Problemy z rozliczaniem dochodu z najmu

• Autor: Aleksander Słysz

Od lutego 2016 r, wynajmuję mieszkanie – tzw. najem prywatny, zadeklarowałem rozliczanie ryczałtem. Przypadkowo nie zapłaciłem podatku za miesiąc kwiecień, za to zapłaciłem nawet za grudzień (co było błędem). PIT-28 wraz z czynnym żalem złożyłem dopiero teraz (luty). Ponadto opłacałem kwotę 156,20 zł bez zaokrąglania. Sam zapłaciłem zaległy podatek wraz z odsetkami. Czy te problemy z rozliczaniem dochodu z najmu będą miały dla mnie jeszcze jakieś konsekwencje?

Problemy z rozliczaniem dochodu z najmu

Fot. Fotolia

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania, tj. do 31 stycznia następnego roku podatkowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ryczałt za grudzień zapłacić wcześniej niż 31 stycznia, nie jest to błąd.

Zaokrąglenie kwot podatku i kwot odsetek

Odnośnie zaokrągleń to zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zasadą jest, że podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (wyjątki określa art. 63 § 1a i 2).

Jak zatem z powyższego wynika, nie tylko kwota podatku, ale również kwota odsetek podlega zaokrągleniu.

Złożenie PIT-28 po terminie

W chwili obecnej w mojej ocenie nie czekają Pana żadne konsekwencje, nadpłacił Pan kwotę podatków o bardzo małe kwoty, w żaden sposób nie jest to okoliczność dla Pana negatywna. Największym problemem jest złożony PIT-28 po terminie, lecz możliwe, iż organ uzna tu czynny żal za skuteczny, niekiedy tak robi. Są podstawy, by nie uznawać go za skuteczny, bowiem jest bezskuteczny, jeżeli został złożony m.in. w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Skoro wybrał Pan opodatkowanie ryczałtem i nie złożył PIT-28 w terminie, organ podatkowy, z zestawienia tych 2 faktów już wie, że nie wywiązał się Pan z obowiązku. Z drugiej strony organy nakładają sankcje zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego podatników uchylających się od opodatkowania za m.in. nie składanie deklaracji w terminie, gdy naraża to podatek na uszczuplenie, a w Pana przypadku tak nie było.