Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie nagród pieniężnych oraz rzeczowych z turniejów

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 11.03.2019

Prowadzę działalność w formie organizacji turniejów sportowych. Całość prowadzona przez stronę www. Użytkownicy, aby przyłączyć się do turnieju, muszą dokonać opłaty wpisowego w kwotach od 49 do 99 zł. Walczą o nagrody i dla 3 najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne w wysokościach od 100 zł do 750 zł. Dodatkowo czołowe miejsca otrzymują nagrody rzeczowe o wartościach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Oczywiście otrzymują również puchary. Jak opodatkowane powinny zostać wpisowe, nagrody pieniężne oraz rzeczowe? A także w jaki sposób powinny one zostać dokumentowane dla potrzeb podatkowych, czy powinienem stosować protokół nagród, czy wystarczy odnotowanie w systemie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT wygrane w zawodach sportowych opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy wolne od podatku dochodowego są wartości wygranych w  konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

 

Zatem opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym, stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, będą podlegać w całości wygrane, których wartość przekracza 760 zł. W takim przypadku to Pan jako płatnik pobiera od wartości nagrody podatek w wysokości 10%. W przypadku otrzymania nagród rzeczowych o wartości powyżej 760 zł obdarowany zwycięzca konkursu sportowego będzie obowiązany wpłacić płatnikowi (czyli Panu) kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego przed udostępnieniem nagrody.

 

Pobrany podatek płatnik zobowiązany będzie przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek pobrano, a w terminie do końca stycznia roku następnego przesłać roczną deklarację – PIT-8AR.

 

Wpisowe na zawody powinien Pan potraktować jako przychód podatkowy. Jeżeli takie wpisowe ma charakter ostateczny i definitywny (płatność z góry w całości lub w części – otrzymawszy zapłaty podatnik nie może wycofać się ze świadczenia, a i nabywca nie otrzyma zwrotu zapłaconej kwoty), to wraz z otrzymaną płatnością uzyskuje Pan przychód.

 

Gdy jednak wpisowe podlega zwrotowi, to na gruncie podatku przyjmuje się, że jest to jedynie zaliczka (a nie definitywna wpłata). W rezultacie przychód z takiego wpisowego powstaje w dniu wykonania usługi – czyli w dniu umożliwienia wzięcia udziału w zawodach.

 

Nie wiem, jak u Pana wygląda kwestia podatku VAT (podatnik czynny czy zwolniony), ale usługa umożliwiająca udział w zawodach, polegająca na pobraniu wpisowego od uczestników biegu, jest usługą wstępu opodatkowaną preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - osiem =

»Podobne materiały

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia? Jeden z nas spła

 

Zakup prezentów w ramach programu lojalnościowego a koszty firmy

Prowadzę program lojalnościowy w serwisie internetowym. Klienci przy zakupach otrzymują punkty, które mogą później wymienić na różne prezenty. Czy zakup tych nagród można uznać za koszty firmy? Wydaje nam się, że program pozytywnie wpływa na wyniki sprzedaży, co przekłada się na wzrost przychodu.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »