Opodatkowanie nagród pieniężnych oraz rzeczowych z turniejów

• Autor: Marcin Sądej

Prowadzę działalność w formie organizacji turniejów sportowych. Całość prowadzona przez stronę www. Użytkownicy, aby przyłączyć się do turnieju, muszą dokonać opłaty wpisowego w kwotach od 49 do 99 zł. Walczą o nagrody i dla 3 najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne w wysokościach od 100 zł do 750 zł. Dodatkowo czołowe miejsca otrzymują nagrody rzeczowe o wartościach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Oczywiście otrzymują również puchary. Jak opodatkowane powinny zostać wpisowe, nagrody pieniężne oraz rzeczowe? A także w jaki sposób powinny one zostać dokumentowane dla potrzeb podatkowych, czy powinienem stosować protokół nagród, czy wystarczy odnotowanie w systemie?

Opodatkowanie nagród pieniężnych oraz rzeczowych z turniejów

Opodatkowanie wygranych w zawodach sportowych

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT wygrane w zawodach sportowych opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy wolne od podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Zatem opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym, stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, będą podlegać w całości wygrane, których wartość przekracza 760 zł. W takim przypadku to Pan jako płatnik pobiera od wartości nagrody podatek w wysokości 10%. W przypadku otrzymania nagród rzeczowych o wartości powyżej 760 zł obdarowany zwycięzca konkursu sportowego będzie obowiązany wpłacić płatnikowi (czyli Panu) kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego przed udostępnieniem nagrody.

Pobrany podatek płatnik zobowiązany będzie przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek pobrano, a w terminie do końca stycznia roku następnego przesłać roczną deklarację – PIT-8AR.

Czy wpisowe na zawody powinno być potraktowane jako przychód podatkowy?

Wpisowe na zawody powinien Pan potraktować jako przychód podatkowy. Jeżeli takie wpisowe ma charakter ostateczny i definitywny (płatność z góry w całości lub w części – otrzymawszy zapłaty podatnik nie może wycofać się ze świadczenia, a i nabywca nie otrzyma zwrotu zapłaconej kwoty), to wraz z otrzymaną płatnością uzyskuje Pan przychód.

Gdy jednak wpisowe podlega zwrotowi, to na gruncie podatku przyjmuje się, że jest to jedynie zaliczka (a nie definitywna wpłata). W rezultacie przychód z takiego wpisowego powstaje w dniu wykonania usługi – czyli w dniu umożliwienia wzięcia udziału w zawodach.

Nie wiem, jak u Pana wygląda kwestia podatku VAT (podatnik czynny czy zwolniony), ale usługa umożliwiająca udział w zawodach, polegająca na pobraniu wpisowego od uczestników biegu, jest usługą wstępu opodatkowaną preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.