenci zapłacą mandat i za jakiś czas znowu będzie to samo. W re

Czynsz za garaż – brak uwzględnienia opłat za wywóz śmieci

Kupiłem garaż na samochód od osoby, która była członkiem innej spółdzielni mieszkaniowej działającej na naszym osiedlu. Notariusz sporządził akt notarialny i stałem się właścicielem boksu garażowego. Pół roku temu został spisany akt notarialny pomiędzy mną a zarządem spółdzi

Zniesienie współwłasności w drodze ustanowienia odrębnej własności lokali

Moja żona i jej siostra dostały w spadku dom. Wraz z żoną zaadaptowaliśmy strych na mieszkanie z osobnym wejściem, teraz chcemy stworzyć dla tego mieszkania oddzielną księgę wieczystą i podzielić własność na dwie części, tj. dół domu byłby własnością szwagierki, a g
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »