.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Była partnerka żąda zwrotu pożyczki, której nie było, co robić w takiej sytuacji?

• Data: 12-05-2025 • Autor: Michał Kaczmarek

Właśnie otrzymałem wezwanie do zwrotu pożyczki, której nie było. Sytuacja przedstawia się tak, że przed ok. 4 laty przeprowadziłem się do mieszkania mojej dziewczyny, które ona niedługo wcześniej kupiła na kredyt. Z racji tego, że był to czas znaczących wzrostów kosztów i wysokości rat za kredyty moja partnerka chciała, żebym płacił określoną kwotę co miesiąc. Niestety, nie byłem w stanie tego płacić, o czym oczywiście ją poinformowałem. No i mieszkaliśmy tak rok bez problemów. Potem nagle oświadczyła, że się rozstajemy. Podsunęła mi do podpisu dokument pn. „umowa pożyczki” z wcześniejszą o miesiąc datą do podpisania, gdzie pożyczka opiewała na kwotę 40 tys. zł. Były to zsumowane miesiące za wspólne mieszkanie, które sobie podliczyła po rynkowej cenie, ale tego w piśmie nie było. Na pytanie, co zrobi, jak tego nie podpiszę, usłyszałem, że mam się natychmiast wyprowadzić, a wiedziała, że nie mam gdzie. Podpisałem, chociaż pieniędzy nie dostałem, ale miałem nadzieję, że to naprawi sytuację. Mieszkaliśmy razem jeszcze miesiąc, do momentu aż znalazłem mieszkanie. Wyprowadziłem się, a niedługo potem zacząłem dostawać pisma od niej z prośbą o spłatę rzekomej pożyczki. Dodam, że nie było żadnej umowy między nami na wynajem mieszkania, a „krążące” pomiędzy nami drobne kwoty zawsze przelewaliśmy z konta na konto. Bądź co bądź dziwne jest pożyczanie komuś 40 tys. na 4 dni przed rozstaniem. Zresztą żadne z nas nie dysponowało wtedy taką gotówką. Pismo podpisać musiałem, bo inaczej zostałbym wyrzucony za drzwi tak, jak stałem. Przesyłam pismo, które tym razem wysłała do mnie kancelaria prawna w imieniu mojej byłej, wcześniejsze pisma pozostawiałem bez odpowiedzi. Jaka jest moja sytuacja i co mogę w tej sprawie zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Była partnerka żąda zwrotu pożyczki, której nie było, co robić w takiej sytuacji?

Wezwanie do zapłaty pożyczki, której nie było

W związku z przesłanym wezwaniem do zapłaty kluczowe jest ustalenie, czy została faktycznie zawarta umowa pożyczki i jakie były jej warunki. Wspomina Pan, że podpisywał dokument. Istotne jest także, jakie były jej postanowienia. Jeśli w treści potwierdził Pan, że otrzymał środki przed zawarciem umowy, zaś wypłata pożyczki mogła być dokonana do ręki, co do zasady może być Pan zobowiązany do zwrotu.

Nieważność umowy pożyczki sprzecznej z zasadami współżycia społecznego

W mojej ocenie może Pan jednak spróbować powołać się na okoliczność, że umowa była nieważna. W Kodeksie cywilnym (K.c.) w art. 58 znajduje się definicja nieważności czynności prawnej, a kolejne artykuły opisują szczegółowo jej przyczyny i skutki. W Pana przypadku potencjalnie mógłby znaleźć zastosowanie § 2 przywołanego przepisu:

 

§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nieważność umowy podpisanej pod wpływem groźby

Potencjalnie mógłby się Pan także powołać na fakt, że Pańska partnerka groziła Panu wyrzuceniem z mieszkania, natomiast w takiej sytuacji oświadczenie powinno być złożone w ciągu roku od chwili, gdy stan obawy ustał (art. 87-88 K.c.):

 

Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.

 

Uchylenie się od skutków prawnych następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

 

Reasumując, na Pana miejscu na groźbę powołałbym się uzupełniająco, natomiast podstawowa argumentacja powinna się skupiać na tym, że umowa pożyczki była sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Treścią uzasadnienia powinno być to, że partnerką kierowała chęć zemsty, że był Pan pozostawiony „na lodzie”, że nie była zawierana pożyczka itd. Dokładna treść pisma powinna być ustalona po zapoznaniu się z „umową pożyczki”.

Podatek PCC od rzekomej pożyczki

Proszę też zwrócić uwagę na okoliczność, że o ile została rzeczywiście zawarta umowa pożyczki, był Pan zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Od umowy pożyczki pieniędzy trzeba na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zapłacić podatek w wysokości 0,5% podstawy opodatkowania, czyli od kwoty pożyczonych pieniędzy. Dobrze by było więc także pod tym kątem obalić fakt, że była zawarta umowa pożyczki.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pożyczka za miłość

Po kilku latach związku Adam i Klaudia rozstali się w napiętej atmosferze. Miesiąc po wyprowadzce Adam dostał pismo od prawnika Klaudii – wezwanie do zapłaty 25 tys. zł z tytułu „pożyczki”. Dokument miał jego podpis, ale pieniędzy nigdy nie dostał. Klaudia zagroziła mu wcześniej, że jeśli nie podpisze, nie wpuści go więcej do wspólnego mieszkania, gdzie zostawił wszystkie rzeczy.

 

Cena za rozstanie

Julia i Marek mieszkali razem przez dwa lata w mieszkaniu Julii. Po rozstaniu Julia wystąpiła z roszczeniem o zapłatę „czynszu za minione miesiące” w formie rzekomej pożyczki. Marek podpisał dokument pod presją – Julia groziła, że zawiadomi jego pracodawcę o "zaległościach". Pieniądze nie zostały nigdy wypłacone, a sprawa trafiła do sądu.

 

Umowa z zemsty

Po zakończeniu wieloletniego związku Dominika zażądała od Piotra spłaty 15 tys. zł – twierdząc, że to pożyczka, którą kiedyś mu rzekomo dała. Piotr nigdy nie otrzymał tych pieniędzy, ale podpisał dokument, bo bał się awantury i wyrzucenia z mieszkania przed weekendem, kiedy nie miał gdzie się podziać. Gdy dostał wezwanie od kancelarii, zrozumiał, że to była pułapka.

Podsumowanie

Fikcyjne umowy pożyczki zawierane po rozstaniu to coraz częstsze narzędzie nacisku i formy odwetu emocjonalnego. W takich przypadkach kluczowe jest badanie intencji stron oraz zgodności umowy z zasadami współżycia społecznego. Prawo nie może służyć do wyrównywania osobistych porachunków.

Oferta porad prawnych

Oferujemy pomoc prawną online w sprawach dotyczących fikcyjnych pożyczek, nacisków po rozstaniu oraz przygotowania pism procesowych i odpowiedzi na wezwania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. 2000 nr 86 poz. 959

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Kaczmarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zakończeniu aplikacji radcowskiej, w 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych. Posiada bogate, 15-letnie doświadczenie w obsłudze firm i osób fizycznych, przede wszystkim w zakresie szeroko rozumianego prawa cywilnego i gospodarczego. Doświadczenie zdobywał w kancelariach prawnych i firmach, w tym w kancelariach obsługujących klientów międzynarodowych, pracując także przy dużych projektach. Ze względu na stałą współpracę z licznymi firmami posiada bardzo praktyczne podejście do rozwiązywania problemów. Pracuje biegle w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu