Zarabianie na grach hazardowych za granicą a rozliczenie w US

• Opublikowano: 18-07-2023 • Autor: Adam Nowak

Dotychczas grałem w pokera online w Polsce, ale chciałem zacząć robić to w pełni legalnie. Z tego powodu poleciałem na Maltę, gdzie wygrałem trochę pieniędzy. Czy te pieniądze są w Polsce całkowicie legalne? Jak mogę zapewnić o tym urząd skarbowy w przypadku ewentualnego zapytania? Chciałbym regularnie wyjeżdżać za granicę (będąc nadal zameldowanym w Polsce) i tam zarabiać, a pieniądze te wydawać w Polsce. Jak zdobyć pewność i poczucie spokoju, że w przypadku kontroli skarbowej pieniądze nie zostaną mi odebrane? Czy musiałbym odprowadzać od tego podatek? Czy tego typu zarobek powinienem uwzględnić w PIT?

Zarabianie na grach hazardowych za granicą a rozliczenie w US

Wygrane wolne od podatku dochodowego

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy PIT „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)”.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy PIT „wolne od podatku dochodowego są wygrane w:

a. grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł,

b. grach na automatach, grach w karty, grach w kości, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe

– urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Zgodnie z art. 21 ust. 23 ww. ustawy „zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, w odniesieniu do wygranych uzyskanych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium loterie, gry lub zakłady wzajemne są urządzane i prowadzone” (art. 26 polsko-maltańskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania).

Jeżeli zatem organizatorem turnieju gry w karty jest podmiot z kraju UE, to tak uzyskany przychód jest zwolniony od podatku PIT w Polsce na mocy art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy PIT, co potwierdzają interpretacje podatkowe na ten temat.

Interpretacje podatkowe

Pismo z dnia 12 grudnia 2018 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP3-3.4011.483.2018.1.JK2: „Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli w istocie organizatorem opisanego we wniosku turnieju gry w pokera jest podmiot uprawniony do tego na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w Hiszpanii, to wygrana pieniężna w tym turnieju, który odbył się na terytorium Hiszpanii, podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Pismo z dnia 8 lutego 2022 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL2-1.4011.1014.2021.2.TR, rozliczenia PIT w związku z hazardem zawodowym: „Reasumując: na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego przedmiotowe wygrane w grach w karty uzyskiwane przez Wnioskodawczynię na terenie: Czech, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii oraz Polski będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Pismo z dnia 27 listopada 2017 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP3-3.4011.457.2017.1.JK3, zwolnienie z PIT wygranych w grach oraz turniejach uzyskanych na terytorium Niemiec: „Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli w istocie organizatorem opisanych we wniosku gier i turniejów są podmioty uprawnione do tego na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w Niemczech, to wygrana pieniężna w tych grach i turniejach, które odbyły się na terytorium Niemiec, podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie z art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro zatem dochody te będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania (nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych), to Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ich wykazania w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym”.

Dowody potwierdzające wygraną w pokera

W zakresie obowiązków dokumentacyjnych na wypadek kontroli należy zauważyć, że żaden przepis nie wskazuje konkretnych dokumentów, a wynika to z faktu, iż zgodnie z art. 180 Ordynacji podatkowej dowodem może być wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem. W konsekwencji wszelkiego rodzaju zaświadczenia i inne dokumenty potwierdzające, że uzyskał Pan wygraną w grach hazardowych organizowanych na terenie państwa UE (Malta), będą wystarczające dla zastosowania ww. zwolnienia. Przypomnijmy, że przychody zwolnione od podatku nie podlegają wykazaniu w rocznej deklaracji PIT.

Na koniec dodajmy też, że udział w zagranicznym turnieju gry w pokera nie podlega opodatkowaniu podatkiem od gier (patrz pismo z dnia 6 listopada 2017 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB3-3.4013.188.2017.2.PK, opodatkowanie uczestnictwa w turnieju gry w pokera poza terytorium kraju).